31 V 2022 – Program edukacyjny Przyszłość jest dziś

Centrum Nauki Kopernik zachęca nauczycieli klas 7-8 szkól podstawowych i szkól średnich, by korzystali ze scenariuszy lekcyjnych, filmów z ekspertami i innych edu-inspiracji, oferowanych w programie edukacyjnym Przyszłość jest dziś. Online, bezpłatnie, wystarczy kliknąć w link.

Program edukacyjny w całości dostępny jest na www.kopernik.org.pl/pjd.

Oprócz scenariuszy lekcyjnych zawiera także spacer po wystawie, filmy tematyczne przygotowane przez youtuberów EMCE, wypowiedzi ekspertów i naukowców oraz wirtualny eksponat „sieć neuronowa” dostępny na: OSE IT Szkoła . Forma i treść scenariuszy lekcji proponowanych w programie są dostosowane do możliwości, potrzeb, sposobów pracy, zainteresowań i motywacji młodzieży szkolnej w wieku 13-19 lat.

Program jest ściśle związany z wystawą pod tym samym tytułem. Tematy scenariuszy lekcji dotyczą tych samych zagadnień co eksponaty. Na wystawie jest prawdziwy samochód autonomiczny, robotyczne niemowlę, hologramowa partnerka. Można zobaczyć budowę sieci neuronowej, tworzącej sztuczną inteligencję. Sprawdzić, jak uczą się maszyny. Wspólnie ze sztuczną inteligencją stworzyć dzieło sztuki. Wystawa prezentuje najnowsze rozwiązania technologiczne i prowokuje do zadawania pytań.

Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Czy można je zaprogramować do opieki nad samotnymi ludźmi? Czy samochód bez kierowcy dowiezie nas bezpiecznie do celu? Czy powstanie autonomiczny transport publiczny? Czy sztuczna inteligencja zastąpi nas w myśleniu i tworzeniu? Rozwiąże za nas trudne problemy społeczne? Wyeliminuje zagrożenia naturalnych żywiołów? Pomoże zahamować ocieplenie klimatyczne? To tylko przykłady złożonych zagadnień problemowych, które świetnie sprawdzą się jako tematy lekcji: informatyki, przyrody, biologii, geografii, filozofii, etyki, historii sztuki, edukacji dla bezpieczeństwa, WOS-u oraz lekcji wychowawczych.


Scenariusze wspierają rozwój kompetencji w zakresie umiejętności poszukiwania i selekcjonowania informacji, krytycznego myślenia, uczestniczenia w dyskusji i kształtowania postaw w zakresie otwartości na opinie odmienne od własnych. Wystawa i program edukacyjny PJD powstały w ramach projektu „Kampanie Informacyjno-edukacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, realizowanego przez KPRM, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i Centrum Nauki Kopernik.

Informacje organizacyjne

  • Gdzie: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (wydarzenie stacjonarne)
  • Kiedy: 31 maja 2022 r., godz. 15.00–18.30 (zgłoszenia do 27 maja)

ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY

Podczas warsztatów prosimy o przestrzeganie zasad sanitarno-epidemiologicznych: zachowywanie dystansu, noszenie maseczek oraz częste dezynfekowanie rąk.

MSCDN Wydział w Warszawie
ul. Świętojerska 9, 00-236 Warszawa

Sekretariat
tel. 22 536 60 62; kom. 609 423 954 email: warszawa@mscdn.edu.pl

Dział szkoleń
tel. 22 536 60 66; kom. 609 426 125 email: formy@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content