30 I 2024 r. – Film KOS tuż po feriach w ramach FAN

Zdobywca nagrody Złote Lwy – film „Kos” o Tadeuszu Kościuszce już 30 stycznia w Filmowej Akademii Nauczyciela. W głównych rolach występują Bartosz Bielenia, Jacek Braciak i Robert Więckiewicz.

Jak czytamy na portalu culture.pl: „W „Kosie” Paweł Maślona odrzuca schematy szkolnej czytanki o Kościuszce-bohaterze na rzecz tarantinowskiej opowieści utrzymanej w duchu Gombrowicza i Munka.

Najmocniej dostaje się tu polskiej szlachcie. Maślona nie tylko dystansuje się od mitologii sarmackiej przeszłości, lecz wręcz ją ośmiesza. Szlachciury z „Kosa” to w najlepszym wypadku pięknoduchy w wytwornych kontuszach w imię honoru stające do z góry przegranej walki, a w najgorszym… zaściankowi głupcy gardzący chłopami, mali ambicjonerzy i brutalni tchórze znęcający się nad słabszymi. Nawet nawrócony umierający magnat okaże się mniej postępowy i światły, niż chcielibyśmy przypuszczać.

Opisując Polskę końca XVIII wieku, Paweł Maślona i będący autorem scenariusza Michał A. Zieliński pokazują kraj wewnętrznie rozbity, a szlachtę – jako grupę skupioną jedynie na klasowym interesie, własnym bogactwie i wygodzie. Przewodnikiem po tym świecie jest Tadeusz Kościuszko, „Kos” (Jacek Braciak), który w glorii chwały powraca z Ameryki, by zorganizować powstanie przeciwko rosyjskiemu okupantowi. Wraz z towarzyszącym mu czarnoskórym Domingo (Jason Mitchell) przemierza polskie ziemie, szukając poparcia miejscowej szlachty i próbując przekonać ją do zaangażowania chłopstwa w wyzwoleńczy bój.”

Film jest autorstwem producentów „Bożego Ciała” i „Żeby nie było śladów”.

Na bezpłatny seans zapraszamy 30 stycznia o godz. 17.00 do NoveKino Przedwiośnie.

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Do zobaczenia!

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content