Nauczyciele języka niemieckiego ładują baterie

W dniach 23 – 25 sierpnia 2022 roku odbył się XIX Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego zorganizowany przez łomżyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języków Obcych. My również TAM byliśmy. Nasza doradczyni metodyczna ds. języka niemieckiego – Emilia Ziółkowska uczestniczyła w tym wydarzeniu. Inaugurację wydarzenia uświetnili swoją obecnością przedstawiciele ambasady niemieckiej, ambasador Austrii, prezydent miasta Łomży, burmistrz Nowogrodu, prezesi Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego na Litwie i w Estonii, a wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr Aleksander Burka z Civic Institut. Uczestnicy zjazdu mogli wymieniać się doświadczeniami również podczas spaceru po urokliwej Łomży i podczas integracyjnej kolacji. Rozmowy kuluarowe są zawsze dobrą okazją do nawiązania nowych kontaktów, znajomości, które możemy wykorzystać w dalszej pracy.

Drugi dzień zjazdu był bardzo pracowity – od godziny 9 do 17 (z godzinną przerwą na obiad) uczestnicy brali udział w warsztatach. Oferta szkoleniowa wyglądała naprawdę imponująco – nauczyciele mogli wybierać spośród kilkunastu propozycji i tematów, przygotowanych m.in. przez Instytut Goethego, Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży, wydawnictwa językowe (m.in. zmiany na egzaminie maturalnym 2023), edukatorów i trenerów z różnych oddziałów Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Wieczorem nauczyciele germaniści mieli okazję poznać Panią Joannę Lampkę – blogerkę, autorkę przewodników po Szwajcarii oraz autorkę powieści dla dzieci, która od lat mieszka w Szwajcarii. Pani Joanna opowiadała o historii Szwajcarii, systemie edukacji oraz różnorodności języka i używanych dialektach. Fascynujące opowieści pisarki były dla nas ogromną inspiracją, a jej publikacje są prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Zjazd zakończyliśmy wieczorem ze łzami wzruszenia i głowami pełnymi pomysłów na motywowania i zarażanie uczniów pasją do języka niemieckiego.

Czwartek przeznaczony był na relaks, a wszyscy chętni mogli uczestniczyć w wycieczcie do urokliwych zakątków Podlasia lub w gondolowym spływie Narwią.

Fantastyczna oferta warsztatowa, jak również kontakty, jakie nawiązaliśmy podczas zjazdu już wkrótce zaowocują szkoleniami dla naszego lokalnego środowiska nauczycielskiego. Śledźcie naszą stronę i czytajcie maila. Szczegółowe informacje już wkrótce.

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content