Serdecznie zapraszamy na konferencję „Jan Kochanowski i śmierć w renesansie”, organizowaną w dniach 6-7 czerwca br. przez LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” oraz Muzeum Regionalne w Zwoleniu.
Śmierć w sposób szczególny naznaczyła życie i twórczość autora „Trenów”. Tragiczne wydarzenia, takie jak zamordowanie dziadka, sędziego grodzkiego radomskiego Jana Kochanowskiego (1507), po którym poeta otrzymał imię, przypuszczalna śmierć części rodzeństwa w wieku dziecięcym (siostra Anna i przyrodni brat Stanisław), śmierć ojca, sędziego ziemskiego sandomierskiego Piotra (1547) w okresie studiów krakowskich oraz matki, Anny Białaczowskiej (1557) podczas jego włoskich peregrynacji, wpłynęły na jego twórczość. Śmierć Erazma Kretkowskiego (1558), z którą wiąże się debiut literacki poety, uwiecznione we „Fraszkach” zgony przyjaciół, dworzan i dostojników „okresu dworskiego”, śmierć króla (1572), kończąca pewien etap kariery, śmierć brata, pisarza ziemskiego sandomierskiego Kaspra (1576), któremu poeta tak wiele zawdzięczał („straciliśmy nie tak brata, jako właśniej ojca”), a także śmierć ukochanej córki Urszulki (1579), kolejnej córki Anny (1580) oraz mord na szwagrze Jakubie Podlodowskim (1583), przyspieszający zgon samego poety (1584) – wszystkie te wydarzenia znalazły swoje odzwierciedlenie w jego dziełach.
Przypadająca w tym roku 440. rocznica śmierci Jana Kochanowskiego sprzyja podjęciu dyskusji na temat przemijania, zarówno w życiu, jak i w twórczości poety. Wystąpienia zaplanowane na czas konferencji z pewnością zainteresują każdego, kto choć raz rozmyślał nad tymi zagadnieniami.
Szczegółowych informacji udziela Maria Trzos (maria.trzos@mscdn.edu.pl).
Serdecznie zapraszamy!