FILMOWA AKADEMIA NAUCZYCIELA – bezpłatny pokaz filmu „Gdzie jest Anne Frank”

MCSW Elektrownia i MSCDN Wydział w Radomiu zapraszają 26 kwietnia o g. 15.45 do Kina MCSW Elektrownia na bezpłatny pokaz filmu „Gdzie jest Anne Frank” w reż. Ariego Folmana. Izraelski twórca, dokonując swobodnej adaptacji „Dziennika Anne Frank”, wraca do tematu Holokaustu, tym samym składając hołd swoim żydowskim przodkom polskiego pochodzenia. Animowana historia Anne Frank, oparta na komiksie wydanym w 2017 roku, nabiera wymiaru uniwersalnego, który szczególnie w obecnym czasie wydarzeń wojennych na Wschodzie Europy, można odczytać jako hołd dla pokoju i wartości wolnego świata.

Premiera filmu, zaplanowana na 22 kwietnia 2022 roku, łączy się z 79. rocznicą powstania w getcie warszawskim, dając tym samym społeczności szkolnej możliwość uczczenia tego ważnego wydarzenia. Projekcję filmu poprzedzi miniwykład na temat: „Anna Frank i inni. Holokaust w relacjach literackich młodych”, wygłoszony przez Renatę Metzger, historyk, regionalistkę, absolwentkę podyplomowych Studiów Polsko – Żydowskich na Polskiej Akademii Nauk. Renata Metzger w latach 2007 – 2020 pełnił funkcję dyrektorki Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu, gdzie w 2009 r. zainicjowała autorski program Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Redaktorka i autorka tekstów do wydawnictw: „Księgi Radomia. Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce” (Radom 2017), „Beit Radom” (Radom 2018). W jej książce „Radom między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918- 1939” (Łódź 2012) aneksem filmowym jest archiwalny obraz z drugiej połowy lat 30. XX w. ukazujący migawki z życia radomskich Żydów (to zarazem najstarszy znany materiał filmowy z Radomia). O historii radomskiej społeczności żydowskiej Renata Metzger pisze w radomskim dodatku „Gazety Wyborczej”; tematy te poruszała także w „Radomskich Studiach Humanistycznych”. Od 2021 r. Renata Metzger tworzy i kieruje Powiatowym Instytutem Kultury w Iłzy. W ramach działań Instytutu, w październiku 2021 r. na cmentarz w Iłży trafiły ocalone macewy, odbyły się uroczystości upamiętniające likwidację tamtejszego getta. Ich współorganizatorem była też Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, z którą Renata Metzger od lat współpracuje.

Film, który polecamy Państwu do obejrzenia najpierw z nami, a potem ewentualnie ze swoimi uczniami, można powiązać z Preambułą Podstawy Programowej, w której pojawiają się treści dotyczące wprowadzania uczniów w świat wartości i punktem mówiącym o tym, iż kształcenie i wychowanie w szkole podstawowej sprzyja rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów.

„Gdzie jest Anne Frank” łączy się również z tegorocznymi punktami Polityki Oświatowej Państwa na rok szkolny 2021 – 2022: Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro…, Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii… Link do zgłoszenia się na szkolenie (aktywny do dn. 25.04.2022 r.): https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/21315/o//w/Radom Zapraszamy na pokaz, pozostając z nadzieją, iż edukacja młodych ludzi w czasach pokoju pozwoli uniknąć tego, o czym pisała Anne Frank w swoim Dzienniku: „Co się stało, już się nie odstanie, ale trzeba dbać, aby się nie powtórzyło”.

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.