Zorza polarna w Finlandii w sieci współpracy Germaniści bez granic

Tonącą w śniegu Finlandię, zorzę polarną oraz rozwijanie autonomii ucznia na lekcjach języka niemieckiego z zastosowaniem metody „przystanków uczenia się” (Stationenlernen) w wirtualnych pokojach prezentowała nauczycielka z Finlandii podczas trzeciego spotkania sieci współpracy i samokształcenia Germaniści bez granic. Spotkanie było okazją do czerpania inspiracji na własne lekcje świąteczne. Obce fińskiemu systemowi edukacji są natomiast punkty dodatnie i ujemne z zachowania – praktyka dość powszechna w polskich szkołach. Oddziaływanie wychowawcze na uczniów polega na wspólnym ustalaniu kary lub nagrody.

Uczestnicy sieci odwiedzili również pracownię językową w Gymnasium Toila w Estonii, gdzie nauczycielka z tej szkoły przygotowuje zajęcia o tematyce świątecznej z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Zastosowanie multimediów i technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji to jeden z priorytetów w tym kraju.

Interesujące przykłady dobrych praktyk – nauczanie języka niemieckiego z wykorzystaniem elementów teatralnych – zaprezentowała nauczycielka z Wilna na Litwie. Ciekawostką jest, że w tym kraju są szkoły i klasy, gdzie język niemiecki jest wybierany jako pierwszy język obcy. Zaproszone nauczycielki były zainteresowane również polskimi rozwiązaniami edukacyjnymi, zwłaszcza sposobami organizowania nauki zdalnej.

Spotkania sieci współpracy i samokształcenia Germaniści bez granic odbywają się online raz w miesiącu. Partnerami sieci są: Deutsche Auslandsgesellschaft oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Radomiu. Koordynatorem sieci jest doradca metodyczny ds. języka niemieckiego MSCDN.

Jeżeli chcecie Państwo dołączyć zapraszamy do rejestracji do sieci współpracy Germaniści bez granic:

 

 

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content