W dobie wszechobecnych smartfonów oraz imponujących pod względem graficznym i strategicznym gier komputerowych trudno zachować dystans i równowagę w ich korzystaniu, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Celem projektu jest zapoznanie uczestników z korzyściami i zagrożeniami związanymi z korzystaniem z nowoczesnych technologii, przedstawienie skutecznych metod przeciwdziałania uzależnieniom oraz pomóc nauczycielom i rodzicom w prowadzeniu rozmowy z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z siecią internetową.
O konieczności dbania o naszą higienę cyfrową przeczytacie/posłuchacie:
- Co nam dają lajki, dlaczego traktujemy je tak poważnie – rozmowa w Radiu dla Ciebie
- Jak kadrujemy rzeczywistość instagramowym filtrem – rozmowa z Pawłem Łaszkiewiczem, psychologiem, w Radiu Płock
- To tylko zauroczenie czy już uzależnienie? – o trudnej miłości aż po smartfon – rozmowa z doktorem Maciejem Dębskim z Fundacji Dbam o mój zasięg w Radiu Płock
- Jak kadrujemy rzeczywistość – informacja w Tygodniku Płockim
- Brak sieci… – rozmowa w KRDP FM
- Brak sieci – piąty jeździec Apokalipsy? Konferencja o cyberprzestrzeni w Płocku – informacja na Portalu Płock
- MERITUM 3/ 2019
PRZYDATNE LINKI:
Share:
Related Posts

„Trucizny. Supermoce natury” – bezpłatne warsztaty dla nauczycieli
Centrum Nauki Kopernik zaprasza nauczycieli i nauczycielki na bezpłatne warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Trucizny. Supermoce natury”, poświęconej jadowitym zwierzętom. Warsztaty odbędą się w dwóch terminach – 21 maja oraz 12 czerwca 2025 roku, o godz. 15.30 w Centrum konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik oraz na wystawie czasowej i potrwają 2,5 godziny. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić ekspozycję i omówić, w jaki sposób można wykorzystywać wystawy Centrum Nauki Kopernik w pracy dydaktycznej. Warsztaty obejmą dyskusje oraz prezentację pomysłów na zajęcia inspirowane tematyką „Trucizn”. Uczestnicy przyjrzą się, jak uwarunkowania kulturowe i społeczne wpływają na postrzeganie jadowitych zwierząt, a także poszukają skutecznych sposobów, by uczyć o nich mimo stereotypów i lęków, które często wywołują. Uczestnicy i uczestniczki otrzymają świadectwo udziału w warsztatach. Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje znaleźć można na stronie warsztatów.

Wyszków i Ostrów Mazowiecka – szkolenia
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli z Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego oraz Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego, podjęliśmy starania, by organizować doskonalenie blisko miejsca ich pracy. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej oraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie. Instytucje te udostępniają nam sale do prowadzenia szkoleń. W związku z tym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w proponowanych formach doskonalenia w Wyszkowie oraz Ostrowi Mazowieckiej. Oferta szkoleniowa Ostrów Mazowiecka – Maj/Czerwiec 2025r. Oferta szkoleniowa Wyszków – Maj/Czerwiec 2025r.

IDZIEM DO STACHA NA CHAWIRĘ BALETOWAĆ
W ramach projektu „Otwarci na kulturę” przygotowaliśmy we współpracy z Instytutem Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej cykl poświęcony problematyce różnorodności językowej oraz kulturowej Polski. Wykładowcami będą znawcy, głównie akademicy, którzy mają doświadczenia w prowadzeniu zajęć popularyzatorskich, także dla nauczycieli. 13 maja o godz.16.00 spotkania inaugurujemy webinarem „Co w mym sercu gra – gwara warszawska”. Naszym gościem będzie Janusz Dziano – Varsavianista, pasjonat historii miasta. Od 2012 roku prowadzi portal społecznościowym „Jestem z Woli”, który ma 40.000 użytkowników. Prowadzi wykłady dla studentów na warszawskich uczelniach wyższych (SGH, UW, Politechnika Warszawska) oraz prelekcje dla Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego dotyczące gwary warszawskiej. Od 2013 r. jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Autor i współautor wielu publikacji o historii Warszawy i ważnych dla niej osób, m.in. „Warszawska Wola. Co było, co jest, co pozostanie …” (2015 r.), „Praga gada – O międzywojniu” ( 2017 r.), „Praga gada Wiechem, raz !” (2018 r.), Biografia Stefana Wiecheckiego – „Ech, Panie Wiech” (2019 r.), „Kronika Warszawy” – Legenda Kercelaka (2022 r.). Konsultant językowy z zakresu gwary warszawskiej dla pisarzy, publicystów i organizatorów imprez kulturalnych. W 2023 r. wyróżniony odznaczeniem honorowym „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zapraszamy ONLINE! Link do rejestracji: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/28498/o//w/Warszawa Kolejne spotkania dotyczyć będą: – etnolektu Warmii i Mazur – dr Piotr Szatkowski (MSKN) – etnolektu podlaskiego – prof. Monika Kresa (IRJR) – etnolektu kurpiowskiego – prof. Justyna Garczyńska (MSKN) Zapraszamy wszystkich chętnych.

TRANSPLANTACJE – DAR ŻYCIA
ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ! Link do konferencji: https://system.mscdn.pl/…/28317/o//w/Ostro%C5%82%C4%99ka

UCZEŃ ZDOLNY – Konferencja 22 maja
Jak czytamy na stronie samorząd.gov.pl, „przez wiele lat szkoła nastawiona była głównie na pracę z uczniem mającym różnego typu problemy. O dzieci zdolne nie martwiono się zbytnio, gdyż radzą one sobie z nauką, nie potrzebują pomocy, osiągają dobre wyniki. Są to jednak dzieci, które wymagają stworzenia w procesie kształcenia specjalnych warunków, odpowiadających ich możliwościom, a przede wszystkim potrzebom […] Bardzo ważnym aspektem właściwego organizowania pracy z uczniem zdolnym jest przygotowanie nauczyciela. Nauczyciel, który chce rozwijać potencjał twórczy swych uczniów, sam musi reprezentować postawę twórczą. To z kolei nakłada na niego obowiązek ciągłego doskonalenia swoich umiejętności pedagogicznych, wzbogacania wiedzy psychologicznej, metodycznej i merytorycznej, warsztatu pracy oraz stosowania nowatorskich metod nauczania.” Nic dodać, nic ująć. Dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy chcą wzbogać swój warsztat pracy z uczniem zdolnym, nie może zabraknąć na konferencji „Wspieranie kreatywności i samodzielności ucznia zdolnego – narzędzia i metody pracy”, składającej się z następujących komponentów: 1.Praca z uczniem zdolnym – praktyka szkolna. 2.Rozmowa z uczniami zdolnymi – ich perspektywa na edukację. 3.Jak skutecznie wspierać uczniów zdolnych – panel dyskusyjny. Zapraszamy 22 maja na godz. 15.30 do siedziby MSCDN w Ostrołęce przy ul. Piłsudskiego 38. Zapisy:https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/28410/o/-2/w/Ostro%C5%82%C4%99ka