Dlaczego słowo „dlaczego” to słowo sztylet?

To była prawdziwa gratka dla współautorów Dzienników podroży w kosmos, które już wkrótce powstaną w ramach projektu eMOCje w twórczości! Wskazówkami i poradami dotyczącymi sztuki pisarskiej podzieliła się z uczestnikami spotkania Maja Strzałkowska, pisarka, autorka interaktywnych, detektywistycznych książek dla dzieci „Julka i Szpulka„.

Podczas kolejnego szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej realizowanego w ramach „Szkoły latania w kosmos” (pod takim hasłem jest realizowany projekt w tym roku szkolnym) prowadząca zdradziła kilka tajemnic i sztuczek dotyczących m.in. tego, jak przyciągnąć uwagę czytelnika, jak tworzyć niezaplątaną fabułę oraz jak zostać mistrzem suspensu.

W związku z tym, że warsztaty nosiły tytuł „Emocje to nie kosmos”, pani Maja podpowiedziała także jakich słów nie używać w komunikacji z dziećmi. I tak, dla przykładu, z pozoru niewinne pytanie rozpoczynające się od słowa „sztyletu” – „dlaczego” – brzmi jak przesłuchanie, a klasyki gatunku, czyli „ty zawsze” i ty nigdy”, to słowa łatki, w które dziecko może bardzo szybko uwierzyć.

Mamy nadzieję, że ta wiedza zaowocuje nieszablonowymi pomysłami na Dzienniki z podróży w kosmos! Finał naszego projektu już 28 maja 2025 r. Gościem specjalnym będzie Karol Wójcicki, popularyzator nauki.

Na kolejne szkolenie przygotowujące do pracy z Dziennikami zapraszamy 8 kwietnia. Link zgłoszeniowy już wkrótce.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za aktywny udział!

Koordynatorem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA i MSCDN Wydział w Płocku przy dofinansowaniu ze środków Miasta Płocka jest Małgorzata Gasik.

 

 

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Przejdź do treści