Zaproszenie na webinarium dla nauczycieli „Od pomysłu do realizacji. Jak zrobić swój pierwszy film dokumentalny?”

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, warszawska instytucja zajmująca się edukacją i upowszechnianiem kultury filmowej oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów zapraszają nauczycieli zainteresowanych tworzeniem filmów dokumentalnych z uczniami na webinarium na ten temat. Odbędzie się ono 13 stycznia 2021 o godz. 18:00 na platformie Zoom 
w ramach V edycji Konkursu Zrób-My Nasz-Film. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować.

Filmy dokumentalne to doskonałe narzędzie do zrozumienia siebie, drugiego człowieka i szybko zmieniającego się świata. Dzieci i młodzież mogą sami takie filmy realizować – ze swojego punktu widzenia i na interesujący ich temat.

Podczas webinarium zaproponujemy nauczycielom, jak poprowadzić lekcję z uczniami, aby zainspirować ich do zrobienia filmu dokumentalnego, wychodząc od znalezienia tematu lub bohatera.

Webinarium poprowadzą autorki i ekspertki SKOK W DOK. LABORATORIUM POMYSŁÓW DOKUMENTALNYCH, programu prowadzonego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy: Karolina Śmigiel i Diana Gaik.

Dlaczego warto robić i oglądać filmy dokumentalne?

# Bo potrzebujemy wartościowych treści dla dzieci i młodych ludzi w Polsce, które opowiadają i analizują znaną i rozpoznawalną dla nich rzeczywistość.

# Bo praca z filmem dokumentalny otwiera na drugiego człowieka.

# Bo każdy z nas jest twórczy, z szkołą czy bez szkoły artystycznej.

# Bo warto poznawać nowe obszary i eksperymentować niezależnie od wieku.

# Bo jesteś ekspertem od swojego świata i możesz próbować o nim opowiedzieć.

Prowadzące:

Karolina Śmigiel – producentka filmowa, członkini zarządu UNI-SOLO Studio, gdzie produkuje filmy dokumentalne,, współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej oraz projektu „Skok w dok. Laboratorium pomysłów dokumentalnych.” Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach i koordynatorką programu edukacji medialnej w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”.

Diana Gaik – zajmuje się tworzeniem projektów kulturalnych, edukacyjnych, społecznych od poziomu koncepcyjnego po produkcję i promocję. Od wielu lat związana jest z festiwalem Millennium Docs Against Gravity oraz Akademią Dokumentalną, gdzie zajmuje się programem wydarzeń towarzyszących. Jest prezeską Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, w ramach którego zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi takimi jak: „Festiwal Myśli Abstrakcyjnej” „Książki na drogę”, „Doki.pl”. Jest współautorką i ekspertką programu „Skok w Dok. Laboratorium filmów dokumentalnych”

Link do rejestracji: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_yIWLKDFpRL2k6eKqOnKsDw

Zalogowani nauczyciele otrzymają zaświadczenie o udziale w webinarium wydane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Wydarzenie odbywa się w ramach V edycji Konkursu Zrób-My Nasz-Film.

O programie SKOK W DOK. LABORATORIUM FILMÓW DOKUMENTALNYCH

To program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym  i filmowym, jedyny tego typu w Polsce, w ramach którego wypracowywane są  pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci – przy ich aktywnym udziale: dzieci konsultują pomysły dorosłych.

Pierwsza edycja programu SKOK W DOK wystartowała w styczniu 2020 r. W ramach pierwszej edycji pracowaliśmy nad 6 pomysłami na filmy dokumentalne dla dzieci, między innymi “Dziewczyńskimi historiami” Agnieszki Borzym i “Królem Maciusiem I” Jaśminy Wójcik. Pierwsza edycja SKOKU W DOK zakończyła się pitchingiem podczas wrześniowej edycji festiwalu MDAG (2021), wzięli w nim udział przedstawiciele branży filmowej: nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy, producenci  i reprezentanci festiwali filmowych.

Obecnie trwa druga edycja programu: https://ckf.waw.pl/skok-w-dok

O konkursie Zrób-My Nasz-Film:

Celem konkursu jest zainspirowanie do tworzenia własnych opowieści, „filmowych portretów” oraz pokazanie różnorodności postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska. Konkurs obejmuje dwie kategorie tematyczne:

  • dla szkół podstawowych (klasy V-VIII), pod hasłem „Filmowy wehikuł czasu – wczoraj, dziś, jutro”,
  • dla szkół ponadpodstawowych „Daleko i blisko – kalejdoskop faktów i wizji”.

Konkurs ma być zachętą do tworzenia filmowych ekspresji za pomocą prostych i powszechnie dostępnych środków/narzędzi takich jak, np.: telefon komórkowy, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, tablet, kamera. Czas trwania filmów dokumentalnych i reportaży obejmuje minimum 5 minut do maksimum 10 minut. Czas trwania konkursu od 12 października 2021 roku do 22 lutego 2022 roku. Dokładne informacje są zamieszczone na stronie konkursu:

http://zrobmynaszfilm.blogspot.com

Współorganizator webinarium: Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów

Więcej informacji i możliwość dopisania się do newslettera dla nauczycieli:
https://ckf.waw.pl/aktualnosci/post/1341/webinar-dla-nauczycieli.-od-pomyslu-do-realizacji.-jak-zrobic-swoj-pierwszy-film-dokumentalny

Informacja na temat przetwarzania danych osób zgłaszających swój udział w webinariach:

https://ckf.waw.pl/files/download/informacja-dot.-przetwarzania-danych-osob-webinar-13.01.22-rodo.pdf

Informacje na temat rejestracji na webinarium pn. „Od pomysłu do realizacji. Jak zrobić swój pierwszy film dokumentalny?”: https://ckf.waw.pl/files/download/informacje-na-temat-rejestracji-na-webinaria-13.01.2022.pdf

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Strona www: www.ckf.waw.pl

Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej

Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy/

Spotify: https://open.spotify.com/user/wsb85x5614fuqtyxfn12f0i0n

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content