MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne

MaKI to projekt, w którym nauka języka polskiego została połączona z twórczą zabawą. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z Ukrainy w wieku 8-12 lat oraz dla dorosłych.

Kreatywne spotkania realizowane od kwietnia do czerwca 2022 r. były okazją, by podczas integracji dzieci przełamywały swoją nieśmiałość, budowały zaufanie i naturalnie rozwijały swoje talenty oraz umiejętności językowe.
W programie projektu m.in. odbywały się kreatywne zajęcia nauki języka polskiego, zajęcia czytelniczo-edukacyjne i ekologiczne, gry zręcznościowe i sportowe, tworzenie bajek w oparciu o teatrzyk kamishibai oraz programowanie robotów Photonów.

Lekcje prowadzili doświadczeni nauczyciele z Polski i Ukrainy, wykładowcy akademiccy, trenerzy kreatywności, a spotkania realizowane są w oparciu o scenariusze zajęć twórczych, odpowiednio zmodyfikowanych pod kątem potrzeb małych uczestników.

Obecnie realizowane są bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla dorosłych.

Projekt finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego realizują Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogiczne na Mazowszu.

 

Specjalne wydanie kwartalnika edukacyjnego MERITUM – Ukraiński uczeń w polskiej szkole

Merytorycznie bogaty, praktycznie inspirujący, momentami niezwykle wzruszający… – szczególny numer dotyczący ukraińskich uczniów w polskich szkołach.
Pierwsze refleksje, wskazówki, doświadczenia – to wszystko razem można podsumować dwoma słowami: – daliśmy radę!
Jako społeczeństwo, jako sąsiedzi, jako ludzie…

 

 

I edycja projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne.

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli realizuje projekt finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego – Mazowieckie Kluby Integracyjne. Głównym celem projektu jest wsparcie rodzin ukraińskich poprzez różnorodne działania zmierzające do stopniowego przełamywania bariery językowej i łagodzenia traumy związanej z wojną.

W ciechanowskim wydziale od 14.05.2022 r. cyklicznie, w kolejne soboty, odbywały się zajęcia warsztatowe dla dzieci oparte za kreatywnych formach ruchowych, plastycznych, muzycznych czy czytelniczych. Zajęcia prowadzili pracownicy MSCDN Wydział w Ciechanowie oraz Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie. W tym samym czasie opiekunowie dzieci uczestniczyli w nauce języka polskiego.

W dniu 25 czerwca 2022 r. nastąpiło radosne podsumowanie pierwszej części projektu: były zabawy ruchowe na świeżym powietrzu; zawody rodzinne a na zakończenie poczęstunek i tort z logo „Maków”, który okazał się niezwykłym uwieńczeniem tego dnia.

Wszystkie dzieci oraz ich opiekunowie wnieśli w ten projekt radość, prawdziwe emocje, aktywność, pozytywną energię. Kolejna odsłona „MaKowych” zajęć już niedługo!

II edycja projektu Maki – Mazowieckie Kluby Integracyjne (rok szkolny 2022/2023)

 

Coś się kończy, coś się zaczyna, czyli początek wakacji z zespołem MSCDN gwarancją dobrej zabawy!

30 maja 2023 r. zakończyliśmy II edycję projektu MaKI. Było radośnie, sportowo, słonecznie i nie zabrakło czasu na rozmowy. Do zobaczenia. Dobrych wakacji dla wszystkich

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content