Konferencja dla nauczycieli i uczniów „Akcja Reinhardt”

23 stycznia 2023 roku w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu odbyła się konferencja dla nauczycieli i uczniów Akcja Reinhardt 1942 – 1943. Termin spotkania był nieprzypadkowy: 20 stycznia przypada kolejna rocznica konferencja w Wansee, w czasie której podjęto decyzję o przeprowadzeniu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, a 27 stycznia to Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu.

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację Żydów z getta w Lublinie. Był to początek gehenny, która dotknęła tysiące osób pochodzenia żydowskiego.

O losach Polaków żydowskiego pochodzenia, o bohaterstwie tych, którzy w obliczu tragedii
i ogromnego niebezpieczeństwa ratowali ludzkie życie, opowiadali zaproszeni prelegenci:
dr hab. Sebastian Piątkowski i dr Adam Duszyk.

Dopełnieniem wydarzenia była projekcja filmu “Historia Kowalskich” w reż. Arkadiusza Gołębiowskiego i Macieja Pawlickiego – niezwykła próba fabularnej rekonstrukcji życia toczącego się we wsi Ciepielów k. Radomia, w której Polacy i Żydzi funkcjonowali w pełnej symbiozie aż do czasów II wojny światowej. Na przykładzie historii rodziny Kowalskich i innych rodzin, które zostały zamordowane przez niemieckie oddziały SS za pomoc Żydom prelegenci stworzyli kontekst dla rozmowy o dramatycznych chwilach towarzyszących realizacji akcji „Reinhardt” w dystrykcie radomskim.

Polecamy zasoby edukacyjne Muzeum Historii Radomia – szczególnie filmy edukacyjne przybliżające zainteresowanym historię Radomia i jego mieszkańców. Mogą one stanowić doskonałe uzupełnienie lekcji historii.

https://www.muzeumhistoriiradomia.pl/index.php/filmy-edukacyjne

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content