2 VI 2023 – Konferencja warsztatowa „Kompetencje 4.0 w szkole”

2 VI 2023 – Regionalna konferencja warsztatowa e-Twinning i Centrum Innowacji Erasmus+ INNHUB Kraków KOMPETENCJE 4.0 W SZKOLE Kampus UEK, ul. Rakowicka 27, Kraków
„Tysiąc lat w sercu Europy. Polska na skrzyżowaniu kultur i idei. Jak uczyć w sposób wspierający i angażujący uczniów?”

Konferencja historyczna „Tysiąc lat w sercu Europy. Polska na skrzyżowaniu kultur i idei. Jak uczyć w sposób wspierający i angażujący uczniów?” Szanowni Państwo, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu serdecznie zaprasza nauczycieli wszystkich typów szkół na konferencję historyczną, która odbędzie się 25 września** br. Celem konferencji jest wsparcie pedagogów w przekazywaniu wiedzy historycznej w sposób angażujący, zgodny z najnowszymi badaniami naukowymi. Tytuł konferencji „Tysiąc lat w sercu Europy. Polska na skrzyżowaniu kultur i idei. Jak uczyć w sposób wspierający i angażujący uczniów?” odzwierciedla dążenie do połączenia solidnej wiedzy historycznej z nowoczesnymi metodami dydaktycznymi. Wykłady poprowadzą wybitni prelegenci, eksperci w swoich dziedzinach:Prof. Marek Figlerowicz** – przedstawi zagadnienie „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów – historia odczytana z DNA”.Prof. Sławomir Górzyński** – omówi temat „Arystokracja polska w kręgu dworu habsburskiego od XVIII do XX wieku”.Dr Mariusz Kozdrach** – wygłosi prelekcję „Dwór, dwory i dworki a integracja społeczna Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku”.Przemysław Bednarczyk** – poruszy kwestię „’Przecież tu nic się nie działo…’, czyli o znaczeniu lokalnych epizodów w poznawaniu globalnej historii”. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Z poważaniem,Maria Trzos, Małgorzata Zaraś, Roman PrzydatekAutorzy konferencji Kontakt:Maria Trzos – konsultantka ds. edukacji historycznej MSCDN Wydział w Radomiue – mail: maria.trzos@mscdn.edu.pltel.:48 362 98 72 Miejsce: MSCDN Wydział w RadomiuData: 25 września 2025 rGodzina: 14:30 – 18:15Adresaci: nauczyciele humaniściAutorzy:** Maria Trzos, Małgorzata Zaraś, Roman Przydatek Link do zapisów: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/biezacawiecej1/id/28855/o//w/Radom Zapraszamy do rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie internetowej.
„Tysiąc lat w sercu Europy. Polska na skrzyżowaniu kultur i idei. Jak uczyć w sposób wspierający i angażujący uczniów?”

Konferencja historyczna „Tysiąc lat w sercu Europy. Polska na skrzyżowaniu kultur i idei. Jak uczyć w sposób wspierający i angażujący uczniów?” Szanowni Państwo, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu serdecznie zaprasza nauczycieli wszystkich typów szkół na konferencję historyczną, która odbędzie się 25 września** br. Celem konferencji jest wsparcie pedagogów w przekazywaniu wiedzy historycznej w sposób angażujący, zgodny z najnowszymi badaniami naukowymi. Tytuł konferencji „Tysiąc lat w sercu Europy. Polska na skrzyżowaniu kultur i idei. Jak uczyć w sposób wspierający i angażujący uczniów?” odzwierciedla dążenie do połączenia solidnej wiedzy historycznej z nowoczesnymi metodami dydaktycznymi. Wykłady poprowadzą wybitni prelegenci, eksperci w swoich dziedzinach:Prof. Marek Figlerowicz** – przedstawi zagadnienie „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów – historia odczytana z DNA”.Prof. Sławomir Górzyński** – omówi temat „Arystokracja polska w kręgu dworu habsburskiego od XVIII do XX wieku”.Dr Mariusz Kozdrach** – wygłosi prelekcję „Dwór, dwory i dworki a integracja społeczna Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku”.Przemysław Bednarczyk** – poruszy kwestię „’Przecież tu nic się nie działo…’, czyli o znaczeniu lokalnych epizodów w poznawaniu globalnej historii”. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Z poważaniem,Maria Trzos, Małgorzata Zaraś, Roman PrzydatekAutorzy konferencji Kontakt:Maria Trzos – konsultantka ds. edukacji historycznej MSCDN Wydział w Radomiue – mail: maria.trzos@mscdn.edu.pltel.:48 362 98 72 Miejsce: MSCDN Wydział w RadomiuData: 25 września 2025 rGodzina: 14:30 – 18:15Adresaci: nauczyciele humaniściAutorzy:** Maria Trzos, Małgorzata Zaraś, Roman Przydatek Link do zapisów: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/biezacawiecej1/id/28855/o//w/Radom Zapraszamy do rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie internetowej.
Udział naszych przedstawicielek w konferencji o przyszłości szkolnictwa zawodowego

Wczoraj, na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku oraz MSCDN Wydział w Ciechanowie, w konferencji dotyczącej przyszłości szkolnictwa zawodowego uczestniczyły dwie przedstawicielki naszego Wydziału: Pani Elżbieta Małek, Zastępczyni Kierownika Wydziału, oraz Pani Katarzyna Trybuła, doradczyni metodyczna.Nasze ekspertki wygłosiły prelekcję pt. „Branżowe Centra Umiejętności wsparciem nowoczesnego kształcenia zawodowego”, w której omówiły znaczenie tych ośrodków dla podnoszenia jakości edukacji zawodowej oraz dostosowywania jej do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.Tematem przewodnim konferencji była „Alfabetyzacja przyszłości w szkolnictwie zawodowym – Edukacja, elastyczność, globalizacja, kompetencje, technologia”. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Ministra Edukacji, a jego celem była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w kontekście nowoczesnego kształcenia zawodowego.Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i inspirujące spotkanie! Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego wydarzenia.
Konferencja „Przemoc rówieśnicza”

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych nauczycieli na bezpłatną konferencję, zgodną z kierunkami polityki oświatowej państwa, poświęconą problematyce przemocy rówieśniczej. Termin: 3 grudnia 2025 r., godz. 12.00 Miejsce: MSCDN Wydział w Siedlcach, ul. Asłanowicza 2 Konferencja ma na celu pogłębienie wiedzy na temat zjawiska przemocy rówieśniczej, prezentację aktualnych rozwiązań oraz wsparcie szkół i placówek w tworzeniu bezpiecznego środowiska edukacyjnego. Udział jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zgłoszenia! Formularz zgłoszeniowy Osoba odpowiedzialna: Marta Senenko-Lichograj, konsultantka ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej, e-mail: marta.senenko@mscdn.edu.pl Realizacja w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.
Konferencja: Jak oceniać, by wzmacniać ?

Doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego. Jak oceniać, by wzmacniać ? Szanowni Państwo, Dyrektorzy szkół oraz zainteresowani Nauczyciele serdecznie zapraszamy na konferencję dotyczącą dylematów oceniania w świetle obowiązującego prawa oświatowego. W czasie spotkania chcemy porozmawiać o tym, jak efektywnie oceniać pracę i zachowanie ucznia. Termin konferencji, link do rejestracji oraz więcej informacji: WIĘCEJ: Zapraszamy na konferencję pt. : Doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego. Jak oceniać, by wzmacniać ? 26 października 2023 r. w godzinach 14.00 – 16.00 w sali konferencyjnej MSCDN przy ul. Tadeusza Kościuszki 5a w Radomiu spotkamy się z Panią Dorotą Kujawą – Weinke, próbując rozwiązać dylematy związane z efektywnym ocenianiem uczniów. W trakcie konferencji prowadząca skupi się na następujących zagadnieniach: 1. Ocenianie bieżące w przepisach prawa. 2. Określanie i wyjaśnianie uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu. 3. Monitorowanie procesu uczenia się. 4. Udzielanie uczniom informacji zwrotnej. 5. Ocena koleżeńska i samoocena 6. Ocenianie zachowania. PROGRAM KONFERENCJI: 13.30 – rejestracja uczestników 14.00 – 15.30 – spotkanie z Panią Dorotą Kujawą – Weinke. 15.30 – 16.00 konsultacje / rozmowy z uczestnikami konferencji oraz doradcami metodycznymi/ Pani Dorota Kujawa – Weinke jest: trenerką, mentorką, prelegentką, współorganizatorką konferencji edukacyjnych, edukatorem roku 2020. Więcej informacji o prowadzącej znajdziecie Państwo pod linkiem: https://dorotakujawa-weinke.pl/ Konferencja wpisuje się w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/24 – doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego. JAK SIĘ ZAPISAĆ? Zapisy dla nauczycieli – za pośrednictwem formularza MSCDN: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/biezacawiecej1/id/24278/o//w/Radom Szczegółowych informacji udziela Jan Sobolewski doradca metodyczny, pedagog w MSCDN Wydział w Radomiu jan.sobolewski@mscdn.edu.pl
Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole

MSCDN wraz z partnerami Finnway Polska, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Pracownia Nauki i Przygody organizują w Warszawie w dniu 22 listopada br. konferencję poświęconą edukacji na wolnym powietrzu. Ten mało obecny w polskim systemie formalnego kształcenia nurt zasługuje na uwagę – zwłaszcza w obliczu negatywnych zmian w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży. Konferencja została objęta honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Konferencja ma na celu: Wśród prelegentów są doświadczeni eksperci z zakresu outdoor education: teoretycy i praktycy z uczelni w Polce i Finlandii, ze szkół i przedszkoli, organizacji pozarządowych, pasjonaci outdooru. Szczegóły w załączonym programie. Zapraszamy dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli wszystkich przedmiotów i poziomów edukacyjnych oraz konsultantów i doradców metodycznych zainteresowanych edukacją outdoorową. Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają poczęstunek. Uczestnicy otrzymają egzemplarz Meritum 2/2023 dedykowany edukacji na wolnym powietrzu oraz zaświadczenie potwierdzające udział w konferencji. Rejestracja została zakończona! Kontakt: iwona.moczydlowska@mscdn.edu.pl tel. 692526891
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – wsparcie terapeutyczne dziecka i rodziny

Masz serce do pracy z dziećmi i chcesz poszerzyć swoje umiejętności?Zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – wsparcie terapeutyczne dziecka i rodziny”, która odbędzie się 23 października 2025 r. w godzinach 14:30–18:30. 👉 Porozmawiamy o tym, jak planować i dokumentować wczesne wspomaganie,👉 przyjrzymy się procesowi diagnozy,👉 podkreślimy rolę rodziny,👉 a także podzielimy się dobrymi praktykami – od pracy z dzieckiem w spektrum autyzmu po wykorzystanie integracji sensorycznej. Adresatami są nauczyciele placówek specjalnych, przedszkoli, pracownicy poradni psychologiczno- pedagogicznych, żłobków i JST.Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny! 🎉 Formularz zgłoszeniowy
Fotorelacja z konferencji „Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole”

Konferencja, która odbyła się 1 października 2025r., była okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji w zakresie edukacji outdoorowej. Uczestnicy poznali różnorodne modele współpracy, które mogą wspierać rozwój nowoczesnych działań dydaktycznych. Wykłady i warsztaty pokazały, jak cenne są lokalne zasoby – przyroda, instytucje i najbliższe otoczenie szkoły – w procesie uczenia się. Spotkanie uświadomiło, że edukacja w terenie może łączyć wiedzę przyrodniczą, matematyczną, społeczną i ekonomiczną, rozwijając jednocześnie postawy proekologiczne i obywatelskie. Dzięki przedstawionym przykładom praktycznych działań nauczyciele zyskali inspirację do własnych inicjatyw w szkołach. Efektem konferencji będzie wzmocnienie współpracy i większa gotowość do wdrażania edukacji outdoorowej w codziennej praktyce szkolnej.
Neuroróżnorodność w szkole – edukacja dostępna dla różnych umysłów

KONFERENCJA Drodzy Nauczyciele, Rodzice, wszyscy zainteresowani – porozmawiajmy o neuroróżnorodności! Czym jest neuroróżnorodność? Na czym polega koncepcja neuroróżnorodności w szkole? Jak poprawić jakość życia uczniów i uczennic rozwijających się w sposób neuronietypowy? Jak zrozumieć i zaakceptować różnorodność opartą na różnicach poznawczych? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa, ale warta wysiłku! JAK? KIEDY? GDZIE? CO? 10 października 2023 r. w godzinach 13.00 – 17.00 w sali konferencyjnej MSCDN przy ul. Tadeusza Kościuszki 5a porozmawiamy o zagadnieniu neuroróżnorodności w polskiej szkole i zastanowimy się, co można zrobić, aby zlikwidować lub zmniejszyć trudności, bariery, które napotykają w szkole uczniowie o nietypowym profilu sensorycznym. Zapraszamy na konferencję pt.: „Neuroróżnorodność w ujęciu humanistycznym – szkoła przyjazna różnym umysłom”! Spotkamy się tam z przedstawicielami fundacji Autism Team – Panią Sylwią Kowalską i Janem Gawrońskim – samorzecznikiem osób rozwijających się w spektrum autyzmu. O CZYM BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ? Edukacja włączająca uczniów i uczennic w spektrum autyzmu z własnymi potrzebami edukacyjnymi. Neuroróżnorodność w ujęciu humanistycznym– perspektywa ekspercka, rodzicielska i samorzecznicza. Współpraca relacyjna w zespołach edukacyjnych Uczeń – Nauczyciel – Rodzic. Bariery, neuro – trudności oraz rola pasji. Partnerstwo komunikacyjne w interakcji Rodzic – Nauczyciel, rola Rodzica w przestrzeni edukacyjnej dziecka. RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI: 12.30 – rejestracja uczestników 13.00 – 16.00 – spotkanie z Sylwią Kowalską i Jankiem Gawrońskim: wystąpienia prelegentów, (w trakcie przewidziana jest przerwa kawowa – 30 min.) 16.00 – 17.00 konsultacje / rozmowy z uczestnikami konferencji / Q&A CO DALEJ? PROJEKT, OCZYWIŚCIE! Konferencja jest zaproszeniem zainteresowanych nauczycieli i rodziców do udziału w projekcie „Tydzień neuroróżnorodności – szkoła przyjazna różnym umysłom!”, którego trwanie przewidujemy na okres od listopada 2023r. do maja 2024r. Na projekt składać się będą takie działania jak: – warsztaty dla nauczycieli „Edukacja dostępna dla wszystkich w praktyce – jak to zrobić na lekcji?” prowadzone przez specjalistów z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej), – wizyty studyjne w szkołach, które wdrażają rozwiązania przyjazne dla uczniów i uczennic o neuronietypowym profilu rozwoju (np.: likwidacja lub wyciszenie dzwonków, wyznaczenie stref ciszy), – udział w „Tygodniu Neuroróżnorodności”, podczas którego zainteresowane szkoły wprowadzą czasowe rozwiązania wspierające rozwój osób neuronietypowych. CO NAM TO DA? Głównym celem konferencji jest zwiększanie świadomości nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży na temat neuroróżnorodności, potrzeb osób rozwijających się w spektrum autyzmu, uczniów i uczennic o neuronietypowym profilu sensorycznym oraz wypracowanie działań, które pomogłyby w likwidacji lub zmniejszeniu trudności, barier, które napotykają w szkole uczniowie neuronietypowi. A zatem: zyskamy wiedzę i umiejętności, ale także przyjrzymy się problemowi neuroróżnorodności z trzech perspektyw: eksperckiej, rodzicielskiej i samorzeczniczej. JAK SIĘ ZAPISAĆ? Zapisy dla nauczycieli – za pośrednictwem formularza MSCDN: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/biezacawiecej1/id/24218/o//w/Radom Zapisy dla zainteresowanych rodziców, osób, które nie wykonują zawodu nauczyciela, ale dla których temat neuroróżnorodności jest ważny i bliski – przyjmuje Pani Marta Przychodzka – współorganizatorka konferencji: zapisy.neuroroznorodnosc@gmail.com (w wiadomości należy podać imię i nazwisko) Przedsięwzięcie wpisuje się w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa na rok 2023 / 2024. Uczestnictwo zostanie potwierdzone certyfikatem! Dla szkół biorących udział w projekcie przewidziane są nagrody – niespodzianki! Szczegółowych informacji udzielają: Marta Przychodzka: marta.mpbs@gmail.com Emilia Szwarc: emilia.szwarc@mscdn.edu.pl tel.: 483629873
