To był niewielki krok dla małego człowieka, ale duży krok dla zdrowia psychicznego ludzkości – tak, parafrazując słowa Neil’a Armstrong’a, można by opisać całoroczne działania nauczycieli i dzieci, którzy realizowali projekt eMOCje w twórczości: Szkoła latania w kosmos. Gościem spotkania podsumowującego, w którym uczestniczyło blisko 200 osób, był Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i łowca zórz.
Oczywiście ktoś może nam zarzucić, że przesadzamy, że to tylko kolejny projekt, że znowu o tym samym. My jednak wiemy swoje – troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest priorytetem! Ze spokojną głową i umiejętnością reagowania na swoje emocje będą silniejsi i bardziej pewni siebie. A wtedy nie tylko Ziemia będzie stała dla nich otworem, ale wręcz cały kosmos!
Kolejna edycja projektu eMOCje w twórczości za nami! W tym roku szkolnym motywem przewodnim był kosmos, dlatego też zaprosiliśmy nauczycieli do udziału w szkoleniach pod nazwą: Szkoła latania w kosmos. W ich efekcie powstały emocjonalne Dzienniki podroży w kosmos – relacje z podróży międzyplanetarnych, którym towarzyszyły liczne emocje. W ten sposób dzieci z przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych uczyli się nazywać swoje emocje, ale też umiejętnie na nie reagować. Dzienniki można było obejrzeć podczas spotkania, zdjęcia i filmy znajdują się również na naszym profilu na portalu Facebook.
Finał całorocznych działań odbył się w Mediatece eMka.
Dyplomy oraz maskotki DELTUSIE odebrali przedstawiciele 10 placówek:
- Miejskiego Przedszkola nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka i Jego Przyjaciół z Płocka. Projekt realizowały dzieci z Grupy Żółtej pod opieką pani Doroty Chrobocińskiej i pani Małgorzaty Mazur.
- Przedszkola nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gostyninie. Projekt realizowały dzieci z Grupy Biedronki pod opieką pani Malwiny Świątkowskiej, pani Sylwii Śmiałkowskiej i pani Moniki Kijoch.
- Punktu Przedszkolnego w Nowym Grabiu. Projekt realizowały dzieci z grupy przedszkolnej Biedronki pod opieką pani Pauliny Jagielskiej i pani Julii Kwiatkowskiej.
- Szkoły Podstawowej nr 21 im. Fryderyka Chopina w Płocku. Projekt realizowali uczniowie klasy 1 C pod opieką pani Katarzyny Mioduskiej.
- Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Grabiu. Projekt realizowali uczniowie z klasy II pod opieką pani Doroty Czajkowskiej i pani Wioletty Osmolak.
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Staroźrebach. Projekt realizowali uczniowie klasy 3 b pod opieką pani Małgorzaty Kowalak, pani Alicji Amroziak i pani Haliny Majewskiej.
- Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi COGITO im. Wisławy Szymborskiej w Płocku. Projekt realizowali uczniowie klas I-III pod opieką pani Patrycji Pietrzak i pana Natana Rerycha.
- Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym. Projekt realizowali uczniowie z klasy III a pod opieką pani Wiolety Smolińskiej i pani Marty Durzyńskiej.
- Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Projekt realizowali uczniowie klasy I b pod opieką pani Anny Cichockiej-Panek.
- Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą. Projekt realizowali uczniowie klasy 3 a pod opieką pani Renaty Wiśniewskiej i pani Małgorzaty Witkowskiej.
Dziękujemy! Jesteście wspaniali!
Zwieńczeniem oficjalnej uroczystości było wystąpienie Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii, łowcy zórz, miłośnika Arktyki, twórcy fanpage’u Z głową w gwiazdach, który z astronomicznej pasji uczynił sposób na życie. Niezwykłe zjawiska, które uchwycił na swoich zdjęciach, oraz opowieści o „poświęceniu”, czyli często kilkunastogodzinnych podróżach, aby te zjawiska zobaczyć na własne oczy, z pewnością rozbudziły podróżnicze apetyty niejednego małego uczestnika spotkania.
Dziękujemy!
Dziękujemy także:
- pani Joannie Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, za wsparcie w realizacji finałowego spotkania.
- panu Jarosławowi Zaroniowi, Prezesowi Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych DELTA, za coroczną akceptację naszych pomysłów na realizację działań.
- pani Aleksandrze Banach za projekt i wykonanie niepowtarzalnych i niezwykle uroczych maskotek DELTUSI!
Koordynatorem projektu jest Małgorzata Gasik.
Projekt jest realizowany przez SIE DELTA i MSCDN Wydział w Płocku oraz dofinansowany ze środków Miasta Płocka.