MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne

MaKI to projekt, w którym nauka języka polskiego została połączona z twórczą zabawą. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z Ukrainy w wieku 8-12 lat oraz dla dorosłych.

Kreatywne spotkania realizowane od kwietnia do czerwca 2022 r. były okazją, by podczas integracji dzieci przełamywały swoją nieśmiałość, budowały zaufanie i naturalnie rozwijały swoje talenty oraz umiejętności językowe.
W programie projektu m.in. odbywały się kreatywne zajęcia nauki języka polskiego, zajęcia czytelniczo-edukacyjne i ekologiczne, gry zręcznościowe i sportowe, tworzenie bajek w oparciu o teatrzyk kamishibai oraz programowanie robotów Photonów.

Lekcje prowadzili doświadczeni nauczyciele z Polski i Ukrainy, wykładowcy akademiccy, trenerzy kreatywności, a spotkania realizowane są w oparciu o scenariusze zajęć twórczych, odpowiednio zmodyfikowanych pod kątem potrzeb małych uczestników.

Obecnie realizowane są bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla dorosłych.

Projekt finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego realizują Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogiczne na Mazowszu.

MaKI w MSCDN Wydział w Płocku

29 IV 2022 r. Sól, cytryna i wiedźma najlepsze na przełamanie barier językowych

Twórcza podróż pociągiem po Mazowszu – pod takim hasłem odbyły się zajęcia integracyjne dla dzieci ukraińskich i polskich w sali STEAM-owej w płockim Wydziale MSCDN. Rolę Konduktora pełnił sam Marszałek Adam Struzik. Pan Marszałek osobiście wziął udział w jednej z lekcji integracyjnych w MSCDN Wydział w Płocku. Punktem wyjścia do kolejnych zabaw i jednoczesnej integracji dzieci były wyznaczone stacje kolejowe: Kolorowy Płock, Bajkowa Warszawa, Leśna Ostrołęka, Lego Ciechanów i Smaczne Siedlce. Przy każdej z nich uczniowie rozwijali nie tylko słownictwo, ale również ćwiczyli umiejętności matematyczne i konstrukcyjno-technologiczne, rozwijali kreatywność, a przede wszystkim integrowali się jako grupa wielokulturowa. Najbardziej zaskakująca była dla nich stacja smakowa. Sól i cytryna spełniły swoją rolę nie tylko w poznawaniu nowych słówek – charakterystyczne smaki były wyzwaniem niezależnie od kraju pochodzenia.

 

Specjalne wydanie kwartalnika edukacyjnego MERITUM – Ukraiński uczeń w polskiej szkole

Merytorycznie bogaty, praktycznie inspirujący, momentami niezwykle wzruszający… – szczególny numer dotyczący ukraińskich uczniów w polskich szkołach.
Pierwsze refleksje, wskazówki, doświadczenia – to wszystko razem można podsumować dwoma słowami: – daliśmy radę!
Jako społeczeństwo, jako sąsiedzi, jako ludzie…

26 V 2022 r. Polsko-ukraiński Dzień Matki w MSCDN

„Usiądź mamo przy mnie blisko i posłuchaj tych słów: (…) Kocham Cię, Ti amo, Je t’aime…”. Mini występ z okazji Dnia Matki, który przedstawiły wczoraj ukraińskie dzieci uczestniczące w kreatywnych zajęciach z nauki języka polskiego swoim mamom uczącym się polskiego w sali obok, miał iście międzynarodowy wymiar. Najmłodsi uczestnicy projektu MaKi zaśpiewali piosenki i powiedzieli kilka okolicznościowych wierszy w języku polskim! Wzruszonym mamom z pewnością spodobały się nie tylko słowa, które usłyszały, ale też fakt jak szybko ich dzieci uczą się nowego języka. My również jesteśmy zachwyceni i jeszcze bardziej przekonani o tym, że kreatywne metody pomagają przyswoić gramatyczne zawiłości i opanować akcent. Występ przygotowały wspólnie z dziećmi Małgorzata Kowalak z ZS-P w Staroźrebach oraz Wiktoria Zubarewa z Żytomierza, prowadzące kreatywne zajęcia w ramach projektu Mazowieckie Kluby Integracyjne, który MSCDN realizuje wspólnie z Bibliotekami Pedagogicznymi na Mazowszu. Projekt finansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego.

31 V 2022 r. Nasi dziadkowie się nie bawili. Woleli pielić truskawki…

„Kolorowy pociąg do wiedzy – W zdrowym ciele zdrowy duch” – pod takim hasłem odbyła się lekcja otwarta dla nauczycieli, której celem była inspiracja do prowadzenia zajęć integracyjnych dla dzieci polskich i ukraińskich. Zgadnijcie, w co, według dzieci, bawili się nasi dziadkowie, kiedy byli mali? Nie, to nie jest gra w kapsle, w klasy, czy bierki…Otóż, według naszych dzieci, dziadkowie bawili się… pieląc truskawki… Taka odpowiedź padła podczas lekcji otwartej zorganizowanej w ramach projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne. Nauczyciele mogli „podpatrzeć”, jakie aktywności można wykorzystać podczas zajęć, w których biorą udział dzieci polskie i ukraińskie. Zajęcia „Kolorowy pociąg do wiedzy – W zdrowym ciele zdrowy duch” poprowadziły Emilia Ziółkowska, Anna Krusiewicz, Yevheniia Tomaliia i Agnieszka Łacheta. Celem była integracja, nauka polskiego i dobra zabawa. Dzieci „odwiedzały” kolejne stacje kolejowe. Warto podkreślić, że inspiracją do zajęć był m.in. nasz inny projekt – Filmowa Akademia Nauczyciela, realizowany wspólnie z NoveKino Przedwiośnie i pierwszy seans „Za duży na bajki”.

21 VI 2022 r. Kaczka dziwaczka i saksofon, czyli jak podsumować projekt z przytupem

To było prawdziwe, wzruszające show! Dzieci z Ukrainy, które od kwietnia uczestniczą w kreatywnych zajęciach języka polskiego, mają mnóstwo talentów! Podczas wczorajszego podsumowania zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, plastyczne, aktorskie, językowe (jedna z zaprezentowanych piosenek była w języku hebrajskim!) i taneczne. Jednocześnie pokazały jak szybko uczą się naszego niełatwego języka – nawet standardowy stres związany z występem przed publicznością nie przeszkodził w recytatorskich popisach! W uroczystości wzięli udział rodzice, koordynatorzy projektu Mazowieckie Kluby Integracyjne: Michał Stańczak z Biblioteki Pedagogicznej w Płocku i Małgorzata Gasik oraz dyrektor MSCDN Jarosław Zaroń. Niezwykłe przedstawienie przygotowały Małgorzata Kowalak oraz Wiktoria Zubarewa, nauczycielki prowadzące zajęcia dla dzieci.

30 VI 2022 r. Wakacje z Elvisem w MSCDN

Coś się kończy, coś się zaczyna, czyli początek wakacji z Elvisem gwarancją dobrej zabawy! Finałowe spotkania w ramach naszego projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne za nami! Zgodnie z ideą projektu, do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci polskie i ukraińskie. W programie była nauka języków w towarzystwie Elvisa Presley’a, matematyczne origami, klocki lego, malowanie murali, pobudzanie zmysłów aromatami i pacynkowe rozmowy międzynarodowe. Spotkanie zorganizowali i poprowadzili Emilia Ziółkowska Marcin Jaroszewski Ewa Petrykowska Iza Rachowicz, Agnieszka Baska, Anna Krusiewicz, Małgorzata Gasik, Marzenna Kuć z MSCDN Wydział w Płocku, Małgorzata Kowalak, Wiktoria Zubarewa oraz Małgorzata Wierzbicka Izabela Wypych i Marta Jaroszewska z Biblioteki Pedagogicznej w Płocku

9 IX 2022 r. – Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! – tworzymy materiały do podręcznika!

Znane nazwiska, najbardziej profesjonalni lektorzy, doskonale przygotowani realizatorzy, czyli tak wyglądała praca nad produkcją materiałów do podręcznika „Raz, dwa, trzy… i po polsku mówisz Ty!”

„Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie” – to 5-tomowa seria podręczników opracowanych przez wykładowców i lektorów związanych z Centrum Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego. Autorkami są: Katarzyna Kołak-Danyi, Małgorzata Malinowska, Anna Rabczuk, Dorota Zackiewicz oraz Agnieszka Jastrzębska; redaktorem metodycznym i programowym: Piotr Kajak. Za ilustracje i szatę graficzną odpowiada Marta Zabłocka. Podręcznik wydały, wspólnym nakładem sił, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Wolność i Demokracja oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego. Podręcznik uzyskał akceptację Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, może być oficjalnie wykorzystywany w szkolnictwie polonijnym na Ukrainie. Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży na Ukrainie został wydany w 5 tomach, które odpowiadają poszczególnym poziomom nauczania (odpowiednio: A1; A2; B1-B1+; B2; B2+-C1). Do każdego tomu dołączone są Materiały uzupełniające dla nauczyciela. Podręcznik i materiały można pobrać bezpłatnie ze strony https://wid.org.pl/podrecznik/ .

3 X 2022 r. – Integracyjnie kształcimy nowe pokolenie programistów

Sala wypełniona po brzegi, wszystkie komputery zajęte, a młode, zdolne umysły w gotowości do nauki sztuki programowania przez zabawę! Tak wyglądały pierwsze, integracyjne zajęcia „Projektowanie i programowanie gier i robotów edukacyjnych”, które organizujemy dla dzieci ukraińskich i polskich w ramach projektu MaKi – Mazowieckie Kluby Integracyjne. Zajęcia trwają do grudnia, prowadzi je Wiktor Nosarzewski.

3 X 2022 r. Czy decyzję o utworzeniu Uniwersytetu w Krakowie król Kazimierz Wielki podjął samodzielnie? Czy po śmierci króla uniwersytet działał dalej? Między innymi na takie pytania znają już odpowiedź uczestnicy zajęć z języka polskiego, które po wakacyjnej przerwie wróciły „pod strzechę” naszego Wydziału MSCDN Wydział w Płocku Blisko 20 osób z Ukrainy kontynuuje naukę naszego języka pod okiem niezastąpionej Tetiany Vitkowskiej.

10 XI 2022 r. Morska wyprawa z szalejącym błędnikiem w tle

Swoją wiedzą zaskoczyliby niejednego uczestnika teleturniejów, w lot znajdują odpowiedzi na miliony pytań, potrafią nawet zrobić i – uwaga – zagrać na papierowym saksofonie! Uczestnicy DELTAKLUBU to prawdziwe perły! Ciekawi świata, pełni energii, nic ich nie zatrzyma w zdobywaniu wiedzy! W listopadzie uroczyście zainaugurowali kolejny rok w klubie dla najbardziej ciekawych świata uczniów z Płocka i Ukrainy. Listy gratulacyjne w imieniu Prezydenta Miasta Płocka wręczyła Agnieszka Harabasz, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Płocka.

Gośćmi spotkania byli pracownicy Centrum Nauki Kopernik , którzy z pomocą morskich opowieści tłumaczyli ciekawostki m.in. związane z punktem ciężkości, błędnikiem i równowagą.

 

Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Warcabowy

W turnieju, który został zorganizowany w ramach projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne, wzięli udział uczniowie polscy i ukraińscy ze Szkoły Podstawowej w Słupnie, Szkół Podstawowych nr 6, 16, 17 i 21 w Płocku, Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie.

Międzynarodowe kolędowanie

Życzmy sobie pokoju! – te słowa nabierają szczególnego znaczenia, kiedy obok stoi człowiek, który doświadczył osobiście dramatu wojny. Ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie z naszymi gośćmi z Ukrainy – uczestnikami zajęć z języka polskiego, które organizujemy w ramach projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne – odbyło się świątecznym nastroju.

Kolędy śpiewane były po polsku i po ukraińsku. Klimat był niezwykły, i choć cieszymy się, że poznaliśmy tylu wspaniałych ludzi, życzymy im, by jak najszybciej mogli wrócić do swoich rodzin i domów, i aby w ich kraju – było znów spokojnie i bezpiecznie!

Zajęcia prowadzi Tetiana Witkowska.

 

MaKI w mediach:

O Ukrainie i dla Ukrainy – MaKI w Radiu Płock

Czy pomoc osobom z Ukrainy nadal jest potrzebna? Jak radzą sobie Ukraińcy z naszym językiem oraz jak MSCDN Wydział w Płocku pomaga przezwyciężać bariery językowe, rozmawiają Tetiana Vitkowska, Alicja Wyrlan i Małgorzata Gasik z redaktorem Maciejem Wiąckiem w Radiu Płock FM.

„Kolorowy pociąg do wiedzy – W zdrowym ciele zdrowy duch” – za lekcję otwartą w ramach projektu MaKI zaprasza Małgorzata Gasik na antenie Radia dla Ciebie.

Uchodźcy z Ukrainy uczą się języka polskiego. Edukacyjne wsparcie dla małych i dużych – artykuł na stronie petronews.pl

PUZIKi czyli Polsko-Ukraińskie Zajęcia Integracyjno-Kreatywne – informacja w Radiu Eska Płock

Lekcje języka polskiego dla Ukraińców – informacja na stronie Urzędu Miasta Płocka plock.eu

Rusza nauka języka polskiego dla najmłodszych uchodźców oraz ich rodziców – o konferencji inauracyjnej na portalu mazovia.pl

Mazowieckie Kluby Integracyjne już działają! Małgorzata Gasik i Michał Stańczak w Radiu dla Ciebie

Zapraszamy dzieci z Ukrainy, które chcą nauczyć się języka polskiego w ramach zabawy! O projekcie MaKi (PUZIK) opowiadają Małgorzata Gasik i Michał Stańczak w KRDP FM

Jak rozmawiać z dziećmi uchodźców? Czym powinni kierować się nauczyciele? Między innymi o tym rozmawiają Hanna Drzewiecka-Krawczyk, nasza nauczycielka konsultantka, z Eweliną Karwacką z Wyborcza.pl Płock

 

 

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content