E-biblioteczka

POKONAĆ STRES

Psychologowie społeczni piszą o wzrastającej fali niepokoju społecznego. Jej przyczyny są oczywiste. Najpierw pandemia, teraz cień wojny  w Ukrainie. Jako nauczyciele i wychowawcy powinniśmy w tych trudnych okolicznościach zadbać o siebie, umiejętnie radząc sobie ze stresem. Poniższa lista publikacji zapewne w tym pomoże.

Psychologia stresu

Irena Heszen

Warszawa: PWN, 2017.

Sylwetki prof. Heszen żadnemu psychologowi przedstawiać nie trzeba. Prace uczonej są znane zarówno w kraju, jak i za granicą. Publikacja ta jest adresowana do psychologów i pedagogów, którzy potrzebują systemowej wiedzy na temat stresu, sposobów radzenia sobie z nim oraz chcą dokładnie wiedzieć, jak wpływa on na nasze zdrowie. Mimo tego, że książka spełnia wszystkie wymagania publikacji fachowej, to barwne przykłady, biogramy oraz cytaty z prac innych ekspertów nie tylko urozmaicają wywód, ale także sprawiają, że każdy zainteresowany problemem znacznie poszerzy własną wiedzę na temat stresu.

Skuteczne działanie w stresie

Agnieszka Popiel, Bogdan Zawadzki, Ewa Pragłowska, Patrycja Gajda, Paweł Habrat

Gdańsk: GWP, 2019.

Książka ta koncentruje się przede wszystkim na zjawisku stresu postraumatycznego, na który narażeni są wszyscy ci, którzy zawodowo zajmują się pomaganiem innych. Obecnie wielu nauczycieli styka się z dziećmi i ich rodzicami, cierpiącymi na syndrom PTSD. Publikacja ta pozwoli uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska, koncentruje się ona bowiem na trzech zasadniczych filarach: diagnozie, terapii i profilaktyce. Ponadto praca ta z powodzeniem mogłaby się stać kanwą szkolenia dla wszystkich stykających się ze stresem potraumatycznym.  Oprócz edukacji psychologicznej jej wartość tkwi w tym, że zawiera oparty na solidnych podstawach naukowych trening radzenia sobie ze stresem.

Mózg odporny na stres

Melanie Greenberg

Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2017.

Autorka ze znawstwem, a jednocześnie w sposób niezwykle komunikatywny wyjaśnia biologiczne podłoże stresu. Wiedza ta staje się podstawą do przejścia przez ciekawy proces zmiany własnych reakcji na sytuację budzącą napięcie. W książce znajdziemy m.in. rozdziały poświęcone technice mindfulness, akceptacji emocji, zdobywaniu kontroli nad stresem, uczeniu się postawy pełnej współczucia wobec samego siebie czy przekształcaniu negatywnych myśli.

Pokonaj stres 10 sprawdzonych metod

M.Clarie Wheeler

Gdańsk: GWP, 2016.

Jest to poradnik przeznaczony do szerokiego grona czytelników. Jego siła polega na tym, że autorka proponuje proste i nieskomplikowane metody przezwyciężania stresu. Można je stosować od zaraz. Oprócz wskazówek znajdziemy także kwestionariusze, ankiety, pozwalające dokonać autodiagnozy i odpowiedzieć na ważne pytanie, czy jestem w stanie samodzielnie poradzić sobie z napięciem, czy też powinienem zgłosić się po profesjonalną pomoc.

Siła rezyliencji

Glenn R. Schiraldi

Gdańsk: GWP, 2021.

Mówiąc najprościej rezyliencja jest to umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu, porażkami i traumami. Powszechnie kojarzy się ona z siłą woli i charakteru. Trudno znaleźć kogokolwiek, kto nie chciałby wzmocnić swojej psychicznej odporności. Poradnik ten z pewnością w tym pomoże. Dzięki niemu czytelnik ma szansę wzmocnić poczucie własnej wartości, zachować spokój w sytuacji presji, a także lepiej sprostać wyzwaniom codzienności. Lekki i obrazowy styl z pewnością stanowi dodatkową zaletę tej pozycji.

Wyboru dokonał: dr Piotr Ślusarczyk

MSCDN Wydział w Warszawie
ul. Świętojerska 9, 00-236 Warszawa

Sekretariat
tel. 22 536 60 62; kom. 609 423 954 email: warszawa@mscdn.edu.pl

Dział szkoleń
tel. 22 536 60 66; kom. 609 426 125 email: formy@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content