Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie zaplanowała przeprowadzenie w listopadzie 2025 roku szkoleń dla kandydatów na egzaminatorów z następujących zakresów i przedmiotów:
Egzamin ósmoklasisty:
1) język polski (szczególnie zależy nam na kandydatach z Radomia i Płocka oraz okolic tych miast)
2) język angielski
Egzamin maturalny:
1) język polski
2) matematyka (szczególnie zależy nam na kandydatach z Radomia, Płocka i Siedlec oraz okolic tych miast)
3) język angielski
4) historia (szczególnie zależy nam na kandydatach z Płocka i okolic Płocka)
5) wiedza o społeczeństwie (szczególnie zależy nam na kandydatach z Siedlec i okolic Siedlec)
6) biologia
7) chemia
8) geografia
9) fizyka
Szkolenia skierowane są do osób z terenu województwa mazowieckiego posiadających kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole, z zakresu której przeprowadzany jest egzamin (tzn. szkole podstawowej lub szkole ponadpodstawowej) oraz mają udokumentowane co najmniej trzy lata pracy dydaktycznej w okresie ostatnich sześciu lat w szkole publicznej lub szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, lub w zakładzie kształcenia nauczycieli, albo co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku wymagającym kwalifikacji pedagogicznych w placówce doskonalenia nauczycieli, urzędzie organu administracji rządowej, kuratoriach oświaty lub innej jednostce sprawującej nadzór pedagogiczny.
Zdobycie uprawnień egzaminatora wiąże się z korzyścią dla nauczycieli, szkół, w których pracują, doradców metodycznych/nauczycieli konsultantów, jak i okręgowej komisji egzaminacyjnej, gdyż ukończenie szkolenia oraz udział w sprawdzaniu prac zdających wiąże się ze zdobyciem wiedzy i doświadczenia, które jest niezbędne dla właściwego przygotowania uczniów do egzaminów zewnętrznych.
Ponadto wzbogaca warsztat pracy nauczyciela, gdyż podczas szkolenia kandydaci uczą się m.in. konstruowania zadań zgodnie z zasadami pomiaru dydaktycznego, obiektywnego oceniania, czy porównaniu efektów uzyskanych przez uczniów z wymaganiami programowymi. Nie bez znaczenia jest również możliwość uzyskania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w zespołach sprawdzających arkusze egzaminacyjne, ale również do najlepszych egzaminatorów są kierowane oferty płatnej pracy m.in. przy tworzeniu zadań egzaminacyjnych, czy przeprowadzaniu i sprawdzaniu prac egzaminów eksternistycznych. Osoby zatrudnione w placówkach doskonalenia nauczycieli dzięki pracy w zespołach sprawdzających posiadają i mogą przekazać dalej aktualne informacje dotyczące wymagań egzaminacyjnych oraz potrafią samodzielnie zinterpretować wyniki egzaminacyjne.
Osoby zainteresowane szkoleniem proszone są o jak najszybsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie wymaganych dokumentów, zgodnie z procedurą opisaną na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie
Zapraszamy!
