Bezpłatny pokaz dla nauczycieli w Multikinie – „Figurant”

Multikino Radom, TVP S.A. oraz MSCDN Wydział w Radomiu mają zaszczyt zaprosić na bezpłatny pokaz dla nauczycieli filmu „Figurant”. Projekcja odbędzie się w radomskim Multikinie, w Galerii Słonecznej, przy ulicy Chrobrego 1, dnia 9 października o godzinie 18:00. Prelekcję wygłosi Maria Trzos, nauczyciel konsultant w zakresie edukacji humanistycznej (historia i wiedza o społeczeństwie).

„Figurant” to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty, takie jak walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie i inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB. Warto podkreślić, że „Figurant” nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu, Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Bohater filmu, Bronek Budny (Mateusz Więcławek), coraz bardziej przesuwa granice moralnych kompromisów w pogoni za awansami, pieniędzmi i karierą. Inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją, a w miarę jak wchodzi coraz głębiej w świat tajnych służb, stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

Reżyserem i scenarzystą „Figuranta” jest Robert Gliński, doświadczony twórca filmowy, który już wcześniej zrealizował wiele znakomitych produkcji. Film ten jest kolejnym w dorobku Glińskiego, który cofa się w czasie, aby opowiedzieć historię naszego kraju. Robert Gliński podkreśla swoje zainteresowanie historią jako tematem filmowym, który niesie ze sobą konflikty, moralne dylematy i intrygujące postaci.

„Figurant” oddaje prawdę historyczną w kontekście inwigilacji Karola Wojtyły przez służbę bezpieczeństwa, choć niektóre wydarzenia i relacje między postaciami zostały uproszczone dla potrzeb filmowej narracji. Ważnym elementem filmu jest również wykorzystanie archiwalnych materiałów z tamtych czasów, które łączą się z fabułą, tworząc spójną narrację.

Reżyser zdecydował się na wykorzystanie czerni i bieli w „Figurancie”, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do rzeczywistości historycznej, korzystając z archiwalnych nagrań i materiałów z tamtych lat.

„Figurant” to film, który skupia się na dramacie głównego bohatera, który myśli, że jest kimś wyjątkowym, ale ostatecznie staje się narzędziem w rękach służb specjalnych. Przesłaniem filmu jest przemyślenie kwestii moralnych i konsekwencji, które wynikają z wyborów, jakie podejmujemy w życiu. Film pokazuje, że cel nie zawsze usprawiedliwia środki i że to, co uważamy za dobro, może okazać się moralnie problematyczne.

Wszelkich informacji udziela Marcin Getler (marcin.getler@mscdn.edu.pl). Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: link do formularza zgłoszeniowego.

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content