Konferencja „Transplantacje – dar życia. Jestem na tak”

W dniu 17 maja 2023 r. odbyła się konferencja Transplantacje – dar życia. Jestem na tak. Była to już szósta edycja tego ważnego wydarzenia organizowanego przez MSCDN Wydział w Ciechanowie we współpracy z Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie. Szczegółowe informacje, na czym polega przeszczepianie narządów od strony prawnej, medycznej, organizacyjnej, a także ludzkiej przekazali w swoich wystąpieniach koordynatorzy transplantacyjni z warszawskich szpitali: Krzysztof Zając, koordynator wojewódzki Poltransplantu, koordynator transplantacyjny Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Dorota Zielińska – psycholog kliniczny, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. O dylematach pielęgniarki związanych z transplantacją opowiedziała p. Agnieszka Przewodowska ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, pielęgniarka oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

Wielkim zaskoczeniem dla odbiorców, ale również dla organizatorów, była obecność na sali jako uczestnika konferencji Pani Joanny Tubis-Flak, dyrektora Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Nasze Dzieci w Czernicach Borowych. Pani Joanna siedem lat temu miała przeszczepioną wątrobę, a jej koordynatorem transplantacyjnym był Krzysztof Zając. Opowiedziała na forum, jak do tego doszło, jak wracała do zdrowia. Nie ukrywa przed społeczeństwem, że żyje dzięki wątrobie anonimowego dawcy. Wręcz przeciwnie, mówi o tym, jeśli jest sposobność, żeby przekonywać innych, że to działa, że ratuje życie. Budzącą duże emocje historię opowiedziała P. Agata Magnes, która połączyła się z nami online z Opola. Mówiła o przeszczepie rodzinnym wątroby, ona była dawcą dla swojego niespełna rocznego syna Antosia. Teraz Antoś chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Mieliśmy okazję zobaczyć go online, pomachał nam i pozdrowił wszystkich. Rezolutne dziecko. Podczas całego spotkania wzruszenie było widać na wielu twarzach nauczycieli, studentów i młodzieży licealnej, którzy byli uczestnikami konferencji.

Opracowanie : Teresa Stryjewska, konsultant MSCDN Wydział w Ciechanowie, organizator konferencji

Prelegenci i organizatorzy konferencji.

P. Dorota Zielińska, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

O dylematach pielęgniarki związanych z transplantacją mówi p. Agnieszka Przewodowska z ciechanowskiego szpitala.

Wzruszający dialog po kilku latach między p. Joanną Tubis-Flak, która przeszła przeszczep wątroby a Krzysztofem Zającem, jej koordynatorem transplantacyjnym.

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content