Konferencja „Edukacja z klimatem i wyobraźnią”, która odbyła się 21 maja 2024 r. w MSCDN Wydział Radomiu, była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat jednego z największych wyzwań XXI wieku, jakim jest zmiana klimatu. Wydarzenie zgromadziło liczną grupę nauczycieli poszukujących inspiracji do prowadzenia edukacji klimatycznej na wszystkich przedmiotach i poziomach nauczania.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów znakomitych prelegentów. Dr hab. Agnieszka Latocha-Wites, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego omówiła powiązania jakie zachodzą między zmianami krajobrazu a efektami klimatycznymi. Dr hab. Joanna Angiel, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, zabrała słuchaczy w fascynującą podróż po Wiśle, ukazując jej różnorodne oblicza. Z kolei dr Bożena Kicińska, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiła praktyczne sposoby łagodzenia problemów wynikających ze specyfiki klimatu miasta.
Dr Łukasz Kurowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie poruszył temat wpływu zmiany klimatu na gospodarkę światową. Ważnym elementem konferencji było podkreślenie, że każdy z nas może mieć realny wpływ na ochronę środowiska. Dr hab. Tomasz Wites, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, zachęcał uczestników do podejmowania świadomych decyzji w życiu codziennym, które zmniejszają obciążenie środowiska.
Uczestnicy konferencji otrzymali sadzonki dębu oraz cenne materiały dydaktyczne, które pomogą im w prowadzeniu edukacji klimatycznej w szkołach.
Konferencja „Edukacja z klimatem i wyobraźnią” to wydarzenie, które pokazuje, że edukacja klimatyczna staje się coraz ważniejsza. Konieczne jest, abyśmy wszyscy angażowali się w działania na rzecz ochrony klimatu, a edukacja jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie mamy do dyspozycji.
Przygotowanie i prowadzenie wydarzenia: Hanna Habera, Anna Janowska, Jolanta Kubik, Agnieszka Taborek.
Realizacja: MSCDN Wydział w Radomiu.