01 października 2022 r. odbyła się coroczna Mazowiecka Konferencja dla nauczycieli matematyki
Kreatywnie na matematyce
zorganizowana przez Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konferencja odbyła się w Wydziale w Ostrołęce we współpracy z Wydziałem w Ciechanowie.
Tegoroczna edycja była zrealizowana przy współpracy MSCDN z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Konferencję rozpoczęła Magdalena Kielewicz – Kaczyńska Kierownik MSCDN Wydziału w Ostrołęce. Następnie powitały uczestników Anna Koronka przewodnicząca Mazowieckiego Oddziału SNM oraz Alina Przychoda Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
Dr Anna Rybak z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki (UwB) rozpoczęła wykładem
o przewrotnym tytule Czy można polubić matematykę, czyli uczeń w roli badacza, pokazując przykłady jak w ciekawy, kreatywny sposób przygotować przestrzeń do badania zjawisk matematycznych przez uczniów.
Piotr Nodzyński i Tomasz Masłowski w swoim wykładzie Matura okiem ósmoklasisty nakreślili najistotniejsze zmiany w maturze od roku 2023 i przeanalizowali zamieszczone na stronie CKE wnioski z matury w porównaniu z egzaminem ósmoklasisty.
Pomiędzy wystąpieniami można było zapoznać się z najnowszą ofertą wydawniczą (Aksjomat, WSiP, NOWIK, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro).
Część druga składała się z 3 rodzajów warsztatów poprowadzonych dla nauczycieli matematyki poszczególnych poziomów edukacji (równolegle).
Sesja I warsztatów:
- SP, PP, Strategia czynnościowego nauczania matematyki w praktyce szkolnej – dr Anna Rybak, dr Justyna Makowska, Uniwersytet w Białymstoku
- PP, Jak przygotować uczniów do matury 2023? – Piotr Nodzyński, Tomasz Masłowski
- SP, Umiejętność uczenia się i sposoby pracy z uczniem, aby osiągnąć tę umiejętność – Helena Lewicka
Sesja II warsztatów:
- PP, Nowa matura z matematyki po staremu, czy stara matura po nowemu w roku 2023 – Tomasz Masłowski
- SP, Matematyczne gwiazdki, czyli praca z uczniem uzdolnionym, nie tylko matematycznie – Piotr Nodzyński
- SP, PP, Gry dydaktyczne na lekcjach matematyki – Math Vegas grupa robocza SNM Maciej Mikulski, Anna Koronka, Anna Porzucek –Kowalczyk, Grażyna Kobylińska, Agata Olsztyn i Izabela Sopęch.
W sobotnim wydarzeniu wzięło udział 100 nauczycieli matematyki z terenu Mazowsza.