15 IX 2022 r. – „Orlęta. Grodno ‘39” – zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu

Drodzy nauczyciele, serdecznie zapraszam na bezpłatny pokaz filmu „Orlęta. Grodno’39”, do którego zdjęcia były kręcone na terenie Radomia jesienią 2020 roku. Radom w filmie „Orlęta” odegrał rolę Grodna. Większość scen kręcona była w okolicach Rynku, na ulicy Rwańskiej, Szewskiej, Wolność, czy Szwarlikowskiej. Ekipa filmowa jako plan do filmu „zaangażowała” Plac Reformacji przy kościele ewangelickim oraz  Plac Konstytucji 3 Maja przy kościele garnizonowym.

 „Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

Bezpłatny pokaz dla nauczycieli odbędzie się 15 września o godz. 17.00 w Multikinie w Radomiu, w Galeria Słonecznej.

W filmie występują m.in. Jowita Budnik i Bartłomiej Topa.

Specjalnie dla młodszej widowni przygotowana została wersja edukacyjna filmu, która cenzuruje drastyczne sceny. Dzięki temu, „Orlęta. Grodno’39” będzie mogła obejrzeć młodzież już od VI klasy szkoły podstawowej. Walory edukacyjne filmu pozwalają na wykorzystanie wybranych zagadnień z okresu II wojny światowej podczas lekcji historii, HiT-u, WOS-u, j. polskiego i godziny wychowawczej. Z myślą o wsparciu merytorycznym dla nauczycieli, powstała kilkunastominutowa video-lekcja wprowadzająca do filmu, z możliwością wykorzystania w szkole lub w kinie przed seansem. Do dyspozycji nauczycieli są również scenariusze lekcji w wersji cyfrowej. W związku ze wzrostem liczby ukraińskich dzieci w polskich szkołach, film będzie dostępny w także w wersji z ukraińskimi napisami.

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Partnerem produkcji jest MSCDN. Pokaz filmu organizowany w ramach projektu Filmowa Akademia Nauczyciela – II edycja.

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu

ul. Kościuszki 5A; 26-600 Radom

Sekretariat
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
tel. 48 362 15 79; kom. 609 423 961 email: radom@mscdn.edu.pl

Stypendia
Maria Bakuła
tel. 508 802 705 email: maria.bakula@mscdn.edu.pl 

Konkursy przedmiotowe

Małgorzata Pudzianowska
malgorzata.pudzianowska@mscdn.edu.pl

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content