WAKACJE Z SZACHAMI

W ramach PROJEKTU „SZACHY W MAZOWIECKIEJ SZKOLE” w dniach 26 – 30 czerwca 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Trzebuczy
oraz w Szkole Podstawowej w Starej Kornicy odbywały się spotkania warsztatowe dla uczniów z klas I – VI z cyklu „Wakacje z szachami”.

Zajęcia odbywały się według autorskiego programu trenerów szachowych – Pani Anny Biernat (Trzebucza) i Anny Gawłowskiej-Latek (Stara Kornica).

W ramach prowadzonych zajęć w Szkole Podstawowej w Trzebuczy uczniowie utrwalali zasady gry w szachy. Doskonalili swoje umiejętności rozwiązując różnego rodzaju zadania, jak i rozgrywając partie szachowe. Podczas zajęć uczniowie tworzyli szachowe ekotorby, lepili z plasteliny własne wojsko, szyli woreczki na szachy, doskonalili sprawność grafomotoryczną kolorując szachowe mandale. Wiele radości sprawiła im gra terenowa – szachowe podchody. Dzieci brały udział w zajęciach kulinarnych przy ognisku. Każdy dzień przepełniony był również aktywnością fizyczną. Uczniowie grali w piłkę nożną, koszykówkę, gumę, brali udział w zawodach sportowych z różnymi przyborami. Na zakończenie mieli okazję rozegrać turniej szachowy w systemie szwajcarskim pod okiem instruktora szachowego Pana Szymona Cydejki.

W Szkole Podstawowej w Starej Kornicy młodzi szachiści rozegrali dwie partie szachowe. Odgadywali w parach krzyżówki z hasłem „Wakacje z szachami”, kodowali obrazki, rozwiązywali łamigłówki szachowe typu sudoku, wykreślanki, rebusy, przyklejanie elementów na odpowiednich polach szachownicy.
Ponadto wykonali bierki szachowe potrzebne do gry terenowej oraz wzięli udział w quizie wiedzy o grze w szachy. Wiele radości dały uczniom zabawy sportowe na świeżym powietrzu – gra w piłkę nożną, pokonywanie toru przeszkód, zabawy integracyjne, zabawy ruchowe na boisku szkolnym – gra w „dwa ognie”, zabawa w sztandary, zabawy bieżne i orientacyjno-porządkowe, zabawy z chustą animacyjną, rzeźbienie w piasku. Sporą atrakcją było wyjście do pobliskiego lasu – zabawa w podchody, gry terenowe – „Stek na patelni” i „Szukanie bierek szachowych”, zabawa w chowanego, a także malowanie rysunków kredą na chodniku. Na zakończenie odbył się mini turniej szachowy. Rozegrano 5 rund systemem szwajcarskim, odbyła się symultana – instruktor kontra 9 par.
W Szkole Podstawowej w Starej Kornicy część zajęć szachowych prowadził również Pan Szymon Cydejko – instruktor szachowy.

Opracowała: Elżbieta Michalak – koordynator rejonowy projektu

Szkoła Podstawowa w Starej Kornicy

Publiczna Szkoła Podstawowa w Trzebuczy

Mazowieckie Samorządowe
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Siedlcach

ul. M. Asłanowicza 2, 08-110 Siedlce
tel. 25 63 267 47, kom.: 691 922 934
fax 25 63 393 20
e-mail: siedlce@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content