Edukacja z klimatem i wyobraźnią – edycja III

Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na konferencję „Edukacja z klimatem i wyobraźnią – edycja III”. To wydarzenie, w którym warto uczestniczyć – Razem możemy więcej! Konferencja jest realizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową oraz organizacją pozarządową Grupa Zagranica. Termin: 13 kwietnia 2026 r. (poniedziałek) , godz. 14.30 – 18.00   Miejsce: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, ul. Tadeusza Kościuszki 5a, sala konferencyjna. Zmiana klimatu to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Edukacja klimatyczna staje się koniecznością – niezależnie od nauczanego przedmiotu czy etapu edukacyjnego. To nie przypadek, że znalazła swoje miejsce w module klimatycznym nowych podstaw programowych, ponieważ właśnie nauczyciele mają wyjątkową moc budzenia i  kształtowania wrażliwości i odpowiedzialności środowiskowej młodego pokolenia. Podczas konferencji nie zabraknie rzetelnej, aktualnej i praktycznej wiedzy o przyczynach i skutkach zmiany klimatu, ale także o tym, jak jej zapobiegać i przygotować się na wyzwania przyszłości. Wyjątkowi prelegenci,  którzy łączą naukę, pasję i twórcze myślenie, gwarantują inspirujące, pełne energii i wartościowe wystąpienia. Integralną częścią konferencji są warsztaty zatytułowane „Odpowiedzialność zaczyna się od wyobraźni. Jak rozmawiać o odpowiedzialności klimatycznej z młodzieżą?” Program konferencji obejmuje następujące wykłady: Klimat w domowym budżecie – jak zmiana klimatu wpływa na nasze finanse.              dr hab. Łukasz Kurowski, prof. SGH Kiedy rzeki “milkną z pragnienia” a drzewa umierają stojąc,              czyli opowieść o suszach i ich konsekwencjach              dr hab. Joanna Angiel, prof. UW My się zimy nie boimy – czy na pewno?              dr Bożena Kicińska, prof. UW Zielone technologie na czerwonym świetle. Jak metale ziem rzadkich kształtują walkę ze zmianą klimatu?              dr hab. Tomasz Wites, prof. UW Warsztaty klimatyczne – Odpowiedzialność zaczyna się od wyobraźni.              Jak rozmawiać o sprawiedliwości klimatycznej z młodzieżą?              dr Marta Gontarska, Elżbieta Olczak – Grupa Zagranica Każdy uczestnik konferencji otrzyma zieloną niespodziankę. Link do zapisów w formie elektronicznej: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/30886/o/-2/w/Radom Serdecznie zapraszamy 13 kwietnia 2026 r. w godz. 14.30 – 18.00 do MSCDN Wydział w Radomiu na konferencję „Edukacja z klimatem i wyobraźnią – edycja III” Zespół konsultantów i doradców metodycznych edukacji przyrodniczej MSCDN Wydział w Radomiu Hanna Habera hanna/habera@mscdn.edu.pl Anna Janowska anna.janowska@mscdn.edu.pl Jolanta Kubik jolanta.kubik@mscdn.edu.pl Agnieszka Taborek agnieszka.taborek@mscdn.edu.pl

KONFERENCJA „PRIZE CHARGER” WODÓR – ENERGIA PRZYSZŁOŚCI”

KONFERENCJA „PRIZE CHARGER” WODÓR – ENERGIA PRZYSZŁOŚCI”17 września 2025 /środa/ godz. 13.00 – 16.00MSCDN Wydział w RadomiuSala konferencyjna, ul. Kościuszki 5A, 26-600 Radom organizatorzy: MSCDN, Naczelna Organizacja Techniczna, Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiejpartner wydarzenia TOYOTA ROMANOWSKI RADOM Czy wodór może stać się paliwem jutra? To pytanie zadają sobie naukowcy, inżynierowie i nauczyciele na całym świecie. Wodór jest najprostszym, a zarazem jednym z najbardziej obiecujących pierwiastków – czysty, wydajny i wszechstronny. Coraz częściej mówi się o nim jako o kluczowym elemencie transformacji energetycznej i budowania zielonej gospodarki. Podczas konferencji porozmawiamy o możliwościach zastosowania wodoru, jego roli w przyszłości energetyki oraz przykładach praktycznych – w tym o samochodach Toyota Mirai z napędem wodorowym, które będzie można zobaczyć na żywo przed budynkiem MSCDN. Konkurs PRIZE CHARGER Integralną częścią konferencji jest II edycja konkursu edukacyjnego PRIZE CHARGER pn. „Wodór – energia przyszłości”. To wyjątkowa okazja dla młodzieży do rozwijania pasji naukowych, kreatywnego myślenia i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną zasady udziału w konkursie, a także zaprezentuje się laureat I edycji tego konkursu, który opowie o swojej drodze do zwycięstwa. Dlaczego warto? Zachęcamy nauczycieli i opiekunów młodzieży do aktywnego uczestnictwa w konferencji oraz wspierania uczniów w przygotowaniach do konkursu. Uczestnikami mogą być uczniowie, którzy ukończyli 15 lat. To szansa, aby wspólnie inspirować młodych ludzi do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, budowania świadomości ekologicznej i kształtowania kompetencji przyszłości. Dołącz do nas i bądź częścią projektu, który łączy naukę, edukację i innowacje!Szczegółowe informacje na plakacie,rejestracja uczestników pod linkiem:https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/29244/o/w/Radom Dodatkowych informacji udziela: dr Monika Mazur-Mitrowska nauczyciel konsultant w zakresie doradztwa zawodowego i psychologiimonika.mazur.mitrowska@mscdn.edu.pl

Ekocyrkularni – konkurs ekologiczny dla szkół i przedszkoli

Samorząd Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa mazowieckiego do wzięcia udziału w IV edycji „Konkursu popularyzującego wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym Ekocyrkularni”. Konkurs realizowany przez Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, ma na celu promowanie gospodarki cyrkularnej (obiegu zamkniętego) oraz ukazanie i docenienie pomysłowych i oryginalnych pozalekcyjnych aktywności szkół i nauczycieli z województwa mazowieckiego w tym zakresie. Pomimo, że tematyka wydaje się trudna i specjalistyczna to dotyczy zagadnień i aktywności szkół, które otaczają każdego z nas i są z pewnością realizowane w przedszkolach i szkołach. Szczegóły na stronie konkursu: https://mazovia.pl/pl/konkursy/ekocyrkularni-konkurs-popularyzujacy-wiedze-o-gospodarce-o-obiegu-zamknietym.html

Amazonia – zmiany zasięgu lasów równikowych a zanikanie kultur pierwotnych

Zapraszamy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wszystkich zainteresowanych tematem, na seminarium stacjonarne zatytułowane: Amazonia – zmiany zasięgu lasów równikowych a zanikanie kultur pierwotnych. Termin: 5 czerwca 2023 r., godz. 16.30 – 18.45 w MSCDN Wydział w Radomiu. Szkolenie jest realizowane w ramach cyklu Geograficzne widzenie świata: przestrzeń – miejsca – ludzie – działania. Spotkanie poprowadzi dr hab. Tomasz Wites, profesor UW – „(…) geograf, kierownik Katedry Geografii Regionalnej i Politycznej oraz specjalności magisterskiej „Geografia świata” na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego od 2000 roku, Sekretarz Oddziału Warszawskiego PTG 2004 – 2009, Sekretarz Zarządu Głównego PTG 2009 – 2020, Wiceprzewodniczący PTG od 2020 roku. Miłośnik podróży dalekich i bliskich, zrealizowanych na sześciu kontynentach. Popularyzator geografii. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce społeczno-demograficznej, m.in. „Wyludnianie Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu”, „Patologia społeczna. Perspektywa geograficzna”, współredaktor książek „Geografia świata. Regiony” i „Księga Wielkiego Jubileuszu. Polskie Towarzystwo Geograficzne 1918 – 2018”. Redaktor czasopisma „Miscellanea Geographica”, członek Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP. Laureat licznych nagród i wyróżnień, przyznanych za działalność naukową lub dydaktyczną, w tym stypendysta tygodnika „Polityka” oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej”. Źródło: http://ptg.home.amu.edu.pl/tomasz-wites/ Zgłoszeń dokonywać można do dnia 31.05.2023 r. poprzez link: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/23469/o//w/Radom Szczegółowych informacji udziela Pani Hanna Habera hanna.habera@mscdn.edu.pl

ul. Świętojerska 9,
00-236 Warszawa
tel. 22 536 60 00, kom.: 797 990 037
sekretariat@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Przejdź do treści