Sól, cytryna i wiedźma najlepsze na przełamanie barier językowych

Twórcza podróż pociągiem po Mazowszu – pod takim hasłem odbyły się zajęcia integracyjne dla dzieci ukraińskich i polskich w sali STEAM-owej w płockim Wydziale MSCDN. Rolę Konduktora pełnił sam Marszałek Adam Struzik.

Samorząd województwa mazowieckiego Mazowieckie uruchomił kolejne wsparcie dla Uchodźców. W Płocku ruszyły bezpłatne twórcze zajęcia języka polskiego dla najmłodszych oraz specjalne kursy dla ich rodziców i opiekunów. Projekt realizują Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteka Pedagogiczna w Płocku

Twórcze zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci oraz dorosłych to część projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, nauka języka polskiego to kolejna pomoc samorządu województwa dla obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali zatrzymać się na terenie naszego województwa. – Szacuje się, że w Płocku i jego okolicach przebywa obecnie ok. 2 tys. Uchodźców. Większość to matki z dziećmi, które z dnia na dzień straciły wszystko, co dawało im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Realizowane przez naszą bibliotekę pedagogiczną i Mazowieckie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zajęcia to nie tylko nauka języka polskiego, to także pewnego rodzaju terapia emocjonalna i społeczna, bardzo potrzebna w budowaniu nowych relacji i odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości.

Jak podkreśla dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Jarosław Zaroń, ten projekt służy przełamywaniu barier. – Proponujemy dzieciom z Ukrainy naukę języka polskiego przez wspólne zajęcia i zabawy rozwijające kreatywność. Zaplanowaliśmy gry w szachy, warcaby, warsztaty teatralne. Zajęcia prowadzić będą polscy i ukraińscy nauczyciele, a także ukraińscy szachiści i warcabiści. Pojawią się także aktorzy z mazowieckich teatrów, a w ramach wolontariatu wspierać nas będą studenci mazowieckich uczelni. Projekt będzie także kontynuowany w wakacje. Chcemy zaprosić dzieci do udziału w grach miejskich, a także wycieczkach.

W piątek Pan Marszałek osobiście wziął udział w jednej z lekcji integracyjnych w MSCDN Wydział w Płocku. Punktem wyjścia do kolejnych zabaw i jednoczesnej integracji dzieci były wyznaczone stacje kolejowe: Kolorowy Płock, Bajkowa Warszawa, Leśna Ostrołęka, Lego Ciechanów i Smaczne Siedlce. Przy każdej z nich uczniowie rozwijali nie tylko słownictwo, ale również ćwiczyli umiejętności matematyczne i konstrukcyjno-technologiczne, rozwijali kreatywność, a przede wszystkim integrowali się jako grupa wielokulturowa. Najbardziej zaskakująca była dla nich stacja smakowa. Sól i cytryna spełniły swoją rolę nie tylko w poznawaniu nowych słówek – charakterystyczne smaki były wyzwaniem niezależnie od kraju pochodzenia.

Marszałek Adam Struzik również miał wyznaczone zadanie – w towarzystwie wybranej pacynki rozmawiał z dziećmi i jednocześnie sam poznawał nowe, ukraińskie słownictwo naszych małych Gości. Największy entuzjazm wzbudziła pacynka wiedźmy, której – jak przestrzegał Pan Marszałek – trzeba zawsze unikać.

Zajęcia integracyjne przygotowały i przeprowadziły nauczycielki z Polski i Ukrainy: Emilia Ziółkowska z SP w Nowym Grabiu, Małgorzata Kowalak z ZS-P w Staroźrebach, Anna Krusiewicz z MSCDN Wydział w Płocku, Wiktoria Zubarewa oraz Yewgeniia Tomilia.

Kreatywne zajęcia języka polskiego dla dzieci z Ukrainy odbywają się w każdy poniedziałek i środę w MSCDN Wydział w Płocku.

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content