Twoja zgoda ratuje moje życie – konferencja online związana z Dniem Transplantacji.

Promując ideę przeszczepiania narządów oraz realizując kierunki polityki oświatowej państwa w obecnym roku szkolnym w zakresie kształtowania pozytywnych postaw uczniów, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprasza w dniu 26 stycznia 2022 roku o godzinie 14.00 na 3 – godzinną bezpłatną konferencję.

W programie spotkania znajdą się tematy związane z etycznymi i medycznymi aspektami przeszczepów oraz rozmowa z osobami realnie doświadczającymi trudności związanych z rzeczywistością życia przed i po przeszczepie.

Najszlachetniejszą decyzją, jaką może podjąć każdy człowiek jest deklaracja oddania organów po swojej śmierci dla ratowania innego człowieka. Nie można przywrócić życia osobie zmarłej, ale wyrażenie przez jednego człowieka za życia zgody na pobranie narządów po śmierci, może uratować nawet osiem innych osób lub w istotny sposób polepszyć ich jakość życia.

Pierwszy udany przeszczep w Polsce to przeszczep nerki, który wykonano w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie 26 stycznia 1966 roku. Aby upamiętnić tą datę 26 stycznia w Polsce jest obchodzony jako Dzień Transplantacji.

Wraz z wybuchem pandemii COVID – 19 systematycznie spada liczba przeszczepionych narządów, a ze względu na chociażby powikłania po tej chorobie coraz więcej osób wymaga przeszczepienia np.: serca czy płuc. Według badań CBOS blisko ¾ Polaków popiera ideę transplantacji narządów, ale niewielu ma wiedzę z tego zakresu.

Nauczyciele to grupa zawodowa, która ma ogromny wpływ na kształtowanie u swoich uczniów wielu pozytywnych postaw. Liczymy na to, że również mogą w istotny sposób wpłynąć na kształtowanie postawy altruizmu jako jednej z najważniejszych w życiu.

Zapraszamy nauczycieli wszystkich typów szkół i wszystkich poziomów edukacyjnych na konferencję, której celem jest promowanie idei transplantacji i przekazanie merytorycznej wiedzy na ten temat.

Bezpośredni link do zapisu na konferencje:

https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/20736/o/-2/w/Radom

W razie jakichkolwiek pytań informacji udziela Elżbieta Małek – nauczyciel konsultant MSCDN Wydział w Radomiu,

email: elzbieta.malek@mscdn.edu.pl

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content