Polski nauczyłam się przez twoje oczy, tato… – spotkanie z Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Historia to nie tylko daty i pola bitew, to nie tylko przyczyny i skutki wojen oraz statystki – historia to przede wszystkim ludzie, ich losy, pamięć o nich.

A czym jest lekcja historii? To nasze, współczesnych ludzi, zachowanie względem innych. Świadomi przeszłości, empatycznie podchodząc do spraw i trosk innego człowieka, zwłaszcza z innego kraju, budują rzeczywistość, tworzą teraźniejszość wolną od przesądów i nienawiści.

Taki przekaz miało wystąpienie dra Rafała Kowalskiego podczas historyczno-literackiego spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich, zorganizowane w ramach cyklu „Przygoda z historią”.

Wzięli w nim udział nauczyciele zainteresowani tematyką oraz uczniowie z Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza

Tematem przewodnim była historia i literatura wokół tematyki losów Żydów podczas II wojny światowej. Oczywiście, nie zabrakło akcentów płockich.

W ramach spotkania dr Rafał Kowalski, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich opowiedział niezwykłe historie o płockich Żydach zapisane na kartach książek oraz w materiałach filmowych.

Przywołał także wspomnienia płockich Żydów, z którymi udało mu się porozmawiać w ramach zbierania materiałów do swoich publikacji (stąd właśnie zaczerpnięty tytuł tego posta).

Prawdziwym rarytasem były fragmenty filmu z 1937 r. zarejestrowane na płockim Wzgórzu Tumskim przez Józefa Hermana i Nortona Kellerów.

Drugie wystąpienie – dra Marcina Lutomierskiego, redaktora w Wydawnictwie Naukowym UMK oraz Instytucie Literatury Polskiej UMK – skoncentrowane było wokół poezji polskiej wobec powstania w getcie warszawskim. Rok Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Prowadzący podkreślał m.in. rolę stereotypów w kształtowaniu postaw antysemickich.

Szkolenie zorganizowała Anna Krusiewicz z MSCDN Wydział w Płocku

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu!

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content