Zapraszamy na seminarium pt. „Baśnie jako utwory nie tylko dla dzieci” prowadzone przez dr. Marcina Lutomierskiego. Uczestnicy seminarium poznają specyfikę baśni jako gatunku literackiego, przykłady recepcji baśni w różnych tekstach kultury oraz wskazówki metodyczne do pracy z wybranymi utworami.
Baśnie wyrosły z tęsknot, marzeń i fantazji ludzi dorosłych, o czym nie zawsze dziś pamiętamy. W kulturach tradycyjnych baśniowe opowieści pełniły istotne funkcje, m.in. integrowały słuchaczy, porządkowały świat wartości, ostrzegały przed złem, podpowiadały wzorce pożądanych zachowań, a także stanowiły remedium na lęki człowieka wywołane niezrozumieniem świata. Te ludowe opowieści – układane często przez ludzi prostych i niewykształconych – były przepełnione zaskakującą nawet dziś mądrością życiową, z której tylko pewną część zaczęto przekazywać dzieciom. Spod przysłowiowej strzechy czy namiotu baśnie dość szybko zawędrowały do dworów, pałaców, a znacznie później – w skróconej, wysublimowanej i książkowej formie – do szkół. Z czasem baśnie zaczęły inspirować wielu profesjonalnych pisarzy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Dziś baśnie jako utwory (zarówno te ludowe, jak i literackie) oraz ich elementy (motywy, symbole, schematy) funkcjonują w różnych wcieleniach. Kultura popularna i kultura masowa bardzo często korzystają z repertuaru baśni lub jej konwencji – zwłaszcza cudowności, heroizmu, metamorfoz, winy i kary czy szczęśliwego zakończenia (choć wiadomo, że nie wszystkie baśnie kończą się dobrze).
Szkolenie odbędzie się 1 grudnia 2022 r. o godz. 16.00 w formie online.
ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA
Dr Marcin Lutomierski – filolog polski o specjalności literaturoznawczej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Więcej informacji
Fot. dr Marcin Lutomierski