W Ostrołęce nauczyciele obejrzeli nagrodzony dwoma Oscarami, międzynarodowy film Jonathana Glazera „Strefa interesów”, który nakręcono w Oświęcimiu. Obraz w nowatorski sposób, przez pryzmat sielankowego życia rodzinnego pierwszego komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hössa, przedstawia przerażającą historię II wojny światowej.
Dramat zagłady Żydów rozgrywa się tuż za murem komfortowego domu, w którym Höss mieszka z żoną i pięciorgiem dzieci, czyli, jak mówi ta czysta rasowo aryjka, Hedwig Hensel – w warunkach idealnych, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki: kosztowności, futra, słodycze, ubrania. Wszystko bezwzględnie odebrane więźniom.
Dzięki filmoznawczyni i edukatorce filmowej, Annie Równy RÓWNY o FILMIE dla NAUCZYCIELI , która w inspirującej prelekcji przed seansem, przedstawiła widzom, jak powstawała „Strefa interesów”, w jaki sposób został stracony Rudolf Höss oraz wskazała, na co zwrócić szczególną uwagę podczas oglądania, mogliśmy zobaczyć ten obraz w szerszym kontekście, ubogaceni cenną wiedzą prelegentki, która również przygotowała i udostępniła materiały edukacyjne dla nauczycieli na stronie gutekfilm.pl/strefa-interesow-glazer
Podczas seansu chłonęliśmy dwie ścieżki: filmową i dźwiękową. Ta druga, czyli oryginalne nagrania konających ludzi z „fabryki śmierci”, słyszane w ogrodzie, w domu, nawet podczas snu, zrobiły na nas ogromne, jeśli nie największe wrażenie…