E-biblioteczka

Zmaganie się z traumą

Dramatyczne wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że w polskich szkołach pojawiły się dzieci z bagażem bardzo trudnych przeżyć. Znaczna część z nich doświadcza traumy. Jak im skutecznie pomóc? Wiele odpowiedzi znajdziemy w fachowej literaturze. Jednak, żeby pomagać samemu, trzeba być silnym. I w tym także pomogą nam lektury.

Terapia traumy i traumatycznej żałoby u dzieci i młodzieży

Judith A. Cohen, Anthony P. Mannarino, Esther Deblinger
Kraków: Wydawnictwo UJ, 2011.

Ta pozycja jest zapewne znana psychologom i pedagogom. Publikacja składa się
z dwóch części – z rozdziałów teoretycznych dowiemy się, czym w istocie jest trauma spowodowana żałobą, jakie są fazy terapii i narzędzia jej diagnozy. Druga część
w całości jest poświęcona technikom terapeutycznym. Nauczyciele i wychowawcy
z pewnością dzięki tej lekturze nie tylko znacznie poszerzą swoją wiedzę, ale także łatwiej wyłowią z grupy tych, którym niezbędna jest pomoc specjalisty.

Dziecko – trauma, wsparcie i rozwój. Drogowskaz

Urszula Bartnikowska, Hanna Dufner
Wydawnictwo Fundacja na Rzecz Historii Polskiego Sportu, 2021

Publikacja ma charakter popularnonaukowy. Autorki w sposób bardzo przystępny wyjaśniają zjawisko traumy dziecięcej, skupiając się na zagrożeniach dla dobrostanu psychicznego, fizycznym aspekcie problemu, a także tworzeniu środowiska, które pozwoli wejść młodemu człowiekowi w dorosłość. Specjalistki przekonują, że doświadczenie traumatyczne nie musi na zawsze być dla człowieka ciężarem.

Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?

Elżbieta Zubrzycka
Sopot: GWP, 2020.

Książka ta różni się od tradycyjnych poradników tym, że ma bohaterkę – Małgosię, której rodzice postanawiają się rozstać. Jej doświadczenia przeplatane są konkretnym wskazówkami, w jaki sposób powiedzieć dziecku o decyzji rodziców, jak chronić je przed negatywnymi skutkami rozpadu relacji. Kryzys warto przetrwać mądrze, minimalizując straty – przekonują autorki.

Życie po traumie. Zeszyt ćwiczeń terapeutycznych

Dena Rosenbloom, Mary Beth Williams , Barbara E. Watkins
Warszawa: Wydawnictwo Zwierciadło, 2020.

Nie każdy, kto przeszedł przez trudne doświadczenia, trafi na kozetkę u psychologa. Część z nas będzie próbować przetransformować rozmaite „życiowe katastrofy” samodzielnie. Zapewne pomoże w tym ten specyficzny zbiór ćwiczeń. Ich zaletą jest to, że dzięki nim mamy większą szansę odzyskać kontrolę nad własnym życiem i porzucić przytłaczający nas balast. Autorki dołączyły do książki dwa dodatki – jeden wydaje się szczególnie interesujący: Wykorzystanie tego zeszytu przez specjalistów.

Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu

Oprah Winfrey, Perry D. Bruce
Warszawa: AGORA, 2022.

Autorki tej książki nikomu przedstawiać nie trzeba. W Stanach Zjednoczonych uchodzi za ikonę telewizji i legendę dziennikarstwa. Perry D. Bruce jest także doskonale znany, tyle że w kręgu psychologów i terapeutów. Uchodzi za autorytet w dziedzinie leczenia traum. Zapis tej pogłębionej rozmowy, w której gwiazda odsłania własne doświadczenia z dzieciństwa i otwarcie mówi o przeciwnościach losu, wyłania się pewna mądrość. W publikacji splatają się ze sobą osobiste historie, naukowa wiedza i cenne wskazówki.

MSCDN Wydział w Warszawie
ul. Świętojerska 9, 00-236 Warszawa

Sekretariat
tel. 22 536 60 62; kom. 609 423 954 email: warszawa@mscdn.edu.pl

Dział szkoleń
tel. 22 536 60 66; kom. 609 426 125 email: formy@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content