Czarownice, dyktatorzy, płaskoziemcy i nieustająco doskonalący się, „bezczelny oszust”, ChatGPT

Między innymi takie tematy zdominowały konferencję „Jak nie karmić się dezinformacją – przeczytaj zweryfikuj, pomyśl”, którą zorganizował MSCDN Wydział w Płocku wspólnie z NoveKino Przedwiośnie.

Jako pierwszy na scenie pojawił się duet: wnikliwy reporter, pisarz, reżyser Witold Szabłowski – Notatnik Reportera, który w rozmowie z Małgorzata Gasik przekonywał, że prawda nadal ma znaczenie, szczególnie w czasach zdominowanych przez nierzetelne dziennikarstwo, dezinformację, mitomanów w roli gwiazd oraz, a może przede wszystkim, w obliczu wojny toczącej się za naszą granicą: zarówno tej militarnej, jak i informacyjnej.

Współczesne społeczeństwo niewiele różni się od tego sprzed wieków, kiedy to z determinacją polowali na czarownice. Strach, emocje, przekonania – to wszystko wyłącza krytyczne myślenie, łatwo ulegamy sugestiom i z zapałem szukamy kolejnych, odpowiedzialnych, według nas, za zło, które dzieje się wokół, czarownic – uchodźców, imigrantów, osoby o odmiennych poglądach politycznych, religijnych, itp.

Kolejna prelegentka, dr Kinga Białek, skupiła się na poszukiwaniu sensu w świecie przemian oraz cechach krytycznego myślenia: skuteczności, nowatorstwie i samodzielności.

Krytyczne myślenie zależy od tego, co wiemy, jest ściśle powiązane z kontekstem. Nasz uczeń może wiedzieć, że musi spojrzeć na problem z wielu perspektyw, ale bez odpowiedniej wiedzy, może ich nie dostrzec.

Z kolei Marcin Martinez Swystun, następny prelegent, skupił się na temacie sztucznej inteligencji, która już podbija nasz świat. Czy powinniśmy się jej bać? Czy zagrożenia, które generuje, mogą wpłynąć na nasze życie?

Sztuczna inteligencja niesie za sobą wiele wyzwań, wiele możliwości ułatwiających nam pracę, ale musimy być czujni i reagować na jednoczesne niebezpieczeństwa z jej strony: łatwość wygenerowania naszego głosu i wizerunku, a co za tym idzie – wypowiedzi, których możemy nie akceptować, oszustw finansowych, deep fake’ów z naszym udziałem, to solidne wyzwanie dla naszej czujności, poczucia bezpieczeństwa i krytycznego myślenia.

Na tę chwilę ChatGPT łatwo „przyłapać” na kłamstwie – wystarczy zadać odpowiednio skonstruowane pytanie. Ale powtórzmy – na tę chwilę…Za miesiąc może być już inaczej…

Najważniejsze, aby się nie bać, być na bieżąco i tym samym motywować nasze dzieci – jeśli my zamkniemy się na nowe, one również będą czuły opór i strach.

Spotkanie zakończyło wystąpienie Macieja Wiącka z RADIO PŁOCK FM i Akademia Mazowiecka w Płocku , który przekonywał nauczycieli, że współpraca szkół z mediami jest jak najbardziej możliwa i pożądana. Ważne jest jednak kreatywne ujęcie tematu i nieszablonowe pomysły – klasyczne zaproszenie na jubileusz szkoły może już nie wystarczyć.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za obecność, zaproszonym Gościom za wsparcie i ciepłe słowa, a Prelegentom za wnikliwe podejście do prezentowanego tematu!

Dziękujemy naszemu Partnerowi NoveKino Przedwiośnie za doskonałą współpracę oraz naszym Patronom medialnym: KRDP FMRADIO PŁOCK FMMeritum Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny , a szczególnie TV Mazowsze i Anna Zołoteńko za relację i przygotowane wspólnie z naszymi prelegentami rozmowy!

Konferencję zorganizowały Anna Krusiewicz i Małgorzata Gasik.

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content