23 II 2022 – Konferencja „Zawodowy na językach – praktyki i staże zagraniczne szansą na sukces”

Szanowni Państwo,zapraszamy dyrektorów i nauczycieli języków obcych w szkołach branżowych i technicznych oraz zainteresowanych nauczycieli przedmiotów zawodowych do uczestnictwa w konferencji online organizowanej 23 lutego 2022 r. przez Regionalny Punkt Informacyjny działający w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Narodową Agencją Programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności pt. Zawodowy na językach – praktyki i staże zagraniczne szansą na sukces Celem konferencji jest poznanie genezy, logiki i struktury Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 ze szczególnym uwzględnieniem obszaru oddziaływania związanego ze współpracą pomiędzy pracodawcami a instytucjami edukacji formalnej i pozaformalnej, prezentacja aktualnej oferty programu Erasmus + 2021–2027 w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe oraz wymiana doświadczeń w zakresie nauczania języka obcego zawodowego w szkołach branżowych i technicznych poprzez udział w praktykach, stażach i projektach międzynarodowych. Tematyka konferencji nawiązuje do jednego z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 związanych z wdrażaniem Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 – rozwoju umiejętności zawodowych w edukacji formalnej i pozaformalnej. Termin: 23.02.2022 r. godz. 1500-1815Miejsce: platforma MS Teams Zgłoszenia: formularz elektroniczny przesłany do 20.02.2022 r. Link do wydarzenia zostanie przesłany na adres e-mail do zarejestrowanych uczestników dzień przed konferencją.Udział w konferencji jest bezpłatny. Kontakt: Aneta Gładys, tel. 22 536 60 80; tel. 506 200 570; aneta.gladys@mscdn.edu.pl Program konferencji
Projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno”

Szanowni Państwo! Zapraszamy do udziału w XIV edycji Ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno” Konkurs adresowany jest do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół z całej Polski. Jego celem jest wzbudzenie zainteresowania historią oraz współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci narodowej lub miejsc wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w trwały, materialny sposób, a także losami świadków historii bezpośrednio związanymi z miejscami zarówno upamiętnionymi, jak i nieupamiętnionymi. Tematyka prac powinna dotyczyć wojen i konfliktów zbrojnych w XX wieku. Organizatorzy konkursu zakładają, że praca nad projektami stworzy uczniom możliwość poszukiwania i badania różnorodnych źródeł historycznych oraz ich prezentacji w interesującej i nowatorskiej formie. Dla nauczycieli przedsięwzięcie może stać się inspiracją do poszukiwania nowych, ciekawych i twórczych rozwiązań dydaktyczno-metodycznych. Szczegółowe informacje o zasadach przygotowania prac konkursowych znajdują się w regulaminie. Projekty wraz ze sprawozdaniem, oświadczeniem i wypełnionym komputerowo formularzem zgłoszenia należy nadsyłać do 8 kwietnia 2022 r. na adres mailowy: konkursnaprojekt@cmjw.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 10 czerwca 2022 r. Organizacja finału konkursu, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej, odbędzie się stacjonarnie lub online, o czym poinformujemy uczestników drogą mailową i na stronie internetowej Muzeum. Wszelkich informacji o konkursie udzielają dr Ewelina Klimczak oraz mgr Monika Sobczak z Działu Edukacji i Wystaw Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, mail: konkursnaprojekt@cmjw.pl, tel./fax 77 434 34 75. Pliki do pobrania Regulamin_XIII_edycji_konkursu_2020-2021.docx Oświadczenie_i_formularz_zgloszenia_2020-2021.doc Formularz_sprawozdania_2020-2021.doc
Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! – tworzymy materiały do podręcznika!

Znane nazwiska, najbardziej profesjonalni lektorzy, doskonale przygotowani realizatorzy, czyli tak wyglądała praca nad produkcją materiałów do podręcznika „Raz, dwa, trzy… i po polsku mówisz Ty!” „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie” – to 5-tomowa seria podręczników opracowanych przez wykładowców i lektorów związanych z Centrum Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego. Autorkami są: Katarzyna Kołak-Danyi, Małgorzata Malinowska, Anna Rabczuk, Dorota Zackiewicz oraz Agnieszka Jastrzębska; redaktorem metodycznym i programowym: Piotr Kajak. Za ilustracje i szatę graficzną odpowiada Marta Zabłocka. Podręcznik wydały, wspólnym nakładem sił, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Wolność i Demokracja oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego. Podręcznik uzyskał akceptację Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, może być oficjalnie wykorzystywany w szkolnictwie polonijnym na Ukrainie. Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży na Ukrainie został wydany w 5 tomach, które odpowiadają poszczególnym poziomom nauczania (odpowiednio: A1; A2; B1-B1+; B2; B2+-C1). Do każdego tomu dołączone są Materiały uzupełniające dla nauczyciela. Podręcznik i materiały można pobrać bezpłatnie ze strony https://wid.org.pl/podrecznik/ . Projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zbiorowym bohaterem podręcznika jest rodzina Marczenków, łącząca tradycję polską i tradycję ukraińską. Dzieci („rosnące” wraz z kolejnymi częściami podręcznika): Maksym, chłopiec 9-letni, oraz jego siostra – Olga, 16-latka. W centrum ich świata znajdują się rodzina i szkoła. Ze względu na potrzeby projektu, skupiamy się na życiu rodzinnym i najważniejszych momentach trzech pokoleń. Nagrania powstały na podstawie tekstów z tomów I-III, stanowiących leksykalną podstawę do działań dydaktycznych określonych w kolejnych lekcjach podręczników. Sceny przedstawiają liczne sytuacje codzienne, w których muszą się odnaleźć bohaterowie. Występują: Maksym (Maks) Marczenko – chłopiec 9-11-letni – Michał Stankiewicz siostra Olga – dziewczyna 16-18-letnia – Julia Dudek mama Anastazja – Grażyna Wolszczak tata Bogdan – Ksawery Szlenkier babcia Maria, dziadek Wiktor – rodzice Anastazji (mają polskie pochodzenie, reprezentują tradycję polsko-ukraińskiej inteligencji) – Grażyna Marzec, Olgierd Łukaszewicz babcia Ołena, dziadek Taras – rodzice Bogdana – Monika Goździk-Kowalczuk, Stanisław Banasiuk Ostap – chłopak (i rówieśnik) Olgi – Rafał Roślik Kasia, Marysia – koleżanki (i rówieśniczki) Olgi – Laura Pilzak Antek – polski kuzyn Maksa i Olgi (rówieśnik Maksa) – Miłosz Kwiecień Julia – koleżanka Anastazji – Małgorzata Gasik Współpraca nad materiałami to część działań w projekcie MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne. DIALOGI I KARTY PRACY Fot. Małgorzata Gasik, Paweł Uszyński i Barbara Giża
CYFROWA TRANSFORMACJA W EDUKACJI – najnowszy numer MERITUM poleca się do lektury
Od 27 III 2026 – Seminarium „Wielozmysłowe nauczanie języków obcych”

Serdecznie zapraszamy nauczycieli języków obcych szkół podstawowych (klasy VII–VIII) oraz ponadpodstawowych wyjątkowe seminarium „Wielozmysłowe nauczanie języków obcych”. Podczas cyklu warsztatów uczestnicy wezmą udział w aktywnościach angażujących wszystkie zmysły – wzrok, słuch, dotyk, zapach i smak. Poznają zadania, które wspierają naukę języka, pobudzając wyobraźnię i zachęcając do aktywnej komunikacji oraz zaprojektują multisensoryczne ćwiczenia dla uczniów. W Muzeum Narodowym w Warszawie nauczyciele odkryją wielozmysłowy charakter dzieł sztuki, a w Muzeum Farmacji zanurzą się w świat zapachów. Oba spotkania będą okazją do zapoznania się z ofertą i edukacyjnym potencjałem tych twórczych przestrzeni. Moduły: Prowadzące:Sylwia Puciło (MSCDN), Katarzyna Ampt, Agnieszka Chabera, Edyta Rubka-Kostyra (Muzeum Narodowe w Warszawie), Anna Bijałd, Katarzyna Žak-Caplot (Muzeum Warszawy) Terminy: Udział w seminarium jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o przesłanie elektronicznego formularza zgłoszenia w terminie do: 23.03.2026 r. [Link do zapisów] Więcej informacji: Sylwia Puciło, nauczycielka konsultantka MSCDN Wydział w Warszawie, e-mail: sylwia.pucilo@mscdn.edu.pl, nr tel. 225366079, 519836015
4 X 2022 – Poczujcie, jak bije „serce dębu”! Szkoła Kina zaprasza!

Po pokazie odbędzie się rozmowa z udziałem: Beaty Jewiarz – dziennikarki Radio dla Ciebie oraz prof. dr. hab. Marcina Zycha – Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. „Serce dębu” to spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura. Od ponad dwustu dziesięciu lat w środku lasu rośnie majestatyczny dąb, który daje schronienie jego licznym mieszkańcom. Poczujcie, jak bije „serce dębu”.Ten widowiskowy film ma niezwykłą, godną wszystkich filmowych nagród obsadę: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa, czerpiąc od niego pożywienie i schronienie, od korzeni aż po gałęzie. Poznajcie wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Zanurzcie się wszystkimi zmysłami w ten cudowny mikrokosmos. Dla każdego nauczyciela przygotowany został prezent – edukacyjny plakat filmu SERCE DĘBU! W ramach wsparcia edukacyjnego Best Film proponuje: Szkicowany edukacyjny plakat filmowy jako pomoc dydaktyczną. Plakat w wykonaniu wspaniałej artystki https://www.facebook.com/karolinaskorbart Prelekcję dla uczniów przygotowaną i przeprowadzoną przez niezwykłego przyrodnika i miłośnika dębów – Adama Zbyryta https://www.facebook.com/Adam-Zbyryt-Cz%C5%82owiek-z-Puszczy-109952661725081 Scenariusze lekcji przygotowane przez zespół edukatorów filmowych Ferment. Wspólnie z siecią kin Helios i fundacją lasynazawsze.pl posadzenie nowego lasu wiosną 2023 roku. Każdy bilet uczniowski przyczyni się do stworzenia nowego, pełnego zieleni miejsca! Film prezentowany był na Festiwalu Nowe Horyzonty oraz Festiwalu Dwa Brzegi i zdobył tam serca widzów i krytyków filmowych.
Nabór kandydatów na stanowisko doradcy metodycznego szkół i placówek oświatowych województwa mazowieckiego

Mazowiecki Kurator Oświaty ogłasza nabór kandydatów na stanowisko doradcy metodycznego szkół i placówek oświatowych województwa mazowieckiego.
25 II 2026 – Szkoła Kina zaprasza na film dokumentalny „Gdy powieje Harmattan”

Szkoła Kina zaprasza! Zapraszamy na kolejne spotkanie z filmem dokumentalnym. Tym razem obejrzymy film „Gdy powieje Harmattan”. „Barbara ma 25 lat i mieszka w Akrze, stolicy Ghany. W wieku 8 lat podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci oddanych przez rodziców do niewolniczej pracy. Przez lata funkcjonowała w świecie pełnym przemocy i lęku, ale przetrwała. Pomimo gniewu na to, co ją spotkało, wspiera swoich rodziców, jednak ich oczekiwania ciągle rosną. Pewnego dnia, razem ze swoim bratem, jedzie do rodziców, żeby pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Zanim to się stanie, musi im zadać pytania, o których myślała przez całe dorosłe życie”. Zapraszamy we środę, 25 lutego, w godz. 16.00-18.00 Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20/4, WarszawaNaszym gościem będzie Edyta Wróblewska – reżyserka filmu. Spotkanie poprowadzi Anna Równy, główna specjalistka ds. edukacji i kultury filmowej w CKF. Strona filmu: www.harmattandoc.com Film otrzymał m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „HumanDOC” – Grand Prix dla najlepszego filmu.„Reżyserka w mistrzowski sposób uchwyciła nieuchwytne – emocje, detale codzienności i ludzką determinację w obliczu wyzwań, jednocześnie z wyczuciem balansując między intymnością ludzkich a filmową narracją. Estetyka filmu harmonijnie łączy się z głębią treści, tworząc obraz, który nie tylko opowiada historię, ale też angażuje zmysły i porusza sumienia. Ten dokument odciska ślad w duszy każdego, kto go zobaczy”. Edyta Wróblewska – reżyserka, absolwentka Szkoły Wajdy, Camerimage Film School, studiów doktoranckich w PWSFTviT i Berlinale Talent Campus. Autorka filmów dokumentalnych, takich jak „Ala z Elementarza”, „Małe Instrumenty”, „PRL de Luxe” pokazywanych na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie. Jej ostatni film „Gdy powieje harmattan” otrzymał m.in. Grand Prix Millenium Film Festival, Nagrodę Cinefemme, Białą Kobrę oraz nominację do Orłów. Ma na swoim koncie także film fabularny 30 min. pt: „Droga” oraz spektakl teatralny pt: „Mulholland Drive/Diane”. Wieloletnia wykładowczyni programów reżyserii filmowej dla młodzieży, członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Dziękujemy Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy za możliwość obejrzenia filmu. Do zobaczenia w kinie!
Mazowieckie Konsultacje Publiczne Nowych Podstaw Programowych – podsumowanie

Od 3 do 7 grudnia 2025 r. odbyły się Mazowieckie Konsultacje Publiczne dotyczące nowych podstaw programowych dla szkoły podstawowej. Spotkania miały formułę online, co umożliwiło szeroki udział nauczycieli z całego Mazowsza. Konsultacje koncentrowały się na analizie mocnych i słabych stron proponowanych zmian oraz zgłaszaniu propozycji modyfikacji treści programowych. Zebrane opinie będą cennym materiałem dla zespołów autorskich pracujących nad nowymi podstawami programowymi. Proces konsultacji został zrealizowany we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów (OEIiZK) oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES), które wspierały organizację spotkań i umożliwiły udział nauczycieli z różnych części województwa. Liczba uczestników konsultacji według obszarów: Obszar Liczba uczestników Wychowanie Przedszkolne 70 Edukacja Wczesnoszkolna 38 Język Polski 74 Historia, Edukacja obywatelska 28 Etyka 2 Język Obcy Nowożytny 50 Matematyka 52 Fizyka 34 Informatyka 43 Chemia 17 Geografia 15 Biologia 16 Przyroda 24 Technika 9 Edukacja dla bezpieczeństwa 21 Razem 493 osoby Udział 493 osób w konsultacjach to bardzo dobry wynik, szczególnie przy krótkim czasie realizacji procesu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i podzielenie się doświadczeniem!
Meritum 4/2021
