14 XII 2023 r. – Boże Narodzenie w tradycji i literaturze polskiej

Zapraszamy nauczycieli języka polskiego, nauczycieli bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych tematyką na szkolenie Boże Narodzenie w tradycji i literaturze polskiej, które odbędzie się 14 grudnia w godz. 16.00 – 18.00.

Prowadzący: dr Marcin Lutomierski

Data: 14 grudnia 2023 r., godz. 16.00–18.00

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

OPIS

Przez setki lat na ziemiach polskich (i nie tylko) Boże Narodzenie obrosło licznymi i fascynującymi tradycjami o często niejasnych dziś rodowodach. Nawet w obrębie względnie jednolitej kultury polskiej istnieją odmienne zwyczaje, tworząc mozaikę ludzkich zachowań w okresie tych szczególnych Świąt. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w literaturze pięknej. Podczas szkolenia zostaną omówione i zilustrowane wybrane zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe oraz ich egzemplifikacje w utworach literackich.

MODUŁY

  1. Główne zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na ziemiach polskich: źródła i przemiany.
  2. Motywy bożonarodzeniowe w literaturze polskiej (wybrane przykłady)
  3. Lektury na Święta – dobre praktyki.

BIOGRAM

Dr Marcin Lutomierski – filolog polski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, literaturoznawca, edytor i dydaktyk akademicki, członek m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Towarzystwa Naukowego Płockiego. Więcej informacji o wykładowcy: https://wydawnictwo.umk.pl/pl/authors/18208/marcin-lukasz-lutomierski

ul. Świętojerska 9,
00-236 Warszawa
tel. 22 536 60 00, kom.: 797 990 037
sekretariat@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content