Fotorelacja z konferencji: Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno

W dniu 6 lutego 2023 r. w radomskim wydziale Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja pt. „Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno w edukacji humanistycznej”, zorganizowana we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu. Głównym prelegentem był ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik (Uniwersytet Śląski w Katowicach), wybitny teolog specjalizujący się m.in. w teologii kultury, poeta o uznanym dorobku literackim.

Celem konferencji było doskonalenie umiejętności kształtowania postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno w procesie dydaktycznym.

Po rozpoczęciu konferencji przez kierownika MSCDN Wydział w Radomiu pana Bogusława Tundziosa oraz dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu pana Tomasza Trelę głos zabrał Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki pan Sławomir Adamiec, który podkreślił, iż przedstawione wartości; verum, bonum, pulchrum są w cywilizacji łacińskiej niepodważalne, ponadczasowe i uniwersalne. W swoim wystąpieniu Dyrektor Generalny odwoływał się także do nauczania św. Jana Pawła II, cytując fragmenty encykliki Fides et Ratio.

Wykład naukowy ks. prof. dr hab. Jerzego Szymika pozwolił uczestnikom zanurzyć się w głębię znaczenia prawdy.

„Przez prawdę rozumiem najbardziej podstawowe pytania i odpowiedzi, które stawia sobie człowiek: Dlaczego cierpię? Po co kocham? Skąd jestem? Dokąd zmierzam? Co z moją śmiercią?” – mówił ks. Szymik.
Zaprezentowana twórczość poetycka księdza profesora umożliwiła spojrzenie na wartości uniwersalne oczami poety.

W drugiej części konferencji przedstawiono przykłady dobrych praktyk w zakresie kształtowania postaw na lekcjach języka polskiego, języków obcych, historii oraz w ramach edukacji wczesnoszkolnej i zajęć pozalekcyjnych.

Konferencję zorganizował zespół konsultantów i doradców metodycznych MSCDN, pani dr Jolanta Strojek, pani dr Monika Drążyk, pani Greta Gutkowska oraz pani Jolanta Bilska-Sulima, która była także pomysłodawczynią wydarzenia.

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content