„Na szlaku literackim Kielecczyzny”
Gdy młodzież szkolna zakończyła tegoroczną edukację ich nauczyciele wyruszyli na szlak. I to nie byle jaki, bowiem tegoroczna wędrówka wyznaczona była szlakiem literackim Kielecczyzny. W ostatnich dniach upalnego czerwca Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu po raz kolejny zorganizowało Letni Uniwersytet Nauczycieli Humanistów. Scenariusz, jak i cały program wydarzenia opracowała niezawodna Barbara Maciąg. Letni Uniwersytet Nauczycieli Humanistów jest zaproszeniem pedagogów do dialogu kulturowego i jednocześnie pomyślany jako antidotum na nudę i rutynę. Liczne grono kadry nauczycielskiej nie mogło narzekać na brak atrakcji i solidnej porcji wiedzy, bowiem porządek programu, choć były to tylko trzy dni, był bardzo imponujący. Już pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie oprócz tradycyjnego zwiedzania muzeum biograficznego mogli wysłuchać doskonałego wykładu prof. Aleksandry Chomiuk (Instytut Filologii Polskiej UMCS) – Między dokumentem a literaturą. O epistolografii podróżnej Henryka Sienkiewicza. Drugiego dnia wydarzenia humanistki (i jeden informatyk humanista) udali się do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Pod opieką doskonale przygotowanego przewodnika zwiedzili Dworek Stefana Żeromskiego oraz uczestniczyli w dwóch arcyciekawych wykładach: Stasia, Tomasz i … – Stefana Żeromskiego lektura (nie)oczywista – wykład prof. Moniki Gabryś – Sławińskiej (Instytut Filologii Polskiej UMCS); Humanistów problemy z dyscypliną – wykład dr Artura Hellicha (Instytut Literatury Polskiej UW). Wisienką na torcie był ostatni dzień Uniwersytetu, w którym program wydarzenia był napięty do ostatniej minuty. Skoro nauczyciele wyruszyli na szlak literacki Kielecczyzny, to trzeba było odwiedzić Kielce i wędrować w tym pięknym mieście śladami Stefana Żeromskiego. Wśród zwiedzanych obiektów nie mogło zabraknąć Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, jak i Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Tak jak w poprzednie dni uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu, tym razem prof. Grażyny Legutko (Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK) o romantycznie brzmiącym tytule Mała Itaka Stefana Żeromskiego.
Walory edukacyjne i atrakcyjność naszego wydarzenia spotkały się z ogromną serdecznością uczestników, czego potwierdzeniem mogą być gratulacje i podziękowania składane na ręce organizatorki Barbary Maciąg. Oto przykład: Szanowna Pani, bardzo, bardzo dziękuję za organizację tak wspaniałego wydarzenia. Czas przeżyty z Państwem był dla mnie bardzo cenny. Wartościowe rozmowy, życzliwi i mądrzy ludzie, piękna przyroda, mnóstwo wiedzy i dużo relaksu. Dzięki LUNH-owi wspaniale odpoczęłam. Bardzo, ale to bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tak wyjątkowym i ze wszech miar udanym spotkaniu. Instytucje oświaty i kultury, które odwiedzali nasi humaniści również z zadowoleniem i entuzjazmem odnotowały naszą obecność na swoich internetowych witrynach:
https://www.facebook.com/biblioteka.uniwersytecka.kielce/photos/5539536916113004
Nie pozostaje nam nic innego jak podziękować za udział i zaprosić na następny LUNH. Poniżej zamieszczamy dokumentacje zdjęciową z wydarzenia. Fotografie autorstwa dr Moniki Mazur-Mitrowskiej.