Zdrowie emocjonalne jest istotne dla naszego szczęścia – rozmowa w Radiu Płock FM

Promocja zdrowia psychicznego lub inaczej „wczesna profilaktyka” stanowi drogę do pomyślności i  dobrego samopoczucia. Programy profilaktyczne wspomagają rozwój samoświadomości dzieci i młodzieży, wzbogacają wiedzę o sobie i o innych, kształtują umiejętności życiowe oraz społeczno-emocjonalne w tym radzenia sobie z problemami i sytuacjami trudnymi w codziennym życiu.  

Zdrowie emocjonalne jest istotne dla naszego szczęścia. Wszyscy musimy nauczyć się alternatywnych sposobów postępowania, aby udoskonalić swoje relacje z innymi ludźmi i lepiej radzić sobie z trudnościami. Nacisk kładzie się na strategie, które nie krzywdzą nikogo, a rozwijają lepszą komunikację, zmniejszają poziom agresji, kształtują postawy życzliwości, wytrwałości, wdzięczności. Jeśli potrafimy znaleźć skuteczne sposoby poradzenia sobie z trudnościami i rozczarowaniami czujemy się lepiej. Dzieci i młodzież uczą się podczas zajęć, że gotowych rozwiązań nie ma i nie ma również gotowych odpowiedzi, dlatego kładzie się nacisk na odkrywanie i poznawanie a nie na wynik.

Są dowody, po ewaluacjach programów, że w szkołach, przedszkolach gdzie realizowane są programy profilaktyczne, dzieci mają lepsze samopoczucie i bardziej się akceptują, rozumieją emocje i uczucia swoje i innych, uczą się lepiej, radzą sobie z porażkami, a tym samym ich wyniki w nauce są wyższe.

Badania również wykazały, że im więcej rozwiązań wymyślimy i zastosujemy w momencie napotkania problemu, tym bardziej prawdopodobne jest, że skutecznie sobie z nim poradzimy.

Co bardzo ważne, że ponad 70% rodziców zauważa zmiany w zachowaniu swoich dzieci. Mówią, że ich dzieci stają się bardziej komunikatywne, cenią przyjaciół i rozumieją innych.

Polecamy rozmowę Bogumiły Ogrodowczyk, trenerki rekomendowanych programów profilaktycznych: Przyjaciele Zippiego, Strażnicy Uśmiechu, Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej i ISKRA Odporności z Anną Zołoteńko w Radio Płock FM.

ROZMOWA W PROGRAMIE STAN RÓWNOWAGI W RADIU PŁOCK FM

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content