E-biblioteczka

Recenzje – odpoczywanie jest sztuką

Zbliżają się wakacje. Każdy nauczyciel czy wychowawca po tym trudnym roku zasłużył na dłuższą chwile wytchnienia. Zanim zaczniemy planować nowy rok szkolny czy skupiać się na nadchodzących zmianach, warto wykorzystać urlop do świadomego planowania odpoczynku. Poniższe publikacje zawierają wiele cennych wskazówek i inspirujących porad.

Sztuka odpoczynku, Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach

Claudia Hammond

Warszawa: Czarna Owca, 2021.

Książka była nominowana do nagrody Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego dla najlepszej książki popularnonaukowej. Książka zaczyna się wezwaniem do odpoczynku. Apelowi temu warto ulec. Autorka swoje wskazówki oparła na rzetelnej bazie empirycznej. Ze znawstwem przywołuje wyniki badań naukowych, które wyraźnie pokazują, jak ważną rolę odgrywa relaks. Na podstawie ankiety wypełnionej przez 18 tysięcy osób ze ponad stu krajów Claudia Hammond wybrała 10 najpopularniejszych form wypoczynku. Z tej listy na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Moc dobrego snu. Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym  i wypoczętym

Michael Mosley

Kraków: Wydawnictwo Otwarte, 2021.

Badania pokazują, że Polacy masowo cierpią na zaburzenia snu. Jesteśmy jednym

z najmniej wyspanych społeczeństw w Europie. W zmianie tego stanu rzeczy może pomóc książka Michaela Mosley’a. Chciał on zostać psychiatrą. Ostatecznie zdecydował się na pracę dziennikarza zajmującego się tematyką zdrowia. Praca w BBC przyniosła mu sławę i wiele nagród. Dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów na brytyjskim rynku medialnym. Warto więc pójść tropem wyznaczonym przez autora książki i samemu przejść sprawdzoną „ścieżkę radykalnej naprawy snu”.

Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie

Siw Aduvill

Warszawa: Wielka Litera, 2020.

W wielu badaniach dotyczących szczęścia mieszkańcy krajów skandynawskich zajmują bardzo wysoką pozycję. Warto się więc od nich uczyć kontaktu z naturą, szacunku do własnego ciała oraz sztuki porządkowania przestrzeni. Jeśli odpoczywając towarzyszy Ci cały czas napięcie spowodowane tym, że nie wykorzystujesz czasu efektywnie, książka ta jest dla Ciebie. W środku wiele praktycznych wskazówek do wykorzystania od zaraz.

Sztuka minimalizmu w codziennym życiu

Dominique Loreau

Warszawa: Czarna Owca, 2019.

Dłuższy urlop to nie tylko czas wyjazdów, to także moment, w którym możemy uporządkować przestrzeń wokół siebie. Dominique Loreau przekonuje, że żyjemy

 w czasach wielkiego nadmiaru – produkujemy, konsumujemy i gromadzimy za dużo rzeczy. Tymczasem klucz do zadowolenia wcale nie leży w ilość, ale w jakości – w tym przypadku mniej, znaczy więcej. Minimalizm ma swoje korzenie w kulturze japońskiej. To właśnie w kraju kwitnącej wiśni francuska eseistka uczyła się sztuki prostego i szczęśliwego życia. Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy jest jak zrzucenie ciężkiego balastu – przywraca nam wolność i poczucie harmonii.

Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie

 Agnieszka Krzyżanowska Warszawa: Wydawnictwo Pascal, 2019.

Agnieszka Krzyżanowska skończyła polonistykę. Następnie obroniła doktorat z filozofii. Obecnie prowadzi bloga i uczy uważnego życia. Namawia swoich czytelników do tego, by zajrzeli w głąb siebie i zaufali sobie. Łączy praktykę mindfulness z cyfrowym detoksem. Bardzo przyjemna lektura na wakacje i jednocześnie sposób, by je sobie mentalnie przedłużyć. Gorąco polecam!

MSCDN Wydział w Warszawie
ul. Świętojerska 9, 00-236 Warszawa

Sekretariat
tel. 22 536 60 62; kom. 609 423 954 email: warszawa@mscdn.edu.pl

Dział szkoleń
tel. 22 536 60 66; kom. 609 426 125 email: formy@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content