15 II 2024 r. – Zanieczyszczenie światłem – zagrożenie, które każdy widzi, a mało kto dostrzega

Rozregulowuje zegar biologiczny, zaburza sen, proces przemiany materii i koncentracji uwagi, a także powoduje stany depresyjne – zanieczyszczenie światłem jest szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla całego ekosystemu. O jego definiowaniu, wpływie na zdrowie człowieka i ekosystemy, o polskich miastach nienastającej nocy będzie można posłuchać już 15 lutego 2024r. (czwartek) w godz. 16.00 – 18.00 w siedzibie MSCDN w Płocku.

Na spotkanie Zanieczyszczenie światłem – zagrożenie, które każdy widzi, a mało kto dostrzega z profesor UW Bożeną Kicińską zapraszamy nauczycieli  przedmiotów przyrodniczych w szczególności geografów i biologów oraz  zainteresowanych edukacją ekologiczną, rozwojem zrównoważonym. 

Warto podkreślić, że skala zjawiska w Polsce (jak i na całym  świecie) ciągle rośnie. Według zeszłorocznego raportu Centrum Badań Kosmicznych PAN  i Light Pollution Think Thank w 2022 roku zanieczyszczenie światłem było najsilniejsze w historii pomiarów i o 6 procent większe niż w latach 2012-2021. 

Co więcej:

  • Ze względu na zanieczyszczenie światłem  Drogę Mleczną nad Polską widzi tylko 42% mieszkańców.
  • W 2022 r. dla 20% rodaków niebo było zbyt jasne, by poczuli, że nastała prawdziwa noc i odpoczynek.
  • Utrata nocy wywołuje znaczący wpływ na zdrowie człowieka – rozregulowuje zegar biologiczny, a tym samy zaburzenie snu, przemiany materii, zaburzenia koncentracji stany depresyjne.
  • Zjawisko niekorzystnie wpływa na kondycję ekosystemów.
  • Wiele gatunków ptaków przyspiesza wokalizację o cały miesiąc (czyli już w pierwszej połowie lutego słyszymy wiosenny śpiew ptaków, a nie w w marcu, jak zazwyczaj), a w ciągu doby nawet o 1,5 godziny…. 

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Szczegółowych informacji udziela Joanna Pocałuń, mail: joanna.pocalun@mscdn.edu.pl

Zapraszamy!

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content