Historia to nie tylko daty i pola bitew, to nie tylko przyczyny i skutki wojen oraz statystki – historia to przede wszystkim ludzie, ich losy, pamięć o nich.
A czym jest lekcja historii? To nasze, współczesnych ludzi, zachowanie względem innych. Świadomi przeszłości, empatycznie podchodząc do spraw i trosk innego człowieka, zwłaszcza z innego kraju, budują rzeczywistość, tworzą teraźniejszość wolną od przesądów i nienawiści.
Taki przekaz miało wystąpienie dra Rafała Kowalskiego podczas historyczno-literackiego spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich, zorganizowane w ramach cyklu „Przygoda z historią”.
Wzięli w nim udział nauczyciele zainteresowani tematyką oraz uczniowie z Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza
Tematem przewodnim była historia i literatura wokół tematyki losów Żydów podczas II wojny światowej. Oczywiście, nie zabrakło akcentów płockich.
W ramach spotkania dr Rafał Kowalski, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich opowiedział niezwykłe historie o płockich Żydach zapisane na kartach książek oraz w materiałach filmowych.
Przywołał także wspomnienia płockich Żydów, z którymi udało mu się porozmawiać w ramach zbierania materiałów do swoich publikacji (stąd właśnie zaczerpnięty tytuł tego posta).
Prawdziwym rarytasem były fragmenty filmu z 1937 r. zarejestrowane na płockim Wzgórzu Tumskim przez Józefa Hermana i Nortona Kellerów.
Drugie wystąpienie – dra Marcina Lutomierskiego, redaktora w Wydawnictwie Naukowym UMK oraz Instytucie Literatury Polskiej UMK – skoncentrowane było wokół poezji polskiej wobec powstania w getcie warszawskim. Rok Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.
Prowadzący podkreślał m.in. rolę stereotypów w kształtowaniu postaw antysemickich.
Szkolenie zorganizowała Anna Krusiewicz z MSCDN Wydział w Płocku
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu!