23 stycznia 2023 roku w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu odbyła się konferencja dla nauczycieli i uczniów “Akcja Reinhardt 1942 – 1943„. Termin spotkania był nieprzypadkowy: 20 stycznia przypada kolejna rocznica konferencja w Wansee, w czasie której podjęto decyzję o przeprowadzeniu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, a 27 stycznia to Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu.
W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację Żydów z getta w Lublinie. Był to początek gehenny, która dotknęła tysiące osób pochodzenia żydowskiego.
O losach Polaków żydowskiego pochodzenia, o bohaterstwie tych, którzy w obliczu tragedii
i ogromnego niebezpieczeństwa ratowali ludzkie życie, opowiadali zaproszeni prelegenci:
dr hab. Sebastian Piątkowski i dr Adam Duszyk.
Dopełnieniem wydarzenia była projekcja filmu “Historia Kowalskich” w reż. Arkadiusza Gołębiowskiego i Macieja Pawlickiego – niezwykła próba fabularnej rekonstrukcji życia toczącego się we wsi Ciepielów k. Radomia, w której Polacy i Żydzi funkcjonowali w pełnej symbiozie aż do czasów II wojny światowej. Na przykładzie historii rodziny Kowalskich i innych rodzin, które zostały zamordowane przez niemieckie oddziały SS za pomoc Żydom prelegenci stworzyli kontekst dla rozmowy o dramatycznych chwilach towarzyszących realizacji akcji „Reinhardt” w dystrykcie radomskim.
Polecamy zasoby edukacyjne Muzeum Historii Radomia – szczególnie filmy edukacyjne przybliżające zainteresowanym historię Radomia i jego mieszkańców. Mogą one stanowić doskonałe uzupełnienie lekcji historii.
https://www.muzeumhistoriiradomia.pl/index.php/filmy-edukacyjne