Mała Ojczyzna – wykorzystanie historii regionalnej w nauczaniu przedmiotów humanistycznych 16 IV 2026

Mała Ojczyzna – wykorzystanie historii regionalnej w nauczaniu przedmiotów humanistycznych 16 IV 2026 16 kwietnia 2026 r. w MSCDN Wydział w Ostrołęce odbyło się szkolenie „Mała Ojczyzna – wykorzystanie historii regionalnej w nauczaniu przedmiotów humanistycznych”. Dr Małgorzata Parzych, literaturoznawczyni, animatorka kultury, członkini zarządu Związku Kurpiów, posługująca się językiem kurpiowskim, przedstawiła uczestnikom pomysły, jak realizować podstawę programową w oparciu o zasoby regionalne. Nauczyciele pod czujnym okiem Małgorzaty Żebrowskiej programowali geniboty, które pomogą im urozmaicić lekcje. Całość ubarwił Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”, prezentując regionalną, kurpiowską kulturę. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. #MSCDNKompas

Konferencja Życie i śmierci Maxa Lindera. AI w filmie i w sieci – gdzie przebiega granica prawdy?

Konferencja Życie i śmierci Maxa Lindera. AI w filmie i w sieci – gdzie przebiega granica prawdy? odbyła się  15 kwietnia 2026 r. w godz. 16.00 –19.00 w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Celem konferencji było ukazanie możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu materiałów cyfrowych oraz o zagrożeniach cyfrową manipulacją. Gościem spotkania był reżyser Edward Porembny, który opowiedział, jak wyglądała praca nad filmem, aby w tak doskonały sposób połączyć archiwalia ze współczesną technologią, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Konferencja była  świetną okazją do rozmów o wykorzystaniu AI w pracy nauczycieli, dlaczego AI jest potrzebna, jak można odróżnić informację od fake newsa, jakie sygnały mogą świadczyć, że materiał w internecie nie jest prawdziwy? oraz dyskusji, dlaczego warto zwracać uwagę na sposób przedstawienia wydarzeń w różnych materiałach cyfrowych oraz jak AI może pomóc w edukacji. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacjii monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011

Mindfulness, czyli praktyka uważności w edukacji – 12 i 13 II 2026 r.

12 i 13 lutego 2026 r. w MSCDN Wydział w Ostrołęce odbyły się warsztaty metodyczne „Mindfulness, czyli praktyka uważności w edukacji” prowadzone przez dr hab. Urszulę Wróblewską prof. Uniwersytetu w Białymstoku – certyfikowaną trenerkę mindfulness. Udział w nich wzięli psycholodzy, pedagodzy, pedagodzy specjalni, nauczyciele przedmiotów. Nauczyciele doskonalili kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania działań ogólnoszkolnych z wykorzystaniem technik mindfulness, wspierających dobrostan uczniów i nauczycieli. Program obejmował wprowadzenie do treningu uważności oraz prezentację praktycznych ćwiczeń możliwych do zastosowania w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Istotnym elementem szkolenia były zajęcia praktyczne „tu i teraz” z instruktażem dostosowania technik do potrzeb i warunków funkcjonowania szkoły. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011.

Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole – 12 III 2026 r.

12 marca 2026 r. w MSCDN Wydział w Ostrołęce odbyła się konferencja „Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole”. Uczestniczyli w niej nauczyciele wszystkich etapów edukacyjnych, różnych przedmiotów, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Główne treści szkolenia to wypracowanie i wdrażanie innowacyjnych form, metod i narzędzi pracy kadr uczących w edukacji formalnej, adekwatnych do wyzwań współczesnej edukacji i zmieniającej się roli nauczyciela w zróżnicowanym społeczeństwie. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Rola pracodawcy w doskonaleniu kompetencji 4K młodzieży 

Konferencja Rola pracodawcy w doskonaleniu kompetencji 4K młodzieży poświęcona była kompetencjom przyszłości i roli sztucznej inteligencji. Stanowiła przestrzeń do dyskusji nad dynamicznymi zmianami zachodzącymi na rynku pracy i w edukacji, szczególnie w województwie mazowieckim. Wydarzenie, które odbyło się w MSCDN Wydział w Siedlcach, skupiało się na analizie wpływu AI na zapotrzebowanie na kwalifikacje pracowników w perspektywie średnio- i długookresowej, podkreślając rosnącą potrzebę dostosowania systemu kształcenia do nowych realiów   Istotnym elementem konferencji była koncepcja kompetencji 4K – krytycznego myślenia, komunikacji, kooperacji i kreatywności – które uznawane są za fundament nowoczesnego doradztwa zawodowego oraz klucz do efektywnego funkcjonowania w świecie zdominowanym przez technologie i automatyzację . Uczestnicy analizują również rolę pracodawców w rozwijaniu tych kompetencji, wskazując na konieczność ich aktywnego udziału w procesie edukacyjnym.  Podczas konferencji prezentowano dobre praktyki współpracy szkół z pracodawcami, a także przykłady projektów społecznych realizowanych przez młodzież, które pozwalają rozwijać kompetencje 4K w praktyce. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Porozumienie bez Przemocy – empatia, dialog, szacunek. Wprowadzenie 

Warsztaty metodyczne poświęcone Porozumieniu bez Przemocy koncentrowały się na sposobach rozwijania empatii, dialogu i szacunku w relacjach szkolnych. Ich głównym celem było zapoznanie uczestników z podstawami tej metody oraz kształtowanie umiejętności budowania konstruktywnej komunikacji w środowisku edukacyjnym.  Podczas zajęć, które odbyły się 2 października 2025 r. w MSCDN Wydział w Siedlcach, omówiono rolę uczuć i potrzeb w procesie komunikacji, podkreślając ich znaczenie w rozumieniu siebie i innych. Uczestnicy poznali także cztery kroki Porozumienia bez Przemocy oraz sposoby ich praktycznego zastosowania. Szczególną uwagę poświęcono wykorzystaniu tych kroków w rozwijaniu empatii – zarówno wobec innych osób, jak i samego siebie.  Warsztaty stanowiły również wprowadzenie do świadomego kształtowania postaw opartych na autonomii, współpracy, empatii i szacunku w pracy z klasą, wspierając nauczycieli w budowaniu bezpiecznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska szkolnego.  Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole

Celem konferencji Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole, objętej honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty była popularyzacja i wdrażanie koncepcji outdoor education w polskiej szkole oraz doskonalenie kompetencji w zakresie organizowania i prowadzenia zajęć edukacyjnych w terenie. Wydarzenie, które odbyło się 1 października 2025 r. w MSCDN Wydział w Siedlcach, wpisało się w kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2025/2026 w następujących obszarach: interdyscyplinarnego podejścia do nauczania, kształtowania postaw prozdrowotnych, wspierania aktywności fizycznej uczniów, wzmacniania poczucia sprawczości oraz stosowania metod aktywizujących. W ramach wydarzenia odbyły się wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów i praktyków edukacji terenowej. Po konferencji uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne i zaświadczenia o uczestnictwie.  Efekty przedsięwzięcia:  – zwiększenie świadomości nauczycieli w zakresie korzyści płynących z edukacji w terenie,  – wzrost kompetencji dydaktycznych uczestników w zakresie stosowania metod outdoorowych,  – wymiana doświadczeń między uczestnikami a ekspertami,  – inspirowanie szkół do podejmowania działań integrujących edukację formalną z aktywnością w środowisku naturalnym.  Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – wsparcie terapeutyczne dziecka i rodziny 

Konferencja Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – wsparcie terapeutyczne dziecka i rodziny, skierowana była do nauczycieli placówek specjalnych i przedszkoli, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, żłobków oraz przedstawicieli JST. Jej głównym celem było przedstawienie skutecznych sposobów wspierania dzieci we wczesnym dzieciństwie oraz zapoznanie uczestników z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.  W trakcie wydarzenia, które odbyło się 23 października 2025 r. w MSCDN Wydział w Siedlcach, omówiono kluczowe zagadnienia związane z organizacją wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w tym planowanie, dokumentowanie działań oraz przebieg procesu diagnostycznego. Podkreślono istotną rolę rodziny w procesie wspierania rozwoju dziecka. Zaprezentowano także dobre praktyki, takie jak wykorzystanie integracji sensorycznej w pracy z dzieckiem, metody pracy z dziećmi wykazującymi dysharmonię rozwojową oraz ze spektrum autyzmu.  Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Fizyka dla smyka. Doświadczenia fizyczne w edukacji wczesnoszkolnej i wychowaniu przedszkolnym 

4 marca 2026 r. w MSCDN Wydział w  Siedlcach odbyły się warsztaty skierowane do nauczycieli fizyki, przyrody i przedmiotów: edukacji przyrodniczej, edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego , których celem było  pogłębianie wiedzy na temat metod zdobywania wiedzy przyrodniczej przez dzieci oraz zainspirowanie nauczycieli do stwarzania środowiska przyjaznego uczeniu się.  W ramach warsztatów nauczyciele doskonalili wykorzystywanie metody naukowej w pracy dydaktycznej stosując pomoce dydaktyczne adekwatne do zaplanowanych eksperymentów i doświadczeń obrazujących wybrane zjawiska fizyczne.  Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. https://mscdn.pl/wp-content/uploads/2026/04/Fizyka-dla-smyka-4.03.26.mp4

Przemoc rówieśnicza- konferencja skierowana do nauczycieli, wychowawców oraz specjalistów

Konferencja, która odbyła się 3 grudnia 2025 r. w MSCDN Wydział w Siedlcach, poświęcona była problematyce przemocy rówieśniczej w środowisku szkolnym. Podczas spotkania omówiono kluczowe zagadnienia związane z rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem temu zjawisku.  W pierwszej części skupiono się na diagnozie przemocy rówieśniczej – uczestnicy poznali sygnały ostrzegawcze, mechanizmy powstawania przemocy oraz rolę nauczyciela w jej wczesnym wykrywaniu. Następnie przedstawione zostały praktyczne sposoby przeciwdziałania przemocy, podkreślone zostało znaczenie budowania bezpiecznej atmosfery w klasie, reagowania na pierwsze symptomy oraz współpracy z rodzicami i specjalistami.  Szczególną uwagę poświęcono również zagadnieniu przemocy rówieśniczej w kontekście tzw. „złego dotyku”. Omówiono, jak rozpoznawać sytuacje zagrożenia, w jaki sposób reagować oraz jak skutecznie chronić i wspierać uczniów doświadczających przemocy. Konferencja dostarczyła uczestnikom zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych narzędzi do pracy w codziennej praktyce szkolnej.  Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

ul. Świętojerska 9,
00-236 Warszawa
tel. 22 536 60 00, kom.: 797 990 037
sekretariat@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Przejdź do treści