Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.
Projekt „Wzmocnienie edukacji ekologicznej – szkoła ekologicznie zaangażowana” skierowany jest do nauczycieli wszystkich przedmiotów i zajęć edukacyjnych w szkołach podstawowych. Inspiracją do zaplanowania działań stał się jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym 2021/22 – Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Zaplanowane w projekcie działania mają na celu angażowanie i wspieranie nauczycieli, nie tylko przedmiotów przyrodniczych, w podejmowaniu zadań powiązanych z realizacją różnorodnych aktywności nawiązujących do edukacji ekologicznej. Cele projektu:
Projekt pod patronatem Marszałka Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
I edycja projektu 2021/2022 pt.: ,,Wzmacnianie edukacji ekologicznej’’
Do projektu przystąpiło 19 szkół z terenu Mazowsza. Realizowane w szkołach działania miały na celu angażowanie i wspieranie nauczycieli, nie tylko przedmiotów przyrodniczych, w podejmowaniu zadań powiązanych z realizacją różnorodnych aktywności nawiązujących do edukacji ekologicznej.
Nauczyciele uczestniczyli w różnorodnych formach doskonalenia wzbogacając swój warsztat pracy, a wraz z uczniami realizowali zaproponowane w projekcie zadania. Placówki najczęściej angażowały się w organizację na terenie szkoły segregacji odpadów, zbiórki surowców wtórnych lub dowolnej akcji związanej z ochroną środowiska. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia plastyczno-techniczne pod hasłem – rzeczy z odzysku, czyli drugie życie przedmiotów.
Ostatnim wyzwaniem było uczestnictwo szkolnych koordynatorów projektu w grze terenowej przygotowanej we współpracy z Nadleśnictwem Ciechanów na terenie leśnictwa Ościsłowo. Uczestnicy rozwiązywali zadania o tematyce ekologicznej, postawiono przed nimi również wyzwania sprawnościowe. Wszyscy uczestnicy spisali się doskonale.
Placówki, które spełniły wszystkie wymagania stawiane im w projekcie, uzyskały Certyfikat Szkoły Ekologicznie Zaangażowanej:
Serdecznie gratulujemy kadrze pedagogicznej oraz uczniom zaangażowania i wytrwałości w realizacji projektu.
II edycja projektu 2022/2023 pt.: ,,Razem dla klimatu’’
Do projektu przystąpiło 18 szkół z terenu Mazowsza.
Realizację projektu honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Rejonowa Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.
Zaplanowane w projekcie działania miały na celu wspieranie merytoryczne nauczycieli w realizacji treści ekologicznych ukierunkowanych na kształcenie u uczniów postaw społecznych, w tym odpowiedzialności za środowisko naturalne, integrację międzyprzedmiotową wokół zagadnień ekologicznych i ochrony środowiska oraz promowanie inicjatyw regionalnych związanych z aktywnością fizyczną.
Podsumowanie działań odbyło się 7 czerwca 2023 r. Ze względu na zagrożenie pożarowe w lasach, spotkanie odbyło się na terenie MSCDN Wydział w Ciechanowie.
Szkolni koordynatorzy odebrali certyfikaty z rąk Nadleśniczego Piotra Sarnowskiego oraz kierownika Wydziału MSCDN w Ciechanowie Bożeny Świderskiej Szulc. Wcześniej jednak musieli je wydobyć z zamkniętej skrzyni wykonując poprawnie zadania przyrodnicze i sportowe.
Placówki, które spełniły wszystkie wymagania stawiane im w projekcie, uzyskały Certyfikat Szkoły Ekologicznie Zaangażowanej:
Szkoła Podstawowa im. Jana Brodeckiego w Polesiu
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Naruszewie
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Morawach
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach
Szkoła Podstawowa w Mystkowie
Społeczna Szkoła Podstawowa w Gzach
Szkoła Podstawowa w Świerczach
Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Mławie
Szkoła Podstawowa w Proszkowie
Szkoła Podstawowa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie
Szkoła Podstawowa w Zaborowie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Ciechanowie
Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym
Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku
Szkoła Podstawowa nr 1 w Ciechanowie
Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie
III edycja projektu 2023/2024 pt.: ,,Edukacja leśna’’
We wrześniu 2023 r. Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ciechanowie po raz trzeci zaproponowało szkołom udział w projekcie edukacyjnym Szkoła ekologicznie zaangażowana. W tym roku hasłem przewodnim była edukacja leśna. Działanie to zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Do projektu przystąpiły 22 szkoły z terenu Mazowsza. Celem działań realizowanych w placówkach edukacyjnych było motywowanie i wsparcie nauczycieli nie tylko tych, specjalizujących się w naukach przyrodniczych, do angażowania się w zadania związane z edukacją ekologiczną i leśną.
W dniu 22 maja odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji projektu. Korzystając z niezwykłej gościnności Nadleśnictwa Ciechanów, w leśniczówce Bogdanka spotkali się przedstawiciele organizatorów oraz szkolni koordynatorzy projektu.
Uczestnicy mieli wyjątkową szansę na interakcję z naturą poprzez angażujące podchody leśne. W otoczeniu lasu, pod fachowym nadzorem leśników, nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę o lasach, doceniając je jako złożone ekosystemy pełne życia i różnorodności biologicznej.
Szkoły, które wykonały wszystkie zadania obowiązkowe w roku szkolnym 2023/2024 to:
Placówki, które uczestniczyły w realizacji naszego projektu po raz trzeci zostały wyróżnione
Złotym Certyfikatem Szkoły Ekologicznie Zaangażowanej:
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do współpracy w nowym roku szkolnym.
Mazowieckie Samorządowe
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Ciechanowie
ul. H. Sienkiewicza 33, 06-400 Ciechanów
tel. 23 672 40 31, kom.: 506 200 544
fax 23 672 40 71
e-mail: ciechanow@mscdn.edu.pl
NIP: 525-249-20-11, REGON: 142639166
Zaprojektowane przez marsa studio
ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304
Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.