Rozregulowuje zegar biologiczny, zaburza sen, proces przemiany materii i koncentracji uwagi, a także powoduje stany depresyjne – zanieczyszczenie światłem jest szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla całego ekosystemu. O jego definiowaniu, wpływie na zdrowie człowieka i ekosystemy, o polskich miastach nienastającej nocy będzie można posłuchać już 15 lutego 2024r. (czwartek) w godz. 16.00 – 18.00 w siedzibie MSCDN w Płocku.
Na spotkanie Zanieczyszczenie światłem – zagrożenie, które każdy widzi, a mało kto dostrzega z profesor UW Bożeną Kicińską zapraszamy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w szczególności geografów i biologów oraz zainteresowanych edukacją ekologiczną, rozwojem zrównoważonym.
Warto podkreślić, że skala zjawiska w Polsce (jak i na całym świecie) ciągle rośnie. Według zeszłorocznego raportu Centrum Badań Kosmicznych PAN i Light Pollution Think Thank w 2022 roku zanieczyszczenie światłem było najsilniejsze w historii pomiarów i o 6 procent większe niż w latach 2012-2021.
Co więcej:
- Ze względu na zanieczyszczenie światłem Drogę Mleczną nad Polską widzi tylko 42% mieszkańców.
- W 2022 r. dla 20% rodaków niebo było zbyt jasne, by poczuli, że nastała prawdziwa noc i odpoczynek.
- Utrata nocy wywołuje znaczący wpływ na zdrowie człowieka – rozregulowuje zegar biologiczny, a tym samy zaburzenie snu, przemiany materii, zaburzenia koncentracji stany depresyjne.
- Zjawisko niekorzystnie wpływa na kondycję ekosystemów.
- Wiele gatunków ptaków przyspiesza wokalizację o cały miesiąc (czyli już w pierwszej połowie lutego słyszymy wiosenny śpiew ptaków, a nie w w marcu, jak zazwyczaj), a w ciągu doby nawet o 1,5 godziny….
ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Szczegółowych informacji udziela Joanna Pocałuń, mail: joanna.pocalun@mscdn.edu.pl
Zapraszamy!