Brak odpowiednich dostosowań w szkołach stanowi istotne zagrożenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). Może prowadzić do wykluczenia społecznego oraz uzależnienia od elektroniki jako formy kompensacji trudności komunikacyjnych i społecznych. Choć nowoczesne technologie bywają pomocne, ich nadmiar może stanowić barierę w rozwijaniu kompetencji interpersonalnych i adaptacyjnych.

Aby zwrócić uwagę na ten problem oraz wypracować skuteczne rozwiązania, Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (Wydział w Radomiu) oraz Stowarzyszenie „Razem Rozkodujmy Afazję” zapraszają do udziału w konferencji szkoleniowo-metodycznej zatytułowanej „Dostosowania edukacyjne – czynnik przeciwdziałający wykluczeniu i uzależnieniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z afazją”.

Konferencja ma na celu zwiększenie świadomości oraz podniesienie kompetencji nauczycieli, pedagogów i specjalistów zajmujących się edukacją uczniów ze SPE. Uczestnicy będą mieli okazję poznać zarówno teoretyczne podstawy dostosowań edukacyjnych, jak i praktyczne rozwiązania, które można wdrożyć w codziennej pracy dydaktycznej na wszystkich etapach edukacyjnych.

Kiedy i gdzie?

28.03.2025 godz.11:00
Sala konferencyjna MSCDN, ul. Kościuszki 5a. Obowiązują zapisy: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/zgloszenie/id/28121/o//w/Radom

Program konferencji

Blok I – Wykłady

Konferencję otworzy powitanie uczestników, po którym odbędą się wykłady prowadzone przez uznanych ekspertów z dziedziny edukacji:

  • Joanna BabickaPrzeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i uzależnieniu od elektroniki (11:10–11:40)

  • Marlena KurowskaOgólne założenia formułowania dostosowań warunków i form w procesie nauczania dla dzieci i młodzieży z afazją (11:40–12:10)

  • Paweł BorowieckiDostosowania edukacyjne dla uczniów ze SPE z punktu widzenia pedagoga specjalnego (12:10–12:40)

  • Milena Matuszewska-BirkowskaRola wychowawcy w tworzeniu inkluzyjnego środowiska edukacyjnego (12:55–13:25)

  • Monika KoconSprawdziany i kartkówki dla ucznia z SPE – jak dostosować, żeby zweryfikować poziom wiedzy i umiejętności? (13:25–13:55)

  • Anna ZającDiagnoza kluczem do planowania procesu edukacji i wsparcia w grupie (14:00–14:30)

Blok II – Warsztaty

Po części wykładowej uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach, podczas których przećwiczą skuteczne metody dostosowań edukacyjnych. Wśród tematów znajdą się:

  • Inkluzyjne metody pracy w edukacji polonistycznejMilena Matuszewska-Birkowska i Emilia Szwarc

  • Dostosuj matematykę, rozbudź talent – jak pomóc dzieciom osiągnąć sukces?Agata Kacprzak-Kołakowska

  • WychodzMY poza schemaTY, czyli o innowacjach na II etapie edukacyjnymKatarzyna Brom, Dariusz Garncarczyk, Agata Warwas

  • Wizualizacja jako narzędzie dostosowania wymagań edukacyjnychIzabela Jasek

  • Jak tworzyć szkoły skoncentrowane na rozwiązaniach i potencjale ucznia?Aneta Kalbarczyk i Krzysztof Łyżwiński

  • Każdy inny, każdy ważny – jak dostosować edukację wczesnoszkolną do ucznia z SPE?Karolina Borkiewicz i Anna Łoboda

Zapraszamy do udziału!

Organizator:

Stowarzyszenie „Razem Raozkodujmy Afazję”

Partnerzy:

Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu

MSCDN Wydział w Radomiu

Konferencja stanowi doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy, zdobycia nowych umiejętności oraz wymiany doświadczeń z innymi specjalistami zajmującymi się edukacją uczniów ze specjalnymi potrzebami. Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych nauczycieli, pedagogów oraz specjalistów pracujących w obszarze edukacji.

Kontakt i rejestracja

W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz zapisów na konferencję prosimy o kontakt:

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Przejdź do treści