Czy figuranci są wśród nas?

Do czego zdolny jest człowiek, żeby osiągnąć wymarzony sukces? Czy wizja kariery, władzy, pieniędzy może wpłynąć na granice naszych moralnych kompromisów, stać się obsesją, dla której staczamy się w otchłań zła, a nawet zbrodni? Między innymi o tym opowiada film Figurant, który zaprezentowaliśmy w ramach FAN. Tuż po seansie, blisko 100 osób uczestniczyło także w rozmowie z reżyserem Robertem Glińskim.

Film „Figurant” to psychologiczny portret młodego człowieka, który przez 20 lat inwigilował przyszłego papieża Karola Wojtyłę. Warto podkreślić, że krakowski biskup jest tutaj postacią trzecioplanową, katalizatorem działań agenta komunistycznej służby bezpieczeństwa.

Czarno-białe kadry w połączeniu z fragmentami archiwalnych kronik filmowych z lat 60-tych XX wieku sprawiają wrażenie przenikania światów i dają złudzenie, że dramat bohatera jest uniwersalny, ponadczasowy.

Gościem spotkania był reżyser filmu Robert Gliński. W rozmowie z nauczycielami opowiedział między innymi o tym, dlaczego temat inwigilacji i służb bezpieczeństwa może być nadal interesujący w dzisiejszych czasach, jakie walory edukacyjne niesie jego film, na kim wzorował swoich bohaterów, oraz jak wyglądała praca nad filmem.

Wyjaśnił także, kim jest tytułowy Figurant: m.in. postacią, która uważa, że wiele znaczy, a w rzeczywistości jest niewiele znaczącym pionkiem w grze, pozorantem, bez realnej władzy.

Dziękujemy blisko 100 uczestnikom seansu.

Zapraszamy na film do NoveKino Przedwiośnie : premiera filmu odbędzie się 20 października, od tego dnia w naszym Kinie mogą być również rezerwowane seanse grupowe, a od 27 października zapraszamy na seanse dla indywidualnego widza. 

Uwaga‼️ pierwszych 10 nauczycieli, którzy przyjdą na film ze swoją klasą, otrzyma prezent od Dystrybutora: książkę Moniki Jabłońskiej „Papież oczami świata”.

Kolejny seans już 7 listopada o 17.30. Tym razem zapraszamy na film zrealizowany na podstawie książki Janusza Korczaka „Kajtek Czarodziej”.

 

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content