2 III 2023 r. – FILIP – Filmowa Akademia Nauczyciel zaprasza na film

FILIP – film na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, według krytyków, nie jest kolejną, posępną historią wojenną, nie zaznamy tu patosu czy powstańczej martyrologii.

Na film, jakiego jeszcze nie było zapraszają: Eryk Kulm Jr i Sandra Drzymalska – odtwórcy głównych ról.

Film posiada wiele walorów edukacyjnych, m.in.:

? Wątek (ukrywanej) tożsamości. Główny bohater jest młodym Żydem, który ukrywa swą prawdziwą tożsamość i próbuje wieść normalne życie w nazistowskich Niemczech. Filip traktuje swoje pochodzenie jako ogromny ciężar i poniekąd wyrzeka się swojej żydowskiej tożsamości. Płaci za to jednak swoją cenę – zmaga się z nieustającym napięciem, poczuciem zagrożenia i samotnością. To ciekawy wątek do rozmowy na zajęciach j. polskiego i godzinie wychowawczej.

? Motyw metamorfozy/dorastania bohatera. Wielu młodych ludzi będzie mogło utożsamić się z Filipem. To postać, która rozwija się i ewoluuje na przestrzeni filmu. Filip przeżywa dramatyczne momenty, popełnia błędy, dorasta, aż w końcu – zrzuca swój „pancerz” i pozwala sobie na doświadczanie emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i bardzo trudnych. W toku rozwoju akcji bohater zmienia swoje nastawienie wobec świata i samego siebie, co może być bliskim tematem dla młodych odbiorców.

? Motyw zakazanej miłości. To cenny wątek do omówienia dla polonistów (w odniesieniu m.in. do „Romea i Julii”, „Tristana i Izoldy”…).

? Konteksty literackie – pokolenie Kolumbów + adaptacja powieści L. Tyrmanda. Kolejny walor dla polonistów. Tytułowy bohater urodził się w podobnym czasie, co przedstawiciele Pokolenia Kolumbów – po seansie warto będzie podjąć ten temat. „Filip” jest także adaptacją powieści Leopolda Tyrmanda, częściowo opartej na faktach z życia pisarza. To powieść o bogatych walorach literackich, która podobnie jak film pokazuje wojnę z nieoczywistej perspektywy i ma dużą szansę przemówić do młodych czytelników.

? Niebanalny przykład kina historycznego. Warto będzie podkreślić ten walor w rozmowie z uczniami – wojna jest przedstawiona w filmie z perspektywy młodego chłopaka, który pragnie wieść normalne życie. Brak tu typowego dla kina historycznego patosu i martyrologii. To pozbawiony gloryfikacji obraz wojny i patriotyzmu.

? Realia codziennego życia w hitlerowskich Niemczech. Film bardzo ciekawie portretuje ten aspekt, często marginalizowany w dziełach filmowych i literackich dotyczących II wojny światowej, dlatego będzie też ciekawym materiałem dla historyków.

? Motyw przyjaźni jest jednym z kluczowych wątków w filmie. „Filip” pokazuje, że w trakcie wojny ważne były nie tylko wielkie patriotyczne uczucia, ale również miłość i troska wobec najbliższych.

Zapraszamy 2 marca o godz. 17.00 do NoveKino Przedwiośnie

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Do zobaczenia!

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content