1 XII 2022 r. – Baśnie jako utwory nie tylko dla dzieci

Zapraszamy na seminarium pt. „Baśnie jako utwory nie tylko dla dzieci” prowadzone przez dr. Marcina Lutomierskiego. Uczestnicy seminarium poznają specyfikę baśni jako gatunku literackiego, przykłady recepcji baśni w różnych tekstach kultury oraz wskazówki metodyczne do pracy z wybranymi utworami.

Baśnie wyrosły z tęsknot, marzeń i fantazji ludzi dorosłych, o czym nie zawsze dziś pamiętamy. W kulturach tradycyjnych baśniowe opowieści pełniły istotne funkcje, m.in. integrowały słuchaczy, porządkowały świat wartości, ostrzegały przed złem, podpowiadały wzorce pożądanych zachowań, a także stanowiły remedium na lęki człowieka wywołane niezrozumieniem świata. Te ludowe opowieści – układane często przez ludzi prostych i niewykształconych – były przepełnione zaskakującą nawet dziś mądrością życiową, z której tylko pewną część zaczęto przekazywać dzieciom. Spod przysłowiowej strzechy czy namiotu baśnie dość szybko zawędrowały do dworów, pałaców, a znacznie później – w skróconej, wysublimowanej i książkowej formie – do szkół. Z czasem baśnie zaczęły inspirować wielu profesjonalnych pisarzy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dziś baśnie jako utwory (zarówno te ludowe, jak i literackie) oraz ich elementy (motywy, symbole, schematy) funkcjonują w różnych wcieleniach. Kultura popularna i kultura masowa bardzo często korzystają z repertuaru baśni lub jej konwencji – zwłaszcza cudowności, heroizmu, metamorfoz, winy i kary czy szczęśliwego zakończenia (choć wiadomo, że nie wszystkie baśnie kończą się dobrze).

Szkolenie odbędzie się 1 grudnia 2022 r. o godz. 16.00 w formie online.

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Dr Marcin Lutomierski – filolog polski o specjalności literaturoznawczej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Więcej informacji

Fot. dr Marcin Lutomierski

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content