3-9 X 2022 – Przełamujemy bariery! Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

Od wielu lat październik jest miesiącem, w którym Europejskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że są wśród naszych podopiecznych dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych.

Tegoroczny

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

przypada w okresie 3 – 9 października  pod hasłem

Przełamujemy bariery!

8 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony jako Dzień Świadomości Dysleksji.

Po raz pierwszy MSCDN włącza się w tym roku w tę społeczną akcję Europejskiego Towarzystwa Dysleksji we wszystkich swoich Wydziałach, zapraszając przedszkola i szkoły z terenu Mazowsza.

Ryzyko dysleksji obserwujemy wśród młodszych dzieci, dysleksja diagnozowana jest u uczniów starszych. Jak pomóc, jak właściwie odpowiadać na ich potrzeby – takie pytania stale zadają sobie nauczyciele, rodzice i specjaliści, podejmując różnorodne działania sprzyjające rozwojowi kompetencji oraz potencjału dzieci i uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Ale dzieci ryzyka dysleksji czy uczniowie z dysleksją to nie tylko osoby z trudnościami w uczeniu się. Podobnie jak inni, mają swoje talenty, zainteresowania, unikalne umiejętności, które może nie zawsze dostrzegamy, a które warto odkrywać, by tym samym motywować ich do działania.

Zapraszamy chętne przedszkola i szkoły, nauczycieli i ich uczniów do aktywnego udziału w tej wspólnej społecznej akcji.  

Czekamy na Wasze relacje z działań, które podjęliście w swojej placówce włączając się w tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, ale też zapraszamy do zaprezentowania innych działań, które realizujecie w Waszej codziennej pracy na rzecz dzieci ryzyka dysleksji i uczniów z dysleksją.

Podzielcie się swoimi doświadczeniami, swoimi dobrymi praktykami – przesyłajcie filmy, fotoreportaże, opisy lub inne formy prezentacji, w których znajdą się relacje z Waszych działań podejmowanych na różnych etapach edukacyjnych, a my je opublikujemy i będziemy rozpowszechniać na stronie MSCDN oraz na naszym Facebooku.

Relacje prosimy przesyłać do 24 października.

W jakiej formule przesyłać materiały:

  • Opisy działań – w formie krótkiej fiszki wg zasady:
    • Nazwa placówki:
    • Temat podjętego działania:
    • Krótki opis działania: (od 10 do 20 zdań)
  • Film – nie dłuższy niż 3 – 5 minut lub link do udostępnionego filmu np. na YOUTUBE
  • Fotoreportaż – nie dłuższy niż 10 – 12 zdjęć
  • Inna forma prezentacji – wg własnego pomysłu, ale forma przekazu krótka, przejrzysta i konkretna. 

WAŻNE: Przygotowane relacje prosimy zamieszczać w katalogu: Relacje z Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji 2022

Wszelkich informacji w MSCDN Wydział w Warszawie udziela: Mirosława Anna Pleskot, nauczyciel konsultant ds. wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej i terapii pedagogicznej; e-mail: miroslawa.pleskot@mscdn.edu.pl; tel. 506 386 009

Nadesłane relacje opublikujemy na naszej stronie i Facebooku do 28 października.

Ale… Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji to nie wszystko, to dopiero początek…
Włączając się w tę akcję chcemy tym samym rozpocząć wspólne działania w tym roku szkolnym 2022/2023 dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, które będą tworzyły społeczność edukacyjną przyjazną dzieciom ryzyka dysleksji, uczniom z dysleksją oraz w ogóle dzieciom z trudnościami w uczeniu się.

Jakie są nasze plany… po 28 października podzielimy się nimi. Zapraszamy do śledzenia naszej strony

MSCDN Wydział w Warszawie

Serdecznie zapraszamy

MSCDN Wydział w Warszawie
ul. Świętojerska 9, 00-236 Warszawa

Sekretariat
tel. 22 536 60 62; kom. 609 423 954 email: warszawa@mscdn.edu.pl

Dział szkoleń
tel. 22 536 60 66; kom. 609 426 125 email: formy@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content