„Wakacje z szachami” dobiegły końca…

Wszyscy szachiści są artystami” – pisał Marcel Duchamp.  O trafności tego cytatu mogli przekonać się uczniowie Szkoły Podstawowej w Latowiczu oraz Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach uczestnicząc w zajęciach „Wakacje z szachami” w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole” realizowanych przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Młodzi szachiści ze Szkoły Podstawowej w Latowiczy, pod okiem certyfikowanych instruktorów szachowych – Pani Kingi Dziak oraz Pana Szymona Cydejko, szlifowali swoje umiejętności gry w szachy.

Utrwalali nazewnictwo grając w szachowe gry, stworzone na potrzeby warsztatów – Szachowe BINGO , Szachowe MEMORY oraz Szachowe kodowanie. Potwierdzili także tezę o tym, że wszyscy szachiści są artystami- stworzyli przestrzenne modele szachowych wież, skonstruowali foto ramkę oraz foto ściankę do efektownych zdjęć. Swoją kreatywność wykorzystali także, tworząc  fantastyczne pamiątkowe magnesy oraz wakacyjne szachowe okulary.

Podczas zajęć uczniowie poznali możliwości gry w internetowym serwisie szachowym Chees.com, gdzie rozwiązywali zagadki i rozgrywali partie z komputerem. Przekonali się także, że szachy to nie tylko rozgrywka w czterech ścianach. W ramach aktywności na świeżym powietrzu, kursanci uczestniczyli w szachowej grze ogrodowej, a po odnalezieniu wszystkich bierek rozegrali pełną emocji partię  drużynową.

W Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach, wakacyjna przygoda z szachami pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Remiszewskiej, rozpoczęła się od przypomnienia zasad gry w szachy oraz wyglądu bierek szachowych i zasad poruszania się nimi. Dzieci codziennie miały możliwość doskonalić grę w szachy poprzez szachowe gry i zabawy zarówno stolikowe i ogrodowe.

Podczas zajęć uczniowie mieli również możliwość aktywnie spędzać czas na boisku szkolnym, placu zabaw i sali gimnastycznej. Zostały zorganizowane zawody sportowe, uczniowie uczyli się  tańców grupowych takich jak: Belgijka, Makarena, Chocolate czy Limbo. Każdy dzień rozpoczynał się zabawą integrującą wszystkich uczestników „Wakacji szachami”.

W środę zajęcia poprowadził instruktor Polskiego Związku Szachowego Pan Andrzej Czapla. Na dzieci czekały też różne atrakcje takie jak: robienie bransoletek, filmowe popołudnie czy pieczenie szachowych ciasteczek. 

Szachiści zostali wyposażeni nie tylko w wiedzę ale otrzymali także imienne szachowe notesy do ważnych zapisków a na zakończeni wakacyjnej szachowej przygody odbędzie się mini turniej.

Mazowieckie Samorządowe
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Siedlcach

ul. M. Asłanowicza 2, 08-110 Siedlce
tel. 25 63 267 47, kom.: 691 922 934
fax 25 63 393 20
e-mail: siedlce@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content