22 listopada 2022 r w Wydziale MSCDN w Ciechanowie odbył się IV Turniej Szachowy dla uczniów klas II, III i IV ze szkół podstawowych biorących udział w projekcie Szachy w Mazowieckiej Szkole. Wzięło w nim udział 59 uczniów z 10 szkół podstawowych: z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie, Szkoły Podstawowej nr 7 w Ciechanowie, Szkoły Podstawowej w Gąsocinie, Szkoły Podstawowej w Gumowie, Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach, Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej, Szkoły Podstawowej w Szreńsku, Szkoły Podstawowej w Świerczach oraz Szkoły Podstawowej w Zaborowie.
Rozgrywki odbywały się w systemach dostosowanych do liczebności danej grupy wiekowej, w każdej z 7 run przewidziano 15 minut na zawodnika. Prowadzili je sędziowie z Polskiego Związku Szachowego Pan Ryszard Królikowski oraz Pan Sławomir Sobociński.
Nie obyło się bez tremy, zdenerwowania i łez, ale na koniec kiedy nadszedł moment ogłoszenia wyników wszystkim dopisywał wspaniały humor. Na liście laureatów znalazło się 18-tu uczestników w trzech kategoriach wiekowych (klas II, III i IV), w podziale na chłopców i dziewczynki. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział. Laureaci zostali odznaczeni medalami. Dodatkowymi nagrodami były fantastyczne gry planszowe.
LAUREACI IV TURNIEJU SZACHOWEGO
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom, nauczycielom i rodzicom za udział w naszym IV Turnieju Szachowym.
Doradcy metodyczni kolejny raz, w tym roku szkolnym, otworzyli drzwi swoich klas, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Niezmiennie bardzo chętnie przedstawiają swoje pomysły, aby pokazać różnorodność metod i form w pracy z uczniami. W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 zaprezentowali swój warsztat pracy przedstawiając ciekawe propozycje lekcji, wśród których pojawił się Magiczny świat gier i zabaw ruchowych, Zobaczyć matematykę w przyrodzie, Z ortografią za pan brat!, Gry i zabawy utrwalające poznane reguły ortograficzne, Kulturoznastwo na lekcjach języka angielskiego, Praca ze źródłem historycznym, Informacja zwrotna od ucznia na lekcjach fizyki, Stawianie granic w relacjach rówieśniczych, Trening Umiejętności Społecznych czy też Op-art., czyli sztuka dla oka. Oto krótka fotorelacja.
Zapraszamy na kolejny cykl lekcji otwartych w przyszłym roku szkolnym. Zapewniamy ciekawe formy pracy oraz możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie. Do zobaczenia
W sobotę 25 czerwca 2022 r. nastąpiło radosne podsumowanie pierwszej części projektu MaKI, finansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Uczenie się przez zabawę – to główne założenie projektu, mającego na celu integrację w nowym środowisku oraz naukę języka polskiego.
Zajęcia prowadzili edukatorzy MSCDN i Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie, którzy przygotowali kreatywne zajęcia na świeżym powietrzu. Były zabawy ruchowe, zawody rodzinne a na zakończenie poczęstunek i tort z logo „Maków”, który okazał się niezwykłym uwieńczeniem tego dnia.
Wszystkie dzieci oraz ich opiekunowie wnieśli w ten projekt radość, prawdziwe emocje, aktywność, pozytywną energię. Kolejna odsłona „MaKowych” zajęć już niedługo!
3 czerwca 2022 r. odbył się finał szóstej edycji „Zawodów Matematycznych” realizowanych w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli matematyki „Praca z uczniem uzdolnionym matematycznie”. W rozgrywkach uczestniczyło 42 uczniów – pasjonatów matematyki oraz ośmiu nauczycieli biorących udział w sieci współpracy ze szkół: Szkoły Podstawowej nr 6 w Ciechanowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Mławie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Mławie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu, Szkoły Podstawowej w Wyszynach Kościelnych oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Szreńsku.
Zawody przeprowadzono przy współpracy Parku Nauki Torus w Ciechanowie. Miały one charakter rozgrywek drużynowych. Każda z drużyn miała do wykonania osiem zadań. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu matematyki w takich konkurencjach jak Pociąg zadaniowy, Matematyczne 1 z 10, Matematyka na czasie. Sprawdzili swoje logiczne myślenie mierząc się z Zaszyfrowaną kostką, Dominem i Kolorowymi miejscami. Wyobraźnię przestrzenną ćwiczyli układając zadane figury z GEO klocków. W konkurencji Bieg (nie) na czas pokazali, że nie tylko dobrze biegają, ale również potrafią przeliczać jednostki i obliczyć średnią prędkość. Za przygotowanie zadań konkursowych odpowiedzialni byli nauczyciele matematyki, uczestnicy sieci współpracy.
W oczekiwaniu na wyłonienie zwycięzców uczniowie uczestniczyli w pokazie zorganizowanym przez pracowników Parku Nauki Torus w Ciechanowie. Podsumowując zawody wyłoniono zdobywców I, II i III miejsc w klasyfikacji drużynowej. Radość z podejmowania wysiłku umysłowego, wspólna praca i elementy rywalizacji przyniosły uczestnikom satysfakcję i zadowolenie. Organizacja konkursu potwierdziła potrzebę kolejnych edycji, by wspierać uzdolnienia matematyczne uczniów oraz angażować nauczycieli do poszerzania oferty edukacyjnej.
III Turniej Szachowy w ramach projektu Szachy w mazowieckiej szkole dla uczniów klas II, III i IV – za nami…
9 czerwca 2022 r w Wydziale MSCDN w Ciechanowie odbył się III Turniej Szachowy dla uczniów klas II, III i IV ze szkół podstawowych biorących udział w projekcie Szachy w Mazowieckiej Szkole. Wzięło w nim udział 42 uczniów z 11 szkół podstawowych: z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie, Szkoły Podstawowej nr 7 w Ciechanowie, Szkoły Podstawowej w Chotumiu,
Szkoły Podstawowej w Gąsocinie, Szkoły Podstawowej w Gumowie, Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej, Szkoły Podstawowej w Pobyłkowie Dużym, Szkoły Podstawowej w Zaborowie, z Zespołu Placówek Oświatowych w Gołyminie-Ośrodku oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Szreńsku.
Rozgrywki odbywały się w systemach dostosowanych do liczebności danej grupy wiekowej, w każdej z 5-6 run przewidziano 15 minut na zawodnika. Prowadzili je sędziowie z Polskiego Związku Szachowego Pan Ryszard Królikowski oraz Pan Marian Rutkowski.
Nie obyło się bez tremy, zdenerwowania i łez, ale na koniec kiedy nadszedł moment ogłoszenia wyników wszystkim dopisywał wspaniały humor. Na liście laureatów znalazło się 18-tu uczestników w trzech kategoriach wiekowych (klas II, III i IV), w podziale na chłopców i dziewczynki. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział oraz drobne upominki. Laureaci zostali odznaczeni medalami. Dodatkowymi nagrodami były fantastyczne gry planszowe.
Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom, nauczycielom i rodzicom za udział w naszym
III turnieju szachowym.
W dniu 26 kwietnia 2022 r. odbyło się ostatnie spotkanie podsumowujące projekt ,,eMOCje w twórczości’’, w którym uczestniczyły nauczycielki edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z ciechanowskich szkół i przedszkoli. W oparciu o zagadnienia z zakresu Dramy w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, Treningu uważności oraz Design Thinking uczestniczki projektowały gry edukacyjne oparte na emocjach, które były weryfikowane w trakcie zajęć z dziećmi i uczniami.
Założenia projektowe zakładały pobudzenie kreatywnego myślenia, wykorzystania poznanych treści w swojej pracy dydaktycznej i tworzenia gier na podstawie diagnozy potrzeb emocjonalnych najmłodszych. Finałowe spotkanie połączone z prezentowaniem przez uczestniczki opracowanych gier edukacyjnych, dostarczyło wiele emocji oraz skłaniało do refleksji……
W dniu 4 listopada 2021 r w MSCDN Wydział w Ciechanowie odbył się II Turniej Szachowy dla uczniów klas II, III i IV ze szkół podstawowych biorących udział w projekcie.
Wzięło w nim udział 33 uczniów z 7 szkół podstawowych:
• Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie,
• Szkoły Podstawowej w Gąsocinie,
• Szkoły Podstawowej w Gumowie,
• Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach,
• Szkoły Podstawowej w Szreńsku,
• Szkoły Podstawowej w Świerczach
• Szkoły Podstawowej w Zaborowie.
Rozgrywki odbywały się w systemach dostosowanych do liczebności danej grupy wiekowej, a w każdej z 7 run przewidziano 15 minut na zawodnika.
Nie obyło się bez tremy, zdenerwowania i łez, ale na koniec nadszedł moment ogłoszenia wyników i wszystkim dopisywał wspaniały humor. Na liście laureatów znalazło się 18-tu uczestników w trzech kategoriach wiekowych, w podziale na chłopców i dziewczynki. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział oraz drobne upominki. Laureaci zostali odznaczeni medalami. Dodatkowymi nagrodami były fantastyczne gry planszowe.
Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom, nauczycielom i rodzicom oraz trenerom Polskiego Związku Szachowego za spotkanie.
We wrześniu 2021 r. Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ciechanowie zaproponowało szkołom udział w projekcie edukacyjnym wspierającym realizację kierunku polityki oświatowej na rok 2021/2022 – wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach; rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Działanie to zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Do projektu przystąpiło 19 szkół z terenu Mazowsza. Realizowane w szkołach działania miały na celu angażowanie i wspieranie nauczycieli, nie tylko przedmiotów przyrodniczych, w podejmowaniu zadań powiązanych z realizacją różnorodnych aktywności nawiązujących do edukacji ekologicznej.
Nauczyciele uczestniczyli w różnorodnych formach doskonalenia wzbogacając swój warsztat pracy, a wraz z uczniami realizowali zaproponowane w projekcie zadania. Placówki najczęściej angażowały się w organizację na terenie szkoły segregacji odpadów, zbiórki surowców wtórnych lub dowolnej akcji związanej z ochroną środowiska, poruszano również zagadnienia związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia plastyczno-techniczne pod hasłem – rzeczy z odzysku, czyli drugie życie przedmiotów. Bardzo cieszy fakt, że budowanie świadomości i promowanie postaw proekologicznych w zakresie właściwego postępowania z odpadami, a także popularyzowanie idei recyklingu przekłada się także na pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Uczniowie zbierali plastikowe korki czy elektrośmieci pomagając innym.
Ostatnim wyzwaniem było uczestnictwo szkolnych koordynatorów projektu w grze terenowej przygotowanej we współpracy z Nadleśnictwem Ciechanów na terenie leśnictwa Ościsłowo. Uczestnicy rozwiązywali zadania o tematyce ekologicznej, postawiono przed nimi również wyzwania sprawnościowe. Wszyscy uczestnicy spisali się doskonale.
Placówki, które spełniły wszystkie wymagania stawiane im w projekcie, uzyskały Certyfikat Szkoły Ekologicznie zaangażowanej:
1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Kan. Jana Sieka w Błędostowie
2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Płońsku
3. Publiczny Zespół Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie
4. Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej
5. Szkoła Podstawowa im. Jana Brodeckiego w Polesiu
6. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim
7. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Naruszewie
8. Zespół Placówek Oświatowych nr 3 Szkoła Podstawowa nr 7 w Mławie
9. Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych
10. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Intergacyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie
11. Szkoła Podstawowa TWP w Ciechanowie
12. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie
13. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie
14. Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Padlewskiego w Zeńboku
15. Zespół Placówek Oświatowych w Gołyminie Ośrodku
16. Szkoła Podstawowa im. Sz. Dobosza w Sońsku
17. Szkoła Podstawowa w Woli Młockiej
18. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mławie
Serdecznie gratulujemy kadrze pedagogicznej oraz uczniom zaangażowania i wytrwałości w realizacji projektu.
Oj działo się, działo. Uśmiech nie schodził z twarzy uczniów SP7 Ciechanów podczas lekcji otwartej, poprowadzonej przez Barbarę Chełmińską – doradcę metodycznego w zakresie WF. Zabawy i gry: Berek grzybek, Zabierz do swojej dziupli czy Figury, pozwoliły zwrócić dzieciom uwagę na odpowiednie zachowanie się w sytuacji zwycięstwa lub porażki.
Mazowieckie Samorządowe
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Ciechanowie
ul. H. Sienkiewicza 33, 06-400 Ciechanów
tel. 23 672 40 31, kom.: 506 200 544
fax 23 672 40 71
e-mail: ciechanow@mscdn.edu.pl
NIP: 525-249-20-11, REGON: 142639166
Zaprojektowane przez marsa studio
ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304
Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.