Kolejny seans w ramach Filmowej Akademii Nauczyciela za nami. Film „Jeden na milion” i spotkanie ze specjalistkami z Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego „I kto to mówi” obejrzało i wysłuchało blisko 130 nauczycieli. Dziękujemy!
Austin, bohater filmu „Jeden na milion”, zmaga się z wrodzoną łamliwością kości oraz zdiagnozowanym autyzmem. Jednak mimo trudności potrafi zachować kosmiczny wręcz optymizm i życzliwość. Niezaprzeczalnym walorem filmu jest pokazanie całego środowiska, w którym funkcjonuje chłopiec – obserwujemy zatem nie tylko jego zaburzenie i sposób postrzegania świata, ale też problemy, z jakimi zmagają się jego rodzice, brat i koledzy w szkole.
Natomiast o tym, jak funkcjonują dzieci z autyzmem w naszym mieście, jak są postrzegane przez otoczenie, z jakimi problemami borykają się ich rodzice i nauczyciele, opowiadały Paulina Kulińska oraz Marlena Weber, specjalistki z Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego „I kto to mówi”.
Dzieci z autyzmem potrafią być bardzo bezpośrednie i nie ma co się obrażać, kiedy usłyszymy mało dyplomatyczną opinię na temat naszego wyglądu – na przykład, kiedy dowiemy się, że dziś mamy już cztery zmarszczki, a nie trzy jak ostatnio… 😉 Ciemną stroną autyzmu potrafią być natomiast fiksacje, np. kiedy dziecko, zanim dotrze do przedszkola, MUSI trzy razy zjechać windą góry na dół i z dołu do góry. A wystarczy, że ktoś „zaburzy” ten proces i czas wyjścia z domu może się wydłużyć do 2 godzin.
Najważniejsze, żeby wiedzieć, czym jest zaburzenie i być empatycznym, tak by zarówno dziecko, jak i otoczenie mogło wzajemnie funkcjonować i się wspierać.
Dziękujemy naszym Gościom za cenne informacje, a wszystkim Uczestnikom za wspólny seans i obecność podczas rozmowy!
Do zobaczenia 6 marca o godz 17.30 na filmie „Oskar, Patka i złoto Bałtyku”.