Bezpłatny pokaz filmu „Filip”reż. Michała Kwiecińskiego

Awanturniczy i kontestacyjny – jak „Bękarty wojny” Quentina Tarantino – taki jest właśnie film w reżyserii Michała Kwiecińskiego, który pokażemy Państwu już 8 lutego 2023 r. w radomskim Multikinie o godz. 18.00.

Tytułowy bohater obrazu – Filip – mógłby powiedzieć to, co słynny Fornalski z „Zaklętych rewirów”: „Godność ludzka to jest bardzo piękna rzecz, ale nie dla kelnera”. Jest bowiem kelnerem w wytwornym frankfurckim hotelu, który toczy własną rozgrywkę z okrucieństwem II wojny światowej. Pluje esesmanom do kawy, uwodzi niemieckie kobiety i prowokuje. AK – owski bohater nie podałby mu ręki, a sam film z pewnością jest trudny w odbiorze dla widzów przyzwyczajonych, że o wojnie nie wypada inaczej niż z nutą batalistycznej mitologii.

„Filip” bazujący na powieści Leopolda Tyrmanda prowokuje tak jak autor „Złego” – bon vivant polskiej literatury, paradujący w kolorowych skarpetkach i szokujący PRL – owską gawiedź.

Wrażenie robi oprawa audiowizualna filmu, gra aktorska, przewrotny sposób patrzenia na okupacyjną rzeczywistość (trochę jak „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka) oraz fakt, że film stanowi jedną z pierwszych pełnych adaptacji prozy Leopolda Tyrmanda.

POLECAMY! WARTO BYĆ Z NAMI!

Nauczyciele, którzy będą uczestniczyli w pokazie otrzymają zaświadczenia (certyfikat) udziału w formie doskonalenia „Szkoła Kina”. 
Formularz zgłoszenia znajdziecie Państwo pod linkiem: https://system.mscdn.pl/zewnetrzne/biezacawiecej1/id/23067/o//w/Radom

Szczegółowych informacji udziela Marcin Getler marcin.getler@mscdn.edu.pl

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content