Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.
Konferencja Pomagaj (się) uczyć! Od informacji zwrotnej do głębokiego uczenia się to otwarte wydarzenie programu „Szkoła ucząca się” skierowane do nauczycielek i nauczycieli wszystkich poziomów szkół oraz edukatorów i edukatorek. Zapraszamy na nią także dyrektorów i dyrektorki.
“Nauczanie dla jednych to sztuka, dla innych rzemiosło, dla jeszcze innych – rutyna. Prawdziwe uczenie się tymczasem zachodzi wyłącznie w głowie ucznia.” (A. Pacewicz, S. Żmijewska-Kwiręg)
Tocząca się od kilkunastu lat gorąca dyskusja dotycząca tego, jak uczyć mądrzej, głębiej i w sposób bardziej trwały, skłania do refleksji, co i w jakim celu robimy z uczniami; gdzie się kończy rola nauczyciela, a zaczyna ucznia i uczennicy lub całej klasy; co sprzyja, a co hamuje głębokie uczenie się uczniów i uczennic.
Podczas tegorocznej konferencji przyjrzymy się kluczowym warunkom głębokiego uczenia się. Będziemy dzielić się szkolnymi praktykami informacji zwrotnej będącej sednem oceniania kształtującego i jednocześnie wspierającym komunikatem przekazującym spostrzeżenia na temat dotychczasowych osiągnięć uczniów i uczennic. Aby w szkole mogła rozwijać się kultura informacji zwrotnej możemy – jako nauczyciele, ale też jako społeczność szkolna – zadbać o inne czynniki, które wspomagają uczenie się ucznia. Dlatego obok informacji zwrotnej praktycy i praktyczki opowiedzą o tym:
Obok spotkania panelowego i wystąpień eksperckich uczestnicy i uczestniczki konferencji będą mieć niepowtarzalną okazję udziału w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez ekspertki oraz liderki i asystentki szkół w Całościowym rozwoju szkoły. Zarejestrowani uczestnicy i uczestniczki otrzymają:
Zapraszamy serdecznie do udziału! Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się w formie hybrydowej.(w zależności od sytuacji epidemiologicznej, może mieć format jedynie online)
KIEDY?
Część konferencyjna (panel i wystąpienia eksperckie): 24 listopada, godz. 16:00 – 18:30 Część warsztatowa (cztery warsztaty do wyboru): 30 listopada – 2 grudnia (szczegóły niżej)
GDZIE?
Osoby z Warszawy i okolic zapraszamy do udziału stacjonarnego: Warszawa, Centralny Dom Technologii, ul. Krucza 50 (liczba miejsc ograniczona)
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia transmisji na platformie Zoom (zarejestrowane osoby otrzymają link).
Zarejestrowani uczestnicy i uczestniczki otrzymają zaświadczenia oraz materiały dodatkowe w wersji elektronicznej.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONFERENCJI?
Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj:
https://rejestracja.ceo.org.pl/content/konferencja-pomagaj-sie-uczyc-od-informacji-zwrotnej-do- glebokiego-uczenia-sie-24112021
RAMOWY PROGRAM WYDARZENIA
Panel dyskusyjny
Praktycy i praktyczki podzielą się swoim doświadczeniem na temat stosowania informacji zwrotnej, świadomości regulacji i samoregulacji emocji u uczniów i uczennic oraz na temat wspierającej roli przestrzeni szkoły.
Panel moderować będzie Sylwia Żmijewska-Kwiręg, członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej i szefowa działu „Szkoła ucząca się”, a jej gościniami i gościem będą:
DyleMatki.pl, autorka książek o samoregulacji dla dzieci i dorosłych z serii “Self- Regulation”.
Dodatkowe wystąpienia eksperckie
pedagogicznego i systemu doskonalenia nauczycieli. Była nauczycielka, dyrektorka szkoły. Od stycznia 2012 roku do listopada 2015 roku pełniła funkcję wiceministra edukacji (podsekretarza stanu) w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Dyrektorka Akademii Dobrej
Edukacji w Jabłonnie. Pracowała w zespole Szkoły uczącej się, jako dyrektorka Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty.
nieidealnapolonistka.eu. Pełni rolę liderki w Całościowym rozwoju szkoły w CEO.
Warsztaty towarzyszące konferencji
30 listopada, godz. 17:00 – 19:00
warsztat stacjonarny w Warszawie: „Jak sprawić, aby uczniowie chcieli się uczyć?”, prowadzenie: Katarzyna Pijanowska
1 grudnia, godz. 17:00 – 19:00
warsztat online na platformie Zoom: „Informacja zwrotna, która buduje sprawczość i pomaga się uczyć”, prowadzenie: Małgorzata Ostrowska, Magdalena Grzeszkiewicz – Brzęcka
2 grudnia, godz. 18:00 – 20:00
warsztat online na platformie Zoom: „Poszukując jednorożca, czyli o motywowaniu uczennic i uczniów”, prowadzenie: Janina Stojak
2 grudnia, godz. 18:00 – 20:00
warsztat online na platformie Zoom: „Jak uczyć uczenia się – warsztat dla edukacji wczesnoszkolnej”, prowadzenie: Wiesława Mitulska, Urszula Pieczonka
Warsztaty poprowadzą liderki, ekspertki i trenerki „Szkoły uczącej się”.
O programie
„Szkoła ucząca się” to program dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, wspierający zmiany podnoszące efektywność nauczania i uczenia się. Wprowadza ocenianie kształtujące do pracy szkoły i wspiera współpracę nauczycieli w zespołach.
Prowadzimy działania dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół na rzecz zmian podnoszących efektywność nauczania i uczenia się. Propagujemy wprowadzanie oceniania kształtującego do pracy szkoły i wspieramy współpracę nauczycieli w zespołach. Program „Szkoła ucząca się” jest przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, które w roku 2000 zostało zainicjowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Więcej na: www.szkolauczacasie.pl
O Centrum Edukacji Obywatelskiej
Jesteśmy największą edukacyjną organizacją pozarządową w Polsce. Przy naszym wsparciu nauczycielki i nauczyciele wprowadzają do szkoły metody nauczania i tematy, dzięki którym uczennice i uczniowie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Prowadzimy programy, które rozwijają wiarę we własne możliwości, otwartość oraz krytyczne myślenie, uczą współpracy i odpowiedzialności, zachęcają do zaangażowania w życie publiczne i działania na rzecz innych. Proponowane rozwiązania opieramy na ponad 25-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami. Z naszego wsparcia korzysta rocznie około 20 tysięcy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrekcje kilku tysięcy szkół z całej Polski.
Więcej na: www.ceo.org.pl
ul. Kościuszki 5A, 26-600 Radom
tel. 48 362 15 79, kom.: 609 423 961
e-mail: radom@mscdn.edu.pl
Zaprojektowane przez marsa studio
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu
ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom
Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl
Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl
Konkursy przedmiotowe
Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.